Zinātnieku nakts pasākumi šogad norisināsies 27. septembrī.
Zinātnieku naktī Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) šogad varēs gan satikt zinātniekus un apmeklēt laboratorijas, gan arī pārbaudīt dažādas prasmes simulatoros. Tostarp iespēja izmēģināt spēkus kuģa vadīšanā, jo šogad pirmo reizi pasākumā piedalīsies arī Latvijas Jūras akadēmija, kuras docents Kristaps Lūkins sacīja, ka arī jūrniecībā zinātnei ir būtiska loma.
“Mēs esam pilnas funkcijas kuģa tiltiņa trenažierī, kurā jūs varat vadīt kuģi dažādos laikapstākļos, izvēlēties arī kuģa veidu, teritoriju – vai tā ir osta, vai šaurums, vai atklātā jūra, un noteikti katrs varēs pārbaudīt savas prasmes orientēties apkārtnē, vadīt kuģi kā peldošu objektu, kam ir samērā liela inerce un jādomā ir pāris minūtes uz priekšu. To visu šeit var izbaudīt,” izrādīja Lūkins. “Zinātnei ir būtiska nozīme tādēļ, ka jūras transportam ir jāiet līdzi laikam. Tehnoloģijas attīstās. Zinātne mums ir par drošības uzlabošanu, kuģu kustības kontroles iespējas, sakari ar apkārtējiem kuģiem, ar krasta stacijām, ar satelītu savienojumiem, lai mēs spētu ļoti precīzi un pēc labākajiem paņēmieniem noteikt kuģa atrašanās vietu.”
Zinātnieku naktī RTU piedāvās arī iespēju klausīties superdatora radītu muzikālo performanci, savukārt zinātkāres centrā “Futurimo Rīga” būs zinātnes diskotēka ar ūdens eksperimentiem. Pirmo reizi būs iespēja apmeklēt arī Baltijas Biomateriālu ekselences centru, kur drīzumā zinātnieki pētīs un izstrādās biomateriālus audu atjaunošanai.
RTU zinātņu prorektors Gatis Bažbauers norādīja, ka šogad plānota līdz šim plašākā programma: “Protams, Latvijā un, es domāju, arī kopumā pasaulē zinātnieku ir par maz, un mums ir vajadzīgs daudz vairāk zinātnieku, lai risinātu visus tos globālos izaicinājumus, kas sabiedrībā pastāv. Tas nozīmē, ka mums ir jācenšas iespējami vairāk šos talantīgos jauniešus, kurus interesē zinātne, tiešām arī jau iesaistīt ļoti agrīnā posmā, tāpēc Zinātnieku naktī cenšamies dot iespējas pašiem lodēt, prototipēt, veidot robotus, mērīt, izgatavot kaut kādus koka, teiksim, izstrādājumus, pat dronus pilotēt, robotu cīņās piedalīties. Respektīvi, parādīt, ka šīs tehnoloģijas un zinātne kā tāda ir ļoti aizraujoša un vienlaicīgi ļoti arī praktiska.”
Savukārt Latvijas Universitātes (LU) Latviešu valodas institūta pētnieki iepazīstinās ar latviešu valodas daudzveidību laikā un telpā. Varēs noskaidrot, kā top vārdnīcas un dialektu kartes, kā arī pētīt senos tekstus, stāstīja institūta direktore Sanda Rapa.
“Lielākoties mēs būsim Kalpaka bulvārī 4, kur mēs ikdienā strādājam, un tur būs seno rakstu pētnieki un dialektologi, un varēs spēlēt valodas viktorīnu, kur būs jautājumi par apvidvārdiem, senajiem rakstiem, vietvārdiem un valodu vispār, varēs klausīties dažādu izlokšņu ierakstus no visiem trim dialektiem, mēģināt noteikt atšķirīgo vai pat mēģināt noteikt, kura izloksne tā ir, kas jau ir grūtāk. Savukārt Dabas mājā mēs rīkosim interaktīvu diskusiju, kurā mēs iesaistīsim sabiedrību, mēģināsim kopā ar klausītājiem noskaidrot, ko ar valodu var izdarīt un ko nevar, kā valoda ietekmē, un arī tur mēs gribam atskaņot izlokšņu ierakstus, jo klausītājiem tie patīk un tā kā iededzina mazo identitātes dzirkstelīti,” klāstīja Rapa.
Tāpat Zinātnieku nakts pasākumi noritēs arī daudzviet ārpus Rīgas. Bioloģijas institūta Papes ornitoloģisko pētījumu centrā varēs uzzināt, kā zinātnieki pēta dzīvnieku migrāciju, Cēsīs Kosmosa izziņas centrā noritēs kosmosa transporta veidošanas darbnīcas un Baldones observatorijas planetārijā būs iespēja ieskatīties zvaigznājos, palūkoties uz Saules sistēmas planētām no dažu tūkstošu kilometru attāluma un arī uzzināt, kā senatnē ceļinieki noteica ziemeļu virzienu, stāstīja observatorijas vadītājs Ilgmārs Eglītis.
“Mēs parādām, kā atrast Polārzvaigzni debesīs, jo cilvēki bieži vien uzskata, ka Polārzvaigzne ir vislielākā, spožākā zvaigzne debesīs, bet tā īstenībā nav, un viņu atrast ir grūti, jo Mazais Lācis ir vājš zvaigznājs un jāizmanto Lielā Lāča septiņas zvaigznes, lai varētu pareizi orientēties debesīs un faktiski arī dabā. Tas viss plānots grupās katru pusstundu,” sacīja Eglītis.
Eiropas Zinātnieku nakts aktivitātes noritēs piektdien, pasākumi ir bez maksas. Savukārt iesaistīto zinātnisko institūciju profili, kā arī interaktīvā karte pieejami vienuviet “ResearchLatvia” mājaslapā.