2025. gada budžets Saeimā: atbalsta 4 opozīcijas priekšlikumus – pa vienam no katras opozīcijas frakcijas (papildināts)

ĪSUMĀ:

 

Budžets 2025: Deputāti apstiprina arī opozīcijas priekšlikumus 3min

Nauda atbalsta nometnēm ģimenēm ar neārstējami slimiem bērniem

Vispirms atbalstīts “Apvienotā saraksta” priekšlikums piešķirt 57 600 eiro no līdzekļiem neparedzētajiem gadījumiem Bērnu slimnīcas fondam atbalsta nometņu organizēšanai paliatīvajā aprūpē esošiem bērniem ar ģimenēm.

Deputāts Edvards Smiltēns (“Apvienotais saraksts” (AS)), aizstāvot savas frakcijas priekšlikumu, runu iesāka ar to, ka budžeta izskatīšanā “simtiem priekšlikumi tiek piedzemdēti un industriālos apmēros nokauti, un apglabāti priekšlikumu tabulā, bet šoreiz man ir cerība, ka viens izdzīvos”.

Viņš sacīja, ka katru gadu no neārstējamām slimībām mirst vidēji 15 bērni.  

Smiltēns uzsvēra, ka

šādas nometnes ir “vairāk nekā vieta atpūtai – tā ir iespēja piedzīvot kvalitatīvo laiku kā ģimenei ārpus slimības ēnas,

un bērniem tā ir iespēja sajust bērnības prieku, kas bieži tiek liegts neārstējamās slimības dēļ”. “Tas ir ieguldījums cilvēcībā un līdzjūtībā,” piebilda Smiltēns.

Deputāts Andris Bērziņš no Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS), kura iepriekšējās valdības laikā atšķirībā no AS bija opozīcijā, gan kāpa tribīnē, lai atgādinātu, kā viņš iepriekš lūdzās atbalstīt kaut vienu opozīcijas priekšlikumu, kamēr Smiltēns sēdēja prezidijā, bet iepriekš opozīcijas ieceres netika atbalstītas.

Ar šo priekšlikumu arī gadījies neliels misēklis – lai gan deputāti balsojumu neprasīja, Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa (ZZS) izsludināja balsojumu, kam deputāti beigās neiebilda, no zāles skanot saucieniem “labi, balsojam!”.  Balsojumā priekšlikumu atbalstīja visi 82 deputāti, kuri piedalījušies balsojumā, un rezultāts uzņemts ar aplausiem.

Līdzekļi pensionāriem digitālo prasmju apgūšanai

Tāpat atbalstīts “Latvija pirmajā vietā” (LPV) priekšlikums piešķirt 56 500 eiro no līdzekļiem neparedzētajiem gadījumiem Latvijas Pensionāru federācijai, lai mācītu senioriem digitālās prasmes.  

LPV pārstāve Ramona Petraviča uzsvēra, ka digitalizācija atvieglo mūsu dzīvi, bet kādam tā varbūt ir apgrūtinoša. Nauda federācijai nepieciešama, lai pensionāri spētu apgūt digitālās prasmes un biedrība var sniegt atbalstu saviem senioriem un apmācīt rīkoties ar datoru.

Par šo naudu federācija šiem mērķiem varēs iegādāties datorus un printerus.

Arī šis priekšlikums atbalstīts Budžeta komisijā, un deputāti varēja par to nebalsot, bet arī par to notika balsojums, Mieriņai piebilstot: “Labi, balsosim, lai būtu vēsturiski”.

Šo priekšlikumu atbalstīja vienprātīgi – par bija 86 deputāti.

Atbalstītais “Stabilitātei!” priekšlikums izraisa NA sašutumu

Ar trešo opozīcijas priekšlikumu – frakcijas “Stabilitātei!” lūgumu atbalstīt Daugavpils pensionāru biedrību “Krona” – gan vairs negāja tik gludi.

“Stabilitātei!” rosināja piešķirt 52 400 eiro no līdzekļiem neparedzētajiem gadījumiem Daugavpils pensionāru biedrībai “Krona” tādiem pašiem mērķiem – aprīkojuma un inventāra iegādei un senioru interešu pārstāvniecībai, tajā skaitā informētības pasākumu organizēšanai Latgales reģionā.  

“Stabilitātei!” pārstāve Svetlana Čulkova norādīja, ka šie līdzekļi arī palīdzēs pensionāriem Latgalē apgūt datorprasmes.

Taču Nacionālās apvienības (NA) deputāti kāpa tribīnē, lai informētu parlamentu par pašu biedrību. Jānis Dombrava (NA) citēja vietējā Daugavpils portālā pirms dažiem gadiem publicēto rakstu par to, ka šī biedrība uztur sakarus ar Krievijas un Baltkrievijas kultūru kopienām un rīko dalību 9. maija svinībās, un norādīja uz mediju publikācijām, ka šī biedrība pirms dažiem gadiem svinēja 9. maiju, izmantojot Padomju armijas simboliku.

Viņš secināja, ka koalīcija gribēja atbalstīt katras opozīcijas frakcijas priekšlikumu, bet nepaskatījās, ko tieši atbalsta. 

