Latvijas Radio jau vairākkārt vēstījis par Inčupes apkaimes iedzīvotāju cīņu par jaunas stacijas izbūvi. Esošā stacija “Inčupe” atrodas grūti pieejamā vietā.
Apkaimes iedzīvotāja Anita Grauduma stāstīja: “Lai aizietu uz staciju, es vienmēr eju pa sliedēm, es vienkārši kātoju pa sliedēm, jo nav jau variantu – vai arī tad iet apkārt vai nu caur privāto teritoriju izlavīties, vai arī iet gar šosejas malu, un uz šosejas mums vienu kaimiņieni sabrauca.”
Situāciju raksturoja arī līdzšinējās Saulkrastu novada domes priekšsēdētājs Normunds Līcis (Latvijas Reģionu apvienība): “Padomju laikos būvētā Inčupes dzelzceļa stacija atrodas mežā – nepieejamā vietā, pie kuras nav klāt ne iela, ne apgaismojums. Ir mežā iebraukts kaut kas līdzīgs ceļam, tā ir nepieejamā vietā. Acīmredzot padomju laikos ap šo staciju bija plānots kāds jauns ciemats vai varbūt ko būvēt armijas vajadzībām, grūti pateikt.”
Padomju laiki sen beigušies, un iedzīvotāji apkaimes privātmāju ciematos cerēja, ka tuvāk viņu mājām izbūvēs jaunu staciju “Baltā kāpa”, kas būtu arī vieglāk pieejama. Viņi nodibināja biedrību “Inčupe/Veselība” un aktīvi sazinājās gan ar Satiksmes ministriju, gan Autotransporta direkciju un “Latvijas dzelzceļu”, lai panāktu pozitīvas pārmaiņas. Tam it kā bija rezultāti.
“Latvijas dzelzceļa” preses sekretāre Agnese Līcīte atzina: “Pērn, ņemot vērā iedzīvotāju iesniegumus un atkārtoto piekļuves izvērtējumu dabā uz vietas, tika pieņemts lēmums kopā ar visām iesaistītajām pusēm, kas ir Autotransporta direkcija, “Pasažieru Vilciens” un “Latvijas dzelzceļš”, pārvietot esošo Inčupes pieturas punktu uz jaunu vietu pie Baltās kāpas.”
To bija iecerēts paveikt līdz 2029. gadam staciju un pieturas punktu modernizācijas programmā, ko finansē no Eiropas Savienības struktūrfondiem. Dzelzceļš veica apsekojumu un noteica konkrētu vietu, kur tieši jaunā stacija varētu būt. Tomēr projekta līdzekļi tiks samazināti, atzina Līcīte: “Tādēļ šobrīd šī pietura diemžēl nav iekļauta modernizācijas programmā nepietiekamā finansējuma dēļ.”
Finansējums pārdalīts par labu dzelzceļa projekta “Rail Baltica” izbūvei. Līcīte gan neapgalvoja, ka jaunās stacijas nebūs nekad, tomēr norādīja, ka projekta virzība atlikta.
Jautāta, vai iespējams cits Eiropas struktūrfondu projekts, kurā varētu iekļauties “Baltās kāpas” stacijas izbūve, viņa skaidri neatbildēja, sakot vien, ka par lēmumiem atbildīga Autotransporta direkcija.
Autotransporta direkcijas Komunikācijas daļas vadītājs Viktors Zaķis teica, ka finansējums infrastruktūrai ir paša “Latvijas dzelzceļa” ziņā. Savukārt fondu finansējums jāmeklē Satiksmes ministrijai.
Ministrija no detalizētas situācijas skaidrošanas izvairījās, norādot, ka joprojām ir aktuāls parlamentārā sekretāra Ģirta Dubkēviča (“Progresīvie”) pirms pusotra gada Latvijas Radio paustais komentārs, kurā viņš piesauca gan “Latvijas dzelzceļa”, gan Autotransporta direkcijas atbildību un arī sacīja, ka “tas noteikti nav desmitgades jautājums, tas lēmums tiks pieņemts krietni ātrāk”, ko Saulkrastu novada iedzīvotāji uztvēruši kā solījumu risināt situāciju.
Vienīgais, ko “Latvijas dzelzceļš” tagad sola Inčupes iedzīvotājiem, ir – jau šogad plānos izbūvēt Inčupes stacijā augstāku peronu, lai būtu vieglāk iekāpt jaunajos elektrovilcienos.
Cik lielā mērā perona pārbūve būs lētāka par jaunas stacijas būvi, skaidras atbildes nav. Zināms vien, ka perona paaugstināšana 16 stacijās kopā, tātad ne tikai Inčupē, izmaksās aptuveni vienu miljonu eiro. Savukārt programmai, no kuras izslēgta “Baltās kāpas” izbūve, kopējais budžets ir 50 miljoni eiro. Līcis norādīja, ka sevišķi dārga “Baltās kāpas” izbūve nevarētu būt, jo neviens negaida, ka tur celtu arī stacijas ēku.
Jautāts, vai pašvaldība pati nevarētu uzlabot piekļuvi stacijai “Inčupe”, ja reiz nav skaidrības par jaunas stacijas izbūvi, domes priekšsēdētājs Līcis atbildēja, ka nav mērķtiecīgi ieguldīt naudu, ja nav skaidrs, kur būs stacija un vai vispār tā būs: “Komplicētāka situācija šobrīd ir. Situācija ir palikusi gaisā karājoties, jo nav skaidrības – saglabājam veco staciju un attīstām pieeju pie šīs vecās stacijas, lai to var visi iedzīvotāji izmantot un tur viss attīstās, vai attīstām jauno staciju. Protams, ka daudz lietderīgāk būtu veidot šo jauno pieturu.”
Pirms iedzīvotāju aktivitātēm Sabiedriskā transporta padome Inčupes staciju rosināja slēgt zemā pasažieru skaita dēļ. Pērn Inčupes stacijā izkāpuši un iekāpuši vien nepilni 19 000 pasažieru. Nākamajā mazāk pieprasītajā stacijā šajā posmā – “Ķīšupē” – bijis divreiz vairāk pasažieru. Līcis gan norādīja: stacija “Baltā kāpa” būtu daudz pieprasītāka, jo atrastos iedzīvotājiem pieejamākā vietā, turklāt apkaime attīstās, arī tāpēc pasažieru kļūtu vairāk.