Japānā oficiāli atklāta pasaulē lielākā izstāde «Expo»; pirmajā dienā liela interese par Baltijas paviljonu

Baltijas valstu paviljons veidots caur tēmu “We Are One” jeb “Mēs esam viens”, un tajā izcelta dabas, cilvēku un tehnoloģiju mijiedarbība. Svinīgajā Baltijas paviljona atklāšanas ceremonijā piedalījās un simbolisko lenti pārgrieza kā Latvijas, tā Lietuvas pārstāvji un diplomāti. 

Baltijas paviljona svinīgā atklāšana Foto: Publicitātes attēlsBaltijas paviljona svinīgā atklāšana Foto: Publicitātes attēlsBaltijas paviljona svinīgā atklāšana Foto: Publicitātes attēls

“Noskaņojums ir pozitīvi satraukts. Mēs esam fantastiskā emociju buķetē, jo mēs tiešām negaidījām tik pozitīvu atsaucību no japāņu apmeklētājiem; viņi tiešām izmēģina sienu, izmēģina un lasa, kas mums ir dabas aptiekā. Tiešām tiešām mēs esam satraukti un priecīgi, un mēs redzam arī, ka japāņiem ļoti, ļoti patīk,”

atklāšanas dienā sacīja Latvijas dalības “Expo 2025” ģenerālkomisāre Lāsma Līdaka.

Paviljona viesi tiek vesti sajūtu ceļojumā

Paviljona apmeklētāji tiek aizvesti sajūtu ceļojumā caur Baltijas reģionu, iepazīstinot ar Baltijas dabu, kultūru un tradīcijām, kā arī ar Latvijas un Lietuvas radītajiem risinājumiem labākai nākotnei. 

Koncepts “We Are One” aicina apzināties, ka ikviens ir daļa no šīs planētas, kas vienlaicīgi ir gan privilēģija, gan arī atbildība to nosargāt nākamajām paaudzēm. Lai tam pievērstu uzmanību, paviljona centrā ir unikāla instalācija – interaktīva stikla siena, kas piedāvā atkāpšanos no straujās digitālās pasaules.

Baltijas paviljona apmeklētāji pie “Kizuna” sienas Foto: Publicitātes attēlsBaltijas paviljona apmeklētāji pie “Kizuna” sienas Foto: Publicitātes attēlsBaltijas paviljona apmeklētāji pie “Kizuna” sienas Foto: Publicitātes attēls

“Centrālais paviljona elements ir zaļā siena “Kizuna Wall”, kas japāņu valodā nozīmē savienotība. Un, mūsuprāt, tiešām tā kopējā sajūta ir ārkārtīgi svarīga Japānā pasaulē, un mēs vēlamies apvienot un savienot dabu, tehnoloģijas, cilvēkus.

Un tad izveidojām šo interaktīvo platformu, kur jebkurš var atnākt atstāt savu nospiedumu. Pēc pāris minūtēm viņš pazudīs. Daba gūs virsroku, bet cilvēks ir klātesošs un kopā ar tehnoloģiju palīdzību mēs varam attīstīt un turpināt šo iesākto dialogu,”

uzsvēra Baltijas paviljona dizaina autors Artūrs Analts.

“Kizuna” siena izceļ cilvēku un viņa saikni ar dabu, citiem cilvēkiem, kopienām un tautām. Unikāla sienas tehnoloģija rada kondensācijas efektu, ļaujot ikvienam uz tās atstāt ziņojumu. Ziņojums izgaist pāris minūšu laikā, aicinot aizdomāties par katra rīcību un tā ietekmi uz planētu. 

“Dabas aptiekā” – ap 300 Baltijas pļavu augu

Baltijas paviljonā aplūkojama arī “Dabas aptieka”, kurā eksponēti ap 300 Baltijas pļavu augu paraugi, kā arī izskaidrotas to unikālās īpašības un pielietojums veselības un dzīves kvalitātes uzlabošanai. 