NA frakcijas deputāts Artūrs Butāns šī priekšlikuma kontekstā arī mudināja pārskatīt principus, kā atbalstīt nevalstiskās organizācijas.

“Kolēģi, es saprotu jūsu izvēli atbalstīt vienu priekšlikumu no katras opozīcijas partijas. Es uzskatu, ka mums vispār vajadzētu diskutēt, kā mēs atbalstām vai neatbalstām nevalstiskās organizācijas. Iespējams, ir jāveido kaut kāds līdzdalības budžets, kurā biedrības ar sabiedriskā labuma statusu varētu startēt uz konkrētu summu. Tās nedrīkstētu būt deputātiem pietuvinātas. Es saprotu, ka arī šobrīd domājāt labu, gribot atbalstīt kādas no šīm sabiedriskajām organizācijām, bet tas, ko jūs izdarījāt – atbalstījāt nevis pēc būtības, bet pēc partejiskās piederības,” sacīja Butāns.

Butāns piebilda, ka koalīcija šādi politiski dala naudu un šajā drošības budžetā piešķir naudu “9. maija svinētajiem”.

NA pārstāvji aicināja paņemt pauzi un padomāt, taču balsojumā par priekšlikumu to atbalstīja 62 deputāti, pret to balsoja 12, un tas tika pieņemts.

Priekšlikumu pirms balsojuma plenārsēdē apstiprināja Budžeta komisijā, kuras vadītājs Jānis Reirs (“Jaunā Vienotība”) atklāja, ka komisijā  priekšlikuma skatīšanas laikā neviens jautājums par šo biedrību netika uzdots.

“Cik es saprotu no uzstāšanās, no debatēm, pēdējie faili tika rādīti par vai nu 2021. vai 2011. gadu. Vai vēl trakāk. Kur daudzām pašvaldībām, tai skaitā Nacionālās apvienības pārvaldītām pašvaldībām, bija plašs sadarbības tīkls, pārrobežu sadarbības tīkls ar Krievijas un Baltkrievijas pašvaldībām,” LTV sacīja Reirs.

Atbalsta arī NA priekšlikumu – 50 000 eiro dotāciju represēto biedrībām

Nedaudz vēlāk atbalstīts arī Nacionālās apvienības priekšlikums piešķirt no līdzekļiem neparedzētajiem gadījumiem 50 000 eiro dotāciju Latvijas Politiski represēto apvienībai un Rīgas politiski represēto biedrībai pamatdarbības nodrošināšanai.

Šādu priekšlikumu Nacionālā apvienība iesniedz ik gadu, un tas arī iepriekš guvis Saeimas atbalstu.

NA pārstāvis Jānis Dombrava debatēs sacīja, ka tā varēja būt laba ziņa, taču, atvēlot naudu “Stabilitātei!” priekšlikumam, “kopumā nesmuki sanācis”.

Žests opozīcijai – atbalstīt pa kādam labam priekšlikumam

Saeimas Budžeta komisijas vadītājs Jānis Reirs no “Jaunās Vienotības” skaidroja, ka šāda katras opozīcijas frakcijas viena laba priekšlikuma atbalstīšana ir žests opozīcijai.

Par to pirms balsojuma plenārsēdē arī vienojās visa Budžeta komisija. Vienlaikus tas, protams, ir simbolisks lēmums atbalstīt pa vienam no simtos mērāma priekšlikumu skaita.

Vienlaikus jānorāda, ka Daugavpils pensionāru biedrības finansēšanai valdība iepriekš zaļo gaismu nebija iedevusi.

Saeimas sēdē bez apspriešanas atbalstīti vairāki valdības virzīti priekšlikumi. Tajā skaitā par 326 000 eiro asistenta pakalpojuma nodrošināšanai skolēniem ar invaliditāti. Tāpat atbalstīts priekšlikums nākamgad palielināt bērna ar invaliditāti kopšanas pabalstu par 100 eiro līdz 413 eiro. Vienlaikus bērnu kopšanas pabalsts nepieaugs arī nākamgad – tam līdzekļi nākamā gada budžetā nav rasti.

Līdz piektdienas pievakarei  Saeima izskatīja vairāk nekā 75% no visiem deputātu priekšlikumiem.

KONTEKSTS:

Budžeta apspriešanas dienās neiztika bez asām debatēm, kritikas koalīcijai un arī strīdiem starp opozīcijas frakcijām. Atšķirībā no budžeta apspriešanas Saeimā iepriekšējos gados šoreiz koalīcijas pārstāvji, tajā skaitā vairāki ministri, debatēs piedalījās krietni aktīvāk, nevis tikai noklausījās opozīcijas kritikā.

Saeima budžetu un pavadošās izmaiņas likumos skatīja trīs dienās – no 4. decembra. Saeima vienojusies neatkārtot budžeta nakts praksi, kāda tā bija pirms diviem gadiem, un turpināja darbu no 10.00 vai 9.00 rīta līdz 21.00 vakarā. Pirmajā dienā Saeima paspēja izskatīt 31 budžetu pavadošo likumprojektu, pieņemot iedzīvotāju ienākuma nodokļa reformu, palielinot auto ikgadējo nodokli, akcīzi degvielai, dabasgāzei un citiem produktiem un akceptējot citas izmaiņas.