Podziņtelefonu renesanse, čellists-robots un «Tesla» ar milzu lādētājakumulatoru. Tehnoloģiju ziņas

 

1. Podziņtelefonu atdzimšana? Vecāki Anglijā bērniem dod primitīvus telefonus

Internets bērniem var būt bīstama vieta, kur tie var uzdurties sliktiem cilvēkiem un negatīvam saturam, tai skaitā sociālajos medijos. Tāpēc Apvienotajā Karalistē vecāki, kuri ir nobažījusies par savu bērnu drošību, arvien vairāk interesējas par podziņtelefoniem, palielinot to pārdošanas apjomus.

#DigitālāsBrokastis

“Radio Naba” un “Latvijas Radio 1” raidījums “Digitālās Brokastis” – Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē “Digitālās Brokastis” dzirdamas “Radio Naba” un “Latvijas Radio 1” ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

Pēc Lielbritānijas mediju un telekomunikāciju uzņēmuma “Virgin Media O2” datiem, podziņtelefonu pārdošana Apvienotajā Karalistē ir dubultojusies gada laikā, īpaši pieaugot septembrī, kad sākas jaunais mācību gads. To vidū ir arī 2000. gadu sākumā tik populārie “Nokia” telefoni, kuru modernizētajām versijām, piemēram, modelim “3310”, ir audzis pieprasījums.

Taču šādus telefonus neiegādājas tikai vecāki, kuri vēlas pasargāt savus bērnus. Arī vecāka gadu gājuma patērētāji, kurus attur viedtālruņu sarežģītība, joprojām dod priekšroku vienkāršiem telefoniem. Neizpaliek arī tādu profesiju pārstāvji, kuriem ikdienā telefonu ir vieglāk sabojāt. Arī to cena ir pievilcīgāka, līdz ar to, telefonu sabojājot, zaudējumi ir daudz mazāki nekā gadījumā, ja tiek iznīcināta 700 eiro vērta ierīce, vēsta “Techspot”.

2. “Midjourney” ļaus rediģēt attēlus tīmeklī ar mākslīgā intelekta palīdzību

Izdzēst objektus, uzburt neesošus – to un daudz ko citu varēs nākotnē paveikt mākslīgā intelekta (MI) rīkā “Midjourney”. Drīzumā tas ļaus lietotājiem augšupielādēt un rediģēt attēlus tīmekļa pārlūkā. Uzņēmums paziņojis par jauno rīku, kas dos iespēju rediģēt jebkuru attēlu, izmantojot ģeneratīvā mākslīgā intelekta tehnoloģiju. Lietotāji varēs mainīt objektu formas un tekstūru, dodot rīkam uzdevumu rakstiski. 

Pastāv gan bažas par šādu rīku ļaunprātīgu izmantošanu, piemēram, dezinformācijas izplatīšanu vai autortiesību pārkāpumiem. “Deepfake” jeb dziļviltojumu regulēšana joprojām ir izaicinājums, lai gan vairākās valstīs tie formāli ir ierobežoti. “Midjourney” sākumā plāno ierobežot piekļuvi jaunajam rīkam, lai novērstu tā ļaunprātīgu izmantošanu, piešķirot agrīnu piekļuvi ierobežotam skaitam.

“Midjourney” jau ir ieviesuši speciālus metadatus, lai atzīmētu MI ģenerētus attēlus, taču tas atpaliek no citiem, piemēram, “Adobe”, kuri izmanto vairāk izsekojamus marķējumus. Jāpiebilst, ka “Midjourney” augustā palaida jaunu vietni midjourney.com, kurā jebkurš var ģenerēt attēlus.

3. Zviedrijā pirmais simfoniskā orķestra un čellista-robota koncerts

Zviedrijas pilsētā Malmē ir noticis pasaulē pirmais koncerts, kurā piedalījās simfoniskais orķestris un čellists-robots. Šī unikālā eksperimenta mērķis nebija aizstāt cilvēkus ar mehānismiem, bet gan meklēt jaunas radošuma formas, norāda projekta autors, komponists Jakobs Mulrads. Mulrads sākotnēji vēlējās izveidot progresīvu skaņdarbu, ko nevarētu izpildīt cilvēks, taču rezultātā radīja vienkāršu melodiju, kas atspoguļo robota spēju izteikties mūzikā.

Robota un cilvēka atšķirīgā anatomija Mulradu rosināja pārdomāt veidus, kā spēlēt čellu, ļaujot tam kļūt par pavisam jaunu instrumentu.

Komponists arī uzsvēra, ka mehānisma precizitāte nenozīmē, ka priekšnesumā trūkst dvēseles un radošuma – pat robots spēj pieļaut kļūdas, kas dažkārt kļūst par mākslinieciskām “laimīgajām nejaušībām”.

Koncertu Malmē novērtēja gan klausītāji, gan orķestra mūziķi, taču, kā jau jebkurā inovācijā, arī šoreiz izskanēja dažādi kritiski un pretrunīgi viedokļi par šāda veida mūzikas vērtību. Jakobs Mulrads norāda, ka šaubas ir saprāta pazīme, īpaši, kad tiek radīts kaut kas jauns un vēl nepieredzēts.

4. “WhatsApp” mākslīgā intelekta asistents ievāks informāciju par tevi

Jaunākajā “WhatsApp” beta versijā “Android” ierīcēm redzams, ka ziņojumapmaiņas lietotne pievienos jaunu sarunu atmiņas funkciju savam “Meta AI” tērzēšanas robotam. Funkcija ļaus mākslīgajam intelektam atcerēties detaļas no iepriekšējām sarunām ar to, nodrošinot lietotājiem personalizētāku pieredzi, vēstī Kursors.lv.  

“Meta AI” spēs atcerēties dažādas personīgas detaļas, tostarp uztura izvēles, ja lietotājs ir vegāns, dzimšanas dienas un pat specifiskas vēlmes, piemēram, sarunas stilu, alerģijas un tādas personīgās intereses kā mīļākās grāmatas, filmas utt.

“Meta” tādā veidā izvēlējušies iet personīgā asistenta attīstības ceļu.

Par privātumu gan neesot aizmirsts. Lietotnē varēs apskatīt un pārvaldīt datus, ko “Meta AI” ir saglabājis. Turklāt lietotājiem būšot iespēja dzēst jebkuru vai visu saglabāto informāciju.

5. “Tesla” bagāžniekā varēs ielikt milzu lādētājakumulatoru

Elektroauto ražotājs “Tesla” piedāvā inovāciju savos “Cybertruck” pikapos — nobraukuma distances palielinātāju, kas praktiski ir milzīgs powerbank jeb lādētājakumulators kravas kastē. Uzņēmums gan atlicis nedaudz tā izlaišanu un samazinājis maksimālo distanci, ziņo portāls “Electrek”. 

“Tesla” solītu maksimālo attālumu samazinājusi par 40 km – līdz 716 km distancei. Bez lādētājakumulatora “Cybertruck” solītais nobraukums ir aptuveni 523 km.

Tas esot izturīgs, rūpnieciski apstrādāts un stabili iestiprināts, taču tas būtiski ietekmē kravas kastē pieejamo vietu. Te gan nav runa par trīs dzinēju “Cyberbeast” versiju, kura ar standarta riepām varot nobraukt aptuveni 706 km distanci.