Tramps drīzumā sola paziņot par tarifiem automobiļu importam

Tramps pirmdien, 24. martā, Baltajā namā paziņoja, ka nākamajā trešdienā ieviešot tarifus, galvenā uzmanība tiks pievērsta tā sauktajiem savstarpējiem nodokļiem, kas katrai valstij piemēros tarifus un citus tirdzniecības šķēršļus ASV produktiem. Prezidents divreiz norādīja, ka tirdzniecības partneri varētu saņemt iespējamus atbrīvojumus vai samazinājumus, tā vēsta ziņu aģentūra “Bloomberg”.

Tramps arī sacīja, ka plāno “turpmāk” piemērot konkrētām nozarēm noteiktus muitas tarifus, piemēram, kokmateriāliem un pusvadītājiem, taču sīkāk neinformēja par to.

Papildus tam viņš sociālajos tīklos paziņoja, ka no 2. aprīļa piemēros 25 % tarifu citām valstīm, kas pērk Venecuēlas naftu un gāzi.

Tas varētu skart Ķīnu un Indiju. Eksperti norāda, ka Venecuēla eksportē naftu gan uz šīm valstīm, gan uz ASV un Spāniju.

Piemēram, februārī Venecuēla eksportēja aptuveni 500 000 barelu naftas dienā uz Ķīnu un uz pusi mazāk uz Amerikas Savienotajām Valstīm, aģentūrai AFP norādīja eksperti.

Valstis, kas ir ASV tarifu uzmanības lokā, steidzas organizēt tikšanos ar Trampa administrācijas amatpersonām, lai piedāvātu aizsardzības atbildes, šādi cenšoties nopelnīt izņēmumus no savstarpējiem tarifiem.

Piemēram, šodien uz Vašingtonu dodas arī Eiropas Savienības (ES) tirdzniecības un ekonomiskās drošības komisārs Marošs Šefčovičs. Viņš tiksies ar saviem ASV kolēģiem Hovardu Lutniku un Džeimisonu Grīru, kas ir jaunākais ES mēģinājums mazināt strauji pieaugošo saspīlējumu tirdzniecībā ar ASV.

Par to, cik politiski jutīgs ir šis jautājums, liecina tas, ka uz Vašingtonu dosies arī Eiropas Komisijas priekšsēdētājas Urzulas fon der Leienas galvenais palīgs Bjorns Seiberts, vēsta izdevums “Politico”.

Kļuvis zināms, ka arī Indijas valdība plāno lūgt atbrīvojumus, kad šodien uz notiekošajām sarunām par divpusējo tirdzniecību ieradīsies ASV delegācija.