Multiplā skleroze ir autoimūna slimība, kas skar cilvēka centrālo nervu sistēmu – galvas un muguras smadzenes – un rada bojājumus, stāstīja RAKUS Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, profesors Guntis Karelis. “Ņemot vērā, kur bojājumi ir lokalizēti, parādās ļoti dažādi simptomi, sākot no jušanas, kustību, koordinācijas traucējumiem, bieži pacientiem tiek ietekmēta arī mentālā veselība, kognitīvās spējas, mainās garastāvoklis.”
Latvijā ir vairāk nekā 2700 multiplās sklerozes pacientu, norādīja Pastare: “Sāpīgākais, ka ar to slimo jauni cilvēki – no 20 līdz 40 gadu vecumam, jo autoimūnā sistēma ir daudz aktīvāka nekā cilvēkiem gados.
Visgrūtākais ir pieņemt diagnozi, sadraudzēties ar to. Jaunam cilvēkam ir liels šoks, ka ir saslimšana, ar kuru būs jāsadzīvo līdz mūža beigām.”
Pilnībā izārstēt multiplo sklerozi šobrīd nav iespējams, taču ar medikamentu palīdzību var bremzēt slimības gaitu. “Slimībai ir raksturīgi saasinājumi, kuru laikā ir izteikti simptomi, un tad ir miera periods. Bet pēc katra saasinājuma var saglabāties traucējumi, kas pēc tam nepāriet. Laika gaitā traucējumi uzkrājas. Ar jaunākajām terapijām varam panākt to, ka neveidojas saasinājumi – jauni perēkļi un bojājumi nervu sistēmā. Līdz ar to invaliditāte attālinās. Miera periodi ar zālēm mēdz būt gadiem. Ja slimību neārstē, tad ir apmēram divi saasinājumi gadā.”
Katru gadu maija beigās tiek atzīmēta Pasaules multiplās sklerozes diena. RAKUS Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadošie neirologi un Multiplās sklerozes vienības speciālistu komanda aicina ikvienu multiplās sklerozes pacientu un citus interesentus pievienoties vebināram “Garīgā veselība un multiplā skleroze” 2025. gada 30. maijā no plkst.14.00 līdz 16.00 tiešsaistes platformā “Zoom”.
Vebinārā eksperti stāstīs par biežākajiem garīgās veselības traucējumiem, kā arī dalīsies zināšanās un jaunākajās atziņās par kognitīvi biheiviorālo terapiju un integratīvās medicīnas pieeju multiplās sklerozes ārstēšanā. Vebināra noslēgumā būs iespēja dzirdēt arī multiplās sklerozes pacientes personīgo pieredzes stāstu un atziņas par dzīvi ar šo slimību. Vairāk informācijas un pieteikšanās vebināram RAKUS mājaslapā.