Būvē kuģīšus un sacenšas ar droniem – jaunieši Cēsīs pārbauda zināšanas STEM jomā

Jānis no Mārupes, kurš ar dronu pilotēšanu nodarbojas jau vairāk nekā desmit gadu, atzina, ka pirmais aplis nebija veiksmīgākais – nebija precīzi aprēķinājis trajektorijas. “Galvenais – neuztraukties un noturēt vēsu prātu. Neuztraukties, ka esi sacensībās, un lidot pret sevi, nevis pret citiem dalībniekiem,” savu stratēģiju atklāja Jānis.

Jaunieši Cēsīs pārbauda zināšanas STEM jomā Foto: Novadu Ziņas LTVJaunieši Cēsīs pārbauda zināšanas STEM jomā Foto: Novadu Ziņas LTVJaunieši Cēsīs pārbauda zināšanas STEM jomā Foto: Novadu Ziņas LTVJaunieši Cēsīs pārbauda zināšanas STEM jomā Foto: Novadu Ziņas LTVJaunieši Cēsīs pārbauda zināšanas STEM jomā Foto: Novadu Ziņas LTVJaunieši Cēsīs pārbauda zināšanas STEM jomā Foto: Novadu Ziņas LTVJaunieši Cēsīs pārbauda zināšanas STEM jomā Foto: Novadu Ziņas LTVJaunieši Cēsīs pārbauda zināšanas STEM jomā Foto: Novadu Ziņas LTV

Savukārt Niks no Valmieras pirms starta Baltijas valstīs garākajā inerces auto trasē, kas ir vismaz 60 metrus gara, pavadīja vairākas minūtes pie darba galda, rūpīgi pētot trasi un savu automašīnu, kas spētu attīstīt pēc iespējas lielāku ātrumu.  “Tas man palīdz apgūt projektēšanas iemaņas. Varēšu labāk izdomāt, kā veidot aerodinamiskāku mašīnu, un precīzāk izvietot svaru, lai tā brauktu ātrāk,” skaidroja Niks.

Pasākuma dalībnieki atzīst, ka tehniskajās sacensībās nozīme ir ne tikai ātrumam un precizitātei, bet arī skolā apgūtajām zināšanām.

Jana Trifanova no Brocēniem: “Es domāju, ka no matemātikas daudz kas par lenķiem palīdz, jo vajag zināt lenķi, lai kuģītis ietu “desmitniekā”.”

Jeļisejs no Jelgavas: “Iemācos taisīt kvalitatīvi precīzi, iemācos būt oriģināls, izdomāt dažādus dizainus.”

Arī skolotāji uzsver, ka šādas aktivitātes uzlabo skolēnu izpratni par matemātiku, fiziku, ķīmiju un citiem mācību priekšmetiem.

Cēsu Valsts ģimnāzijas matemātikas skolotāja Zane Berga: “Kad mēs pēc šādiem pasākumiem atgriežamies skolā, mums ir ļoti lielas diskusijas, kas kuram sanācis.”

Pasākuma mērķis ir jauniešiem parādīt, kā skolas solā apgūtās zināšanas var tikt izmantotas praktiski.

“Jauniešu uzdevums ir, izmantojot savas matemātikas zināšanas, ņemt un kalibrēt satelītu, spēt viņu signālu noraidīt uz precīzu planētu, un tas balstās tieši uz matemātikas zināšanām. Liekam klāt papildus nedaudz programmēšanu,” pastāstīja Kosmosa izziņas centra vadītājs Jānis Urtāns.

Liela nozīme ir arī vecāku atbalstam – jāveicina bērnu interese, nevis jāattur no sarežģītām tēmām.

“Man bija grūta galva, tātad tev arī būs grūta galva – mēs cenšamies lauzt šo priekšstatu, piedāvājot aktivitātes, kurās vari piedalīties bez priekšzināšanām. Piemēram, tu vari izveidot savu inerces automobili un eksperimentējot noskaidrot, kā riepas un svars ietekmē ātrumu,” skaidroja Urtāns.

Šīs ir pirmās STEM dienas Cēsīs, taču plānots tās rīkot arī turpmāk, lai veicinātu jauniešu interesi par zinātni un tehnoloģijām.