Gadsimta komēta Čučiņšanas-ATLAS māj ardievas Zemes iedzīvotājiem ­– nedēļas nogalē vērojama pēdējoreiz

Astronoms Vitālijs Kuzmovs atver lūku un sagatavo Latvijas Universitātes observatorijas teleskopu. Drīz ieradīsies vērotāji. Ir piemēroti laika apstākļi, lai saskatītu Čučiņšanas-ATLAS komētu.

“Pēdējo reizi to ap Zemi redzēja dinozauri – pirms 30–40 miljoniem gadu. Tad tā lidoja pie mums.

Un 2023. gadā divas observatorijas – viena ir Ķīnā, kas arī iedeva nosaukumu, otra ir observatorija Dienvidāfrikā, ar nosaukumu ATLAS. Tā piefiksēja komētu, kas lido Zemes tuvumā, un sāka pētīt,” skaidroja Kuzmovs.

Čučiņšanas–ATLAS komēta. Foto: Kārlis Miksons / Latvijas Televīzija

Astronomiskajā tornī veidojas pat rinda, lai palūkotos uz gadsimta komētu, kā to dēvē. Tiem, kuriem ir ļoti asa redze, spējuši to pamanīt ar neapbruņotu aci. Tomēr vairumam asteszvaigzni izdodas noķert, nofotografējot.

Jau nākamnedēļ komētu varēs notvert vienīgi ar fotokameru, binokli, teleskopu. Ar katru dienu spožums samazinās, jo komēta uzņem ātrumu un attālinās.

“Tagad komētas ātrums ir tuvu 70km/s. Tas nozīmē, ka ir pietiekoši liels ātrums, lai pamestu saules sistēmu. Ja iepriekš bija domāts, ka komēta atgriezīsies pēc miljoniem, tagad uzskata, ka tā neatgriezīsies nekad,” atzina Kuzmovs.

Komēta jāmeklē rietumu, dienvidrietumu pusē. Tā parādās pēc saulrieta un redzama līdz desmitiem.

Čučiņšanas–ATLAS komēta. Foto: Kārlis Miksons / Latvijas Televīzija

“Redzēt to, ko pēdējo reizi redzējuši dinozauri un neviens nekad vairs neredzēs – tās ir fantastiskas emocijas,” atzina komētas vērotāja Daiga Kalniņa.

Spožas komētas parādās vidēji ik pēc 15–20 gadiem. Latvijā jaunu asteszvaigzni varētu redzēt nākamā gada janvārī.