Ukrainas bankas palīdzēs varasiestādēm cīnīties pret «ēnu ekonomiku»

Ukrainas Nacionālā banka, vadošās finanšu iestāžu asociācijas un virkne lielāko banku otrdien parakstījušas memorandu par banku maksājumu pakalpojumu tirgus darbības caurskatāmības nodrošināšanu, kas pēc būtības paredz stingrāku pārskaitījumu uzraudzību un ierobežojumus lielākiem maksājumiem, ja nav pamatojuma naudas izceslmei.

Ukrainas budžetam iet secen simtiem miljardu hrivnu

Vienošanās paredz apņemšanos stiprināt banku kontroli pār augsta riska klientu darījumiem, un tiks noteikti jauni limiti viena mēneša laikā veicamo pārskaitījumu apjomiem personām, kas nevar pamatot naudas izcelsmi. Šādi limiti ieviesti arī personām, kas varbūt netiek definētas kā augsta riska, taču tām nav pamatojuma naudas izcelsmei.

Jaunie ierobežojumi, par kuriem vienojušies memoranda parakstītāji, būs stingrāki nekā Nacionālās bankas noteiktie, jo tie attieksies ne tikai uz pārskaitījumiem no konta uz kontu, bet arī uz pārskaitījumiem uz starptautiskajiem bankas kontiem.

Kā norādīja Ukrainas Nacionālās bankas vadītājs Andrijs Pišnijs, Ukrainas budžets zaudē simtiem miljardu hrivnu dažādās shēmās, aiz kurām slēpjas gan organizētā noziedzība, gan tie, kas mēģina apiet nodokļu maksājumus Ukrainas budžetā.

Tāpēc Nacionālā banka noteikusi limitus maksājumu operācijām vienā kontā 150 000 hrivnu apmērā jeb aptuveni 3400 eiro apmērā mēnesī. Taču ar šiem limitiem vien problēma netiek atrisināta.

Bankas izvērtēs klientu statusu

Lai cīnītos pret finanšu sistēmas izmantošanu noziedzīgiem mērķiem, nepieciešams vesels pasākumu kopums, ko Nacionālā banka arī īstenošot kopā ar citām ieinteresētajām pusēm – tiesībaizsardzības iestādēm, struktūrām, kas ir kapitāla tirgus regulatori un kurām ir savas pilnvaras finanšu uzraudzības sistēmā. Mērķis ir apvienot spēkus, lai būtiski samazinātu naudas apriti ēnu ekonomikā.

Šie ierobežojumi pārskaitījumiem nebūs universāli – tie nebūs visiem vienādi, bet būs atkarīgi no tā, kā bankas būs novērtējušas klientu.

Bankas izvērtēs, piemēram, vai tas ir augsta riska klients – veic lielus pārskaitījumus, kuriem nav saprotama naudas izcelsme, rīkojas ar kriptovalūtu vai ir agresorvalsts Krievijas vai tās sabiedrotās Baltkrievijas pilsonis.

Savukārt, ja cilvēks ir uzrādījis labu pamatojumu naudas izcelsmei, viņam nebūs ierobežojumu rīkoties pašam ar saviem līdzekļiem.

Visa šo pasākumu būtība ir stingrāk uzraudzīt naudas apriti un ierobežot iespējas iedzīvotājiem un komersantiem gan iesaistīties dažādās naudas atmazgāšanas shēmās, gan veikt citas nelikumības, piemēram, izmantot pašnodarbinātā statusu, lai “optimizētu” nodokļu maksājumus valstij.

Ierobežojumi stāsies spēkā no 1. februāra

Ja klients bankas ieskatā tiks novērtēts kā augsta riska klients, viņam tiks noteikts pārskaitījumu limits, kas būs 50 000 hrivnu jeb ap 1140 eiro mēnesī. Pārskaitījumu ierobežojumi paredzēti arī citiem klientiem, kuriem nav pārbaudītu ienākumu avotu, bet kas nav atzīmēti kā augsta riska klienti. Arī šie cilvēki, kam nav pārbaudīta ienākuma avota, nevarēs pārskaitīt no kartes uz karti vai tālāk uz starptautiskajiem kontiem vairāk nekā 150 000 hrivnu mēnesi, kas ir ap 3400 eiro.

Sākotnēji bija paredzēts, ka ierobežojumi pārskaitījumiem stāsies spēkā no 1. janvāra, taču, kā raksta ukrainas medijs “Ekonomična pravda”, nezināmu iemeslu dēļ šis termiņš pārcelts par vienu mēnesi.

Tātad bargie laiki Ukrainas finanšu iestādēs cilvēkiem, kuriem ir prāvi nezināmas izcelsmes naudas līdzekļi tādā formā, kā nosaka memorands, sāksies tikai 2025. gada 1. februārī.

Un pēc tam kļūs vēl bargāki – memorands paredz, ka no 1. jūnija šie uzraudzības žņaugi kļūs vēl stiprāki un pārskaitījumu limits naudai, kurai nav pamatota izcelsme, privātpersonām samazināsies līdz aptuveni 2270 eiro mēnesī.