“Dabas aptieka” Baltijas paviljonā Foto: Publicitātes”Dabas aptieka” Baltijas paviljonā Foto: Publicitātes”Dabas aptieka” Baltijas paviljonā Foto: Publicitātes”Dabas aptieka” Baltijas paviljonā Foto: Publicitātes”Dabas aptieka” Baltijas paviljonā Foto: Publicitātes

Tāpat ikvienam ir iespēja simboliski piedalīties meža stādīšanā Baltijā. Katrs digitāli iestādītais koks faktiski arī tiks iestādīts Latvijā un Lietuvā šim nolūkam speciāli izveidotos mežos Tērvetē un Jonišķos. 

Latvija – paviljona vadošā valsts

Latvija ir Baltijas paviljona vadošā valsts, bet gluži kā citu paviljonu gadījumā arī šeit stāsts nav par konkurenci, bet par sadarbību un kopīgo vērtību prezentēšanu. Lai arī sākotnējais plāns paredzēja zem viena jumta pulcēt visas Baltijas valstis, tomēr dažādu apstākļu dēļ Igaunija izstādē nepiedalās. Latvija un Lietuva pārstāv visu Baltijas reģionu. 

“Latvija un Lietuva ir apvienojušas savu enerģiju un radošumu, lai mudinātu pasauli domāt vienoti. Kopā mēs demonstrējam sinerģiju starp dabu, cilvēkiem un tehnoloģijām Baltijas reģionā, veicinot globālu sadarbību labākas nākotnes vārdā un kopēju reģiona atpazīstamību,” uzsvēra Latvijas dalības “Expo 2025” ģenerālkomisāre. 

Līdaka arī uzsver, ka paviljona saturs ir unikāls arī ar to, ka to radījuši ne tikai mākslinieki un uzņēmēji, bet arī Baltijas iedzīvotāji – daloties ar saviem video un parādot Latviju un Lietuvu savām acīm.

Baltijas paviljons “Expo 2025” izstādē Foto: Publicitātes attēlsBaltijas paviljons “Expo 2025” izstādē Foto: Publicitātes attēls

Japānas premjers Šigeru Išiba paudis cerību, ka “Expo 2025” palīdzēs vienot valstis un cilvēku sarežģītajā starptautiskajā situācijā. 

“Pasaule, pārvarējusi [kovida] pandēmiju, tagad saskaras ar daudziem šķelšanās draudiem. Šādā laikā ir ārkārtīgi nozīmīgi, ka cilvēki no visas pasaules šeit pulcējas un apspriež tēmas par dzīvi, kā arī iepazīstas ar jaunākajām tehnoloģijām, dažādām idejām un kultūru,” norādīja Išiba.

Japānā gan arī izskanējusi kritika par lielajām projekta izmaksām – apmēram 1,44 miljardiem eiro. Tomēr saimnieki ir pārliecināti, ka pozitīvais gūs virsroku un pasākumu līdz 13. oktobrim apmeklēs vairāk nekā 280 miljoni viesu.

Japānas pilsētā Osakā atklāta “EXPO” izstāde 2min

KONTEKSTS:

“Expo 2025 Osaka” ir pasaulē nozīmīgākā valsts tēla veidošanas un eksportspējas veicināšanas izstāde, kas risina ne tikai ekonomiskus, bet arī pasaulei nozīmīgus sociālos jautājumus. Izstādē Latvija tiks pārstāvēta vienotajā Baltijas paviljonā, kas veidots kopā ar Lietuvu.

Izstāde no 2025. gada 13. aprīļa līdz 13. oktobrim notiks Osakā, Kansai reģionā Japānā. Izstādē piedalīsies 160 valstis, deviņas starptautiskas organizācijas, un plānots, ka to apmeklēs vairāk nekā 28 miljoni cilvēku no visas pasaules.

Izstādes mērķis ir veicināt starptautisko ekonomisko un diplomātisko sadarbību, kā arī izstāde katrai no dalībvalstīm sniedz iespēju unikālā veidā parādīt to ieguldījumu nākotnes izaugsmē caur sasniegumiem ekonomikā, tehnoloģijās, kultūrā un sociālajā dzīvē.