SPKC: Vasarā īpaši jāgādā par seksuālās veselības profilaksi

Brīvais laiks, ceļojumi, festivāli un aktīvāka sabiedriskā dzīve var veicināt jaunu sociālo kontaktu veidošanos un tuvību ar jauniem partneriem. Tāpēc ir svarīgi būt informētiem par infekciju, kas izplatās seksuāla kontakta laikā, profilaksi, iespējām pasargāt sevi un savu partneri, uzsvēra SPKC. 

Eiropā un citur pasaulē vasaras mēnešos aktīvāk izplatās dažādas seksuāli transmisīvās infekcijas, piemēram, hlamidioze, gonoreja, sifiliss un HIV infekcija, kā arī citas slimības, kas var tikt pārnestas seksuāla kontakta ceļā, piemēram, A hepatīts, šigeloze (dizentērija), pērtiķu bakas (mpox) un B un C hepatīts. Daļai šo infekciju var arī nebūt simptomi vai cilvēks var to izplatīt pirms simptomu parādīšanās, pašam to neapzinoties. Turklāt laikus nediagnosticētas un neārstētas seksuāli transmisīvās var radīt nopietnas sekas veselībai. 

Profilakse ir vienkārša un efektīva – SPKC iesaka:

SPKC vērš uzmanību, ka pēdējos gados Eiropā dažas infekcijas, piemēram, pērtiķu bakas (mpox), šigeloze un A hepatīts, nereti izplatās vīriešu vidū, kuriem ir dzimumattiecības ar vīriešiem, bet arī heteroseksuāli vīrieši un sievietes ir pakļauti inficēšanās riskam. Svarīgi uzsvērt, ka Latvijā šobrīd šigeloze un A hepatīts ir relatīvi retas infekcijas, un kopš 2022. gada nav reģistrēts neviens pērtiķu baku (mpox) gadījums. 

Cilvēkiem, kuriem inficēšanās risks ir augsts, SPKC iesaka: 

SPKC uzsver, ka rūpes par seksuālo veselību ir dabiska un atbildīga rīcība. Izvēloties profilakses pasākumus un rīkojoties pārdomāti, mēs ne tikai sargājam paši sevi, bet arī palīdzam veidot drošāku vidi visiem. 

Valsts apmaksātu hlamīdiju un gonorejas laboratorisko diagnostiku veic grūtniecēm un jauniešiem līdz 25 gadu vecumam ar ārsta nosūtījumu, ja ārsts ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu. Bezmaksas un anonīmu eksprestestēšanu uz HIV, B, C hepatītu un sifilisu var veikt HIV profilakses punktos dažādās Latvijas pilsētās.