Tūnberga šodien ieradās Francijā. Pēc tam aktīviste dosies uz Zviedriju, pavēstīja ministrija, platformā “X” daloties ar fotogrāfiju, kurā redzama aktīviste lidmašīnā.
Greta Thunberg just departed Israel on a flight to Sweden (via France). pic.twitter.com/kWrI9KVoqX — Israel Foreign Ministry (@IsraelMFA) June 10, 2025
Kaut arī Izraēla nesen pārtrauca pilnībā bloķēt pārtikas un citu humānās palīdzības kravu blokādi, tas situāciju nav būtiski uzlabojis, jo palīdzības apjomi arvien ir nepietiekami.
Turpinās Izraēlas triecieni un pašreizējā palīdzības izdales shēma plaši kritizēta – gan par sliktu pārvaldību, gan par tās neefektivitāti. ANO norāda, ka Izraēlas noteikto ierobežojumu dēļ pārtikas trūkums Gazā arvien vairāk palestīniešus pakļauj bada riskam.
“Francija aicina pēc iespējas ātrāk panākt pamieru un atcelt humanitāro blokādi. Tas, kas notiek Gazā, ir nepieņemams skandāls,” iepriekš norādījis Francijas prezidents Emanuels Makrons.
Humānā palīdzība, kas atradās uz jahtas “Madleen” klāja, bija lielākoties simboliska. Tāpat jau iepriekš tika prognozēts, ka jahtai piestāt pie Gazas krastiem neizdosies. Izraēla bija solījusi to nepieļaut, uzstājot, ka jūras blokāde nepieciešama, lai Gazā nevarētu ievest ieročus. Blokāde ilgst jau kopš 2007. gada.
“Mēs to darām, jo neatkarīgi no tā, kādas izredzes mums ir, mums ir jāturpina mēģināt. Jo brīdī, kad mēs pārstāsim censties, mēs zaudēsim savu cilvēcību. Un lai cik bīstama šī misija būtu, tā nebūt nav tik bīstama kā visas pasaules klusēšana, tiešraidē translēta genocīda priekšā,” sacīja Tūnberga.
Izraēlas tiesību aizsardzības grupa “Adalah”, kas pārstāv Tūnbergu un citus aktīvistus, paziņoja, ka Tūnberga, divi citi aktīvisti un žurnālists ir piekrituši pamest Izraēlu.
Pārējie aktīvisti atteicās no deportācijas; viņi ir aizturēti, un viņu lietu paredzēts izskatīt Izraēlas varasiestādēm.
“Tie, kuri atsakās parakstīt deportācijas dokumentus un atstāt Izraēlu, tiks saskaņā ar Izraēlas tiesību aktiem nogādāti tiesas iestādē, kas dos atļauju viņu deportācijai,” norādīja ministrija.
“Mēs būtībā runājam par cilvēkiem, kuri kuģoja starptautiskajos ūdeņos, un pēc tam Izraēla viņus sagūstīja un aizveda uz Izraēlu,” tikmēr atzīmēja advokāte aizsardzības grupā “Adalah” Hadīla Abu Saleha.
Izraēlas spēki agrā pirmdienas rītā apturēja uz Gazas joslu braucošo tā dēvēto palīdzības jahtu. Tā atradās starptautiskajos ūdeņos, kur, saskaņā ar starptautiskajiem likumiem, garantēta kuģošanas brīvība. Pēc tam Izraēla aizturēja uz tās klāja esošos 12 aktīvistus, tajā skaitā Tūnbergu.
Uz jahtas atradās Brazīlijas, Francijas, Vācijas, Nīderlandes, Spānijas, Zviedrijas un Turcijas pilsoņi.
Izraēlas Ārlietu ministrija nodēvēja šo braucienu par sabiedrisko attiecību pasākumu, paziņojot, ka “slavenību selfiju jahta” novirzīta uz Izraēlas krastiem.
Pirmdienas vakarā jahta un tās pasažieri tika nogādāti Izraēlas Ašdodas ostā.
Jahta “Madleen”, kas pieder tā dēvētajai Brīvības flotiles koalīcijai, 1. jūnijā atstāja Itāliju, aktīvistiem apgalvojot, ka tās mērķis ir pārraut Izraēlas organizēto Gazas joslas jūras blokādi un nogādāt teroristu grupējuma “Hamās” pārvaldītajā teritorijā humāno palīdzību.
Uz jahtas atrodas arī Eiropas Parlamenta deputāte Rima Hasana, kura ir Francijas galēji kreisās partijas “Nepakļāvīgā Francija” (LFI) biedre un agrāk guvusi ievērību ar skandaloziem paziņojumiem par Tuvajiem Austrumiem.
Viņa plānoja februārī apmeklēt Izraēlas okupētās palestīniešu teritorijas Eiropas Parlamenta delegācijas sastāvā, bet Izraēla neļāva viņai iebraukt.