Latvijas Infektoloģijas centra vadītāja Baiba Rozentāle skaidroja, ka ērces sāk meklēt savus barotājus, kad diennakts vidējā gaisa temperatūra ir ap +2, +3 grādiem un zemes virskārta atlaidusies.
Savukārt Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC) norādīja, ka
tieši pavasaris ir brīdis, kad ērces Latvijā ir visaktīvākās. Tas gan nenozīmē, ka ērce nevar piesūkties arī vasarā.
SPKC epidemioloģe sacīja: “Ixodes ricinus – tā ir viena suga. Viņai ir aktivitāte divas reizes gadā. Ir pavasarī, vidēji aprīlī augstākās aktivitātes pakāpē un otra – septembrī. Tad ir taigas ērces, kas ir tikai austrumu daļā sastopamas. Viņām augstākā aktivitāte ir tikai pavasarī. Jūnijā viņas vairs nav sastopamas.”
Epidemiologi atgādināja, ka vakcinācija nodrošina aizsardzību tikai un vienīgi pret ērču encefalītu, bet nepasargā no citām ērču pārnestām slimībām, piemēram, laimboreliozes jeb Laimas slimības un ērlihiozes.
“Diemžēl vakcīnas pret laimboreliozi pagaidām vismaz Latvijā nav. Vakcīna patiesībā ir izpētes stadijā. Bija paredzēts, ka tuvākajā gadā būs vakcīna. Bet pašreiz man nav ziņu, ka būtu pieejama Latvijā,” norādīja infektoloģe Rozentāle.
Pērn Latvijā konstatēti 166 inficēšanās gadījumi ar ērču encefalītu, 359 ar Laimas slimību un četri ērlihiozes gadījumi. Šogad valsts apmaksāta bērnu vakcinācija, kuru deklarētā dzīvesvieta ir teritorijā ar visaugstāko saslimstību ar ērču encefalītu, tiek organizēta septiņos novados: Kuldīgas, Dienvidkurzemes, Ventspils, Talsu, Cēsu, Saldus un Tukuma novadā.
Rozentāle arī skaidroja, kāds ir pareizais pilnais imunizācijas kurss: pirmā pote, pēc viena līdz trīs mēnešiem otrā pote, pēc gada trešā pote – tas ir pilns imunizācijas kurss.
“Savukārt pirmā revakcinācija jāveic pēc trim gadiem, bet atkārtota revakcinācija pēc anotācijas ir ik pēc pieciem gadiem, bet pēdējie pētījumi, kā arī pagājušā gada Slimību profilakses un kontroles centra rekomendācijas un mūsu Imunizācijas valsts padomes rekomendācijas, kas ir balstītas uz klīniskiem pētījumiem, revakcināciju atkārtoti rekomendē ik pēc 10 gadiem. Imunitāte saglabājas laba,” viņa sacīja.
Ja ērce bijusi inficēta, vai tas nozīmē, ka visi saslims? Atbilde ir – nē.
Tas ir atkarīgs no inficējošās devas un cilvēka organisma nespecifiskajām imūnajām šūnām. Atrodot piesūkušos ērci, svarīgi sekot savai pašsajūtai – novērojot galvassāpes, paaugstinātu temperatūru, sāpes ķermenī vai laimboreliozes gadījumā sārtu plankumu, nekavējoties jāvēršas pie ārsta.