Trampa administrācija nejauši nosūta žurnālistam slepenas ziņas par triecieniem Jemenā (papildināts)

ASV prezidents Donalds Tramps oficiāli paziņoja par šiem triecieniem 15. martā, bet žurnāla “The Atlantic” galvenais redaktors Džefrijs Goldbergs pirmdien pavēstīja, ka jau divas stundas pirms šo triecienu sākuma ticis par tiem informēts tērzēšanas vietnē “Signal” izveidotajā grupā, kurā viņš netīši bija iekļauts.

“Ziņu virkne, par kuru vēstīja [Goldbergs], šķiet autentiska, un mēs uzskatām, ka šai ķēdei tika pievienots nejaušs numurs,” sacīja Nacionālās drošības padomes preses sekretārs Braiens.

“Es par to neko nezinu. Jūs man par to stāstāt pirmoreiz,” žurnālistiem sacīja Tramps. Viņš piebilda, ka jebkurā gadījumā “uzbrukums bija ļoti efektīvs”.

Šī ziņu noplūde varēja nodarīt lielu kaitējumu, ja Goldbergs būtu publiskojis uzbrukuma detaļas pirms tā sākuma, tomēr viņš to neizdarīja arī pēc tam.

Goldbergs pirmdien pavēstīja, ka Hegsets šajā grupā bija nosūtījis informāciju par šo triecienu mērķiem, ieročiem, kurus ASV izmantos, un mērķu secību.

“Saskaņā ar Hegseta garajā tekstā teikto pirmās detonācijas Jemenā būtu sajūtamas pēc divām stundām – plkst.13.45,” rakstīja Goldbergs.

Žurnālists pavēstīja, ka ticis pievienots šai grupai divas dienas pirms tam un saņēmis ziņas no citām augstām valdības amatpersonām. 14. martā Venss šajā grupā paudis šaubas par to, vai ASV vajadzētu veikt šos triecienus, jo hutiešu uzbrukumi vairāk skar Eiropas valstu, nevis ASV kuģus.

“Godīgi sakot, mana reakcija bija, ka esmu atklājis milzīgu drošības pārkāpumu ASV nacionālās drošības sistēmā. Ja “The Atlantic” galvenajam redaktoram tiek dota piekļuve šāda veida informācijai – par ieroču sistēmām, par precīzu laiku un laikapstākļiem Jemenā, kā arī informācijai par notikumu secību, tad acīmredzami ir noticis drošības pārkāpums,” norāda Goldbergs.

Notikušais šokē gan politiķus, gan ekspertus

Šis drošības pārkāpums izraisīja sašutumu demokrātu vidū. Senāta demokrātu mazākuma līderis Čaks Šūmers aicināja veikt pilnīgu izmeklēšanu.

“Šis ir viens no satriecošākajiem militārās izlūkošanas pārkāpumiem, par ko esmu lasījis ļoti, ļoti ilgā laikā. Augstākie ASV līderi diskutē par klasificētām militārām darbībām nedrošā lietotnē. Ir slikti, ka šai sarakstei tika pievienota privātpersona, taču daudz sliktāk ir tas, ka sensitīva militārā informācija tika apmainīta šādā aplikācijā, it īpaši, ja šī sensitīvā militārā informācija bija tik svarīga,” sacīja Šūmers.

Daudzi uzdod jautājumu, kādēļ šādi jautājumi vispār tika apspriesti lietotnē “Signal”? Ne viens vien eksperts arī norāda uz bīstamām sekām, ja kāda sarakstē apspriestā informācija nonāktu ASV ienaidnieku rokās, apdraudot valsts drošību un cilvēku dzīvības. Tas, ka šīs sarunas notika ārpus drošiem valdības kanāliem, kas paredzēti šādai sensitīvai saziņai, varētu pārkāpt Spiegošanas likumu, kas nosaka apiešanos ar klasificētu informāciju. 

Lai gan sarakstei žurnālistu pievienoja nacionālās drošības padomnieks, maz ticams, ka viņš tikts atlaists.

ASV aizsardzības ministrs Hegsets tikmēr žurnālistu nodēvējis par diskreditētu, kā arī apgalvojis, ka apgalvojumi neesot patiesi.

“Neviens nesūtīja ziņas par kara plāniem, tas ir viss, kas man sakāms,” apgalvo Hegsets.

Goldbergs tikmēr apsūdzējis Hegsetu, ka viņš klaji melo par notikušo.

Hutiešu nemiernieki, kas vairāk nekā 10 gadus kontrolē lielu daļu Jemenas teritorijas, ir daļa no proirānisko grupējumu “pretošanās ass”, kas vērsta pret Izraēlu un ASV.

Gazas joslā notiekošā kara laikā hutieši ar droniem un raķetēm ir uzbrukuši kuģiem Sarkanajā jūrā un Adenas līcī, šādi solidarizējoties ar palestīniešiem.

ASV sāka veikt triecienus hutiešiem jau Džo Baidena administrācijas laikā.

Tramps 15. martā paziņoja, ka ASV sāk “izlēmīgu un spēcīgu militāru rīcību”, lai novērstu hutiešu radīto apdraudējumu kuģošanai. “Mēs lietosim pārliecinošu letālu spēku, līdz būsim sasnieguši savu mērķi,” solīja Tramps.