Mārketings nav tikai komunikācija un reklāma. Kas tas īsti ir? Padomi biznesa iesācējiem

“Tas ir procesu kopums, kuru rezultātā mēs mēģinām palielināt vērtību apmaiņā iesaistīto pušu ieguvumus.” Četri mārketinga teorijā izplatīti veidi produkta noieta veicināšanai parasti tiek minēti produkta uzlabošana, pamudinājums iegādāties, izmantojot cenu, produkta izplatīšanas kanālu izmantošana un jau pieminētā komunikācija.

Padomi:

Mārketings caurauž ikvienu procesu

Par “Tava darīšana” raidierakstu

Raidieraksts “Tava darīšana” ir par uzņēmīgumu un darīšanu. Praktiski padomi, lai iedarbinātu savu biznesu un darbinātu to sekmīgi pēc iespējas ilgāk. “Tavas darīšanas” komanda – “Ausma Media” un “Luminor” banka – tic, ka Latvijai vajag vairāk uzņēmumu, jo aktīvāka uzņēmējdarbība sniegtu dabisku risinājumu daudzām problēmām. Latvija taptu par labklājīgāku valsti, bet cilvēki, kas darbotos paši savos uzņēmumos, kļūtu turīgāki un pašpietiekamāki.

“Mazajiem uzņēmējiem ir ārkārtīgi svarīgi saprast, ka mārketings ir daudz vairāk, nekā tikai reklāma. Turklāt reklāma ir mārketinga instruments, kas parasti prasa ieguldīšanu ārējos resursos, bet produkta pilnveidošana, izplatīšanas kanālu meklēšana, kā arī cenošana ir veidi, kad uzņēmējs iegulda pats sevī,” uzsver Kļaviņš.

Uz mārketingu būtu jāskatās kā daudzu funkciju kopumu, kas caurauž ikvienu darbību uzņēmumā, lai veicinātu apgrozījumu, – runa ir gan par produkta izskatu, gan to, kā šis produkts nonāk pie pircēja, gan to, kā cilvēki uzzina par šo produktu.

“Mārketinga rīki uzņēmumā ir jāierauga uzņēmējam pašam, proti, ir jāsaprot, kas un kādā veidā veicina produkta vai pakalpojuma noietu.”

Izdevumi jāsaskaņo ar finanšu iespējām

Produktu noieta veicināšana veido izmaksas, tāpēc vispirms ir jāsaprot, cik izmaksās visas uzņēmēja identificētās darbības apgrozījuma palielināšanai. Nelielos uzņēmumos ieteicams uzņēmējam pašam vispirms iejusties mārketinga vadītāja ādā, bet pēc tam iekāpt finanšu vadītāja kurpēs, kurš liek atteikties no visa, kas pārmērīgi paaugstina produkta vai pakalpojuma izmaksas.

“Tev ir jāspēj būt gan pārdevējam, gan izmaksu ekonomētājam,” saka Kļaviņš.

Mārketinga elementiem jādarbojas saskaņoti

Komunikācija ir svarīgs mārketinga elements, taču tas nekādā ziņā nav pārāks par pārējiem – produkta vai pakalpojuma veidošanu, izplatīšanas kanālu meklēšanu un produkta vai pakalpojuma cenošanu. Visām šīm četrām mārketinga izpausmēm ir jāsadarbojas, un tas, kādā kompozīcijā tās spēs vislabāk palielināt apgrozījumu, ir atkarīgs no konkrētā uzņēmuma darbības specifikas un situācijas tirgū.

Kļaviņš saka – empīriski noteikt katras mārketinga aktivitātes “svaru” praktiski nav iespējams, it sevišķi mazam uzņēmumam, tāpēc uzņēmējam nākas izdarīt minējumus, balstoties savā pieredzē, kā arī citu tirgus dalībnieku rīcībā.

“Jāatceras, ka vērtība nav tikai pašā produktā, bet arī plauktā, kur šis produkts stāv, vērtība ir arī potenciālā pircēja priekšstatā par produktu.

Ja ir radīts perfekts produkts, taču interneta veikalā nav apmeklētāju, nekāds apgrozījums uzņēmumam neveidosies. Tāpat notiks, ja produkta cenu būs noteikta neadekvāti vai viss mārketinga uzsvars tiks likts tikai uz komunikāciju un reklāmu. Visiem minētajiem elementiem ir jābūt harmonizētiem un jādarbojas vienam mērķim – produkta vai pakalpojuma pārdošanai,” saka Kļaviņš.

Nepaļauties uz padomiem internetā

Jāņa Kļaviņa ieteiktā grāmata biznesa uzsācējiem:

Greiems Hūlijs (Graham Hooley), Brigita Nikolā (Brigitte Nicoulaud), Džons Ruds (John Rudd), Niks Lī (Nick Lee), “Marketing Strategy and Competitive Positioning”, Pearson, 2020.

Savukārt, runājot par komunikāciju, viņš atgādina sociālo mediju plašās iespējas, un mūsdienās uzņēmuma darbības sākumposmā var būt gana ar to komunikāciju, ko spēj ģenerēt uzņēmējs pats. “Tas ir cilvēka sociālais kapitāls, kas ir veidojies jau agrāk, un tagad uzņēmējs to var likt lietā.”

Kļaviņš arī iesaka uzņēmējiem izlasīt vismaz vienu mārketinga mācību grāmatu, jo, smeļoties zināšanas tikai internetā, visticamāk, cilvēks netiks tālāk par komunikāciju digitālajos medijos. T.s. “mārketinga padomus” tur ir gatavojuši digitālās komunikācijas speciālisti savu pakalpojumu popularizēšanai. “Ieiesiet burbulī, kurā cilvēki mēģina jūs pārliecināt, ka mārketings ir reklāma,” brīdina Kļaviņš.