Infektoloģe uzsvēra, ka difterija ir ļoti smaga un nopietna slimība. Cilvēki, kuri nav saņēmuši revakcināciju vai vispār primāro imunizāciju, pieder riska grupai.
“Viņu organisms ir uzņēmīgs, un viņi inficējoties saslims ar difteriju. Jautājums tikai – ar smagu vai ļoti smagu, kurā dienā nokļūs slimnīcā, vai saņems antitoksisko serumu un vai izdosies cilvēku izglābt, jo tur ir ļoti smagas komplikācijas – bojā perifēro nervu sistēmu, nieres un sirds vadīšanas sistēmu,” uzsvēra Rozentāle.
Ja cilvēks neatminas, kad ir saņēmis pēdējo difterijas poti, vispirms jāieskatās potēšanās pasē, kur ar zīmuli var būt norādīts, kad nepieciešama revakcinācija.
Tā kā daudziem šis dokuments ir noklīdis, tad jāvēršas pie ģimenes ārsta, jo, ja iepriekšējā pote taisīta sen, tad e-veselībā šo informāciju atpakaļejoši ievadīt nevarēja.
Ja kopš iepriekšējās vakcīnas apritējis vairāk par 10 gadiem, tad jāveic pamata imunizācija ar trīs injekcijām – pirmā deva, tad pēc viena līdz diviem mēnešiem otrā un pēc pusgada – trešā. Vakcīnācija pret difteriju ir pilnībā valsts apmaksāta.
KONTEKSTS:
Vairākās Eiropas valstīs pēdējos gados konstatēta nāvējošā vakcīnregulējamā slimība – difterija. Pateicoties labai vakcinācijas aptverei, Latvija līdz 2024. gada septembra sākumam bija no difterijas brīva zona. Tā kā Latvijā ir nevakcinēti bērni un pieaugušie, sācies lokāls difterijas uzliesmojums – Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā nonākuši četri bērni ar šo slimību.