Dānijas premjere: ASV delegācijas vizīte Grenlandē ir nepieņemams spiediens

“Pirmkārt, to nevar skatīt atsevišķi no paziņojumiem un vēstīm, ko esam dzirdējuši no Savienotajām Valstīm, sākot no janvāra.

Otrkārt, tā nav vizīte par Grenlandes vajadzībām vai ko Grenlande vēlas no ienākošajām vizītēm. Tas ir nepieņemams spiediens, kam tiek pakļauta Grenlande un Dānija un kuram mēs pretosimies,” uzsver Frederiksena.

“Jūs nevarat rīkot privātu vizīti ar citas valsts oficiālajiem pārstāvjiem, kad Grenlandes pagaidu valdība ir skaidri paziņojusi, ka viņi to nevēlas, jo viņiem nav valdības.”

Baltais nams paziņojis, ka ASV pārstāvji viceprezidenta Džeimsa Deivida Vensa sievas Ušas vadībā apmeklēs nacionālās suņu pajūgu sacensībās Sisimiutā, salas ziemeļrietumos. Vietējie mediji vēsta, ka tās lielā mērā atbalsta ASV konsulāts Nūkā. Grenlandes sabiedriskais medijs KNR vēsta, ka ielūgumu izsūtīja sacensību rīkotāja – Grenlandes Kamanu suņu sporta asociācija.

KONTEKSTS:

Grenlande pēc platības ir lielākā sala pasaulē, bet tajā dzīvo tikai apmēram 57 000 iedzīvotāju. Grenlandes sala pieder Dānijai, bet salas iedzīvotājiem ir plašas autonomijas tiesības.

Grenlandes galvaspilsēta Nūka ģeogrāfiski ir tuvāk Ņujorkai nekā Kopenhāgenai, un ASV valdība jau vairākkārt izrādījusi interesi par Grenlandes iegādāšanos. Grenlandē ir izvietota ASV militārā bāze.

ASV drīz pēc Otrā pasaules kara piedāvāja nopirkt Grenlandi par 100 miljoniem dolāru, bet Dānija noraidīja šo piedāvājumu.

ASV prezidents Donalds Tramps jau sava pirmā prezidentūras termiņa laikā atdzīvināja ideju par Grenlandes pirkšanu, bet tagad pēc atgriešanās Baltā nama saimnieka amatā viņš ar jaunu sparu ķēries pie šīs idejas popularizēšanas. Starptautiskās politikas eksperti spriež, ka ASV interesē Grenlandes stratēģiski svarīgais izvietojums un pieeja Arktikai, kā arī derīgo izrakteņu krājumi.

Dānijas un Grenlandes amatpersonas gan uzsvērušas, ka Grenlande netiek pārdota.