Miljardiem vērtas Ķīnas preces varētu ieplūst ASV, apejot Trampa solītos tarifus

Tomēr Trampa tarifu plānam ir 64 miljardu ASV dolāru importa caurums, vēsta ziņu aģentūra “Bloomberg”.

Tas tāpēc, ka desmitiem miljardu dolāru vērtām precēm, iespējams, šie importa nodokļi nemaz netiks piemēroti, jo pastāv nepilnības, līdz ar to netiek uzskaitīts pilnīgi viss, ko ASV ieved no Ķīnas.

Pēdējos gados daži eksperti ir norādījuši uz aizvien pieaugošo plaisu starp ASV un Ķīnas tirdzniecības datiem.

Plaisu rada trīs galvenie faktori: tarifu nepilnības, ASV importētāji, kas vēlas samazināt tarifu izmaksas un neuzrāda pietiekamu importa vērtību, bet Ķīnas eksportētāji, kas vēlas maksimāli palielināt nodokļu atlaides un uzrāda pārāk daudz.

Anomālija globālās tirdzniecības datos parādījās no 2020. gada sākuma, kad Ķīna sāka apgalvot, ka tā pārdod vairāk preču ASV, nekā amerikāņi ziņoja, ka iepērk no Āzijas ražošanas milža.

Kopš tā laika starpība ir pastāvīgi augusi, un šā gada pirmajos 10 mēnešos tā ir 64 miljardi ASV dolāru, un tā ir tuvu tam, lai pārsniegtu pagājušajā gadā uzstādīto rekordu.

Vēl viens faktors, kas rada datu trūkumu: ASV neieskaita mazus sūtījumus, kuru vērtība ir mazāka par 800 ASV dolāriem.

Saskaņā ar ASV Muitas un robežsardzes aplēsēm šā gada pirmajos deviņos mēnešos amerikāņu pircēji un uzņēmumi, izmantojot šo nepilnību, pasūtījuši preces teju 50 miljonu ASV dolāru vērtībā.

Liela daļa no tām, visticamāk, nāk no Ķīnas, jo pēdējos divos gados ASV strauji attīstās tādas lētas iepirkšanās lietotnes kā “Shein” un “Temu”.

KONTEKSTS:

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps paziņojis, ka ir iecerējis noteikt iespaidīgas muitas nodevas precēm no Meksikas, Kanādas un Ķīnas, reaģējot uz nelegālo narkotiku tirdzniecību un imigrāciju. Viņš ierakstos sociālajos medijos pauž, ka tarifu apmērs varētu būt 25% visai produkcijai, kas ievesta ASV no šīm minētajām valstīm, ziņo britu raidsabiedrība BBC.

“20. janvārī kā vienu no saviem daudzajiem pirmajiem rīkojumiem es parakstīšu visus nepieciešamos dokumentus, lai Meksiku un Kanādu apliktu ar 25% tarifu visiem produktiem, kas tiek ievesti ASV,” pavēstīja Tramps.

Prezidents arī norādīja, ka Ķīnai piemēros 10 procentu tarifu “papildu jebkādiem iepriekš piemērotiem tarifiem”, tā reaģējot uz, viņaprāt, Ķīnas nespēju cīnīties ar fentanila kontrabandu, Trampa teikto citēja ziņu aģentūra AFP.

Spēkā joprojām ir nodevas Ķīnai, kas tika noteiktas Trampa pirmās administrācijas laikā un Džo Baidena administrācija tās nav atcēlusi. Tātad  šie desmit procenti pievienotos jau noteiktajai 25% nodevai, kas ieviesta iepriekš.