FIFA turpina sērfot kritikas viļņos – 2030. gada Pasaules kauss notiks trīs kontinentos, bet 2034. gadā – Saūda Arābijā

Šoreiz paziņojums tika sagaidīts ar kritikas vilni pasaules lielākās futbola organizācijas virzienā.

Pirmkārt, 2034. gada sacensību rīkošanai nebija neviena cita kandidāta. Uz brīdi šajā spēlē Saūda Arābijai konkurence bija Austrālijas un Indonēzijas izskatā, taču pagājušajā gada oktobrī tās izstājās no tālākas cīņas. Norvēģijas futbola federācija šo “virtuālo ceremoniju” nodēvēja par “nekonsekventu”, raksta “BBC Sports”.

Otrkārt, vides aktivīsti cēluši trauksmi par 2030. gada turnīra atklāšanas maču aizvadīšanu Argentīnā, Urugvajā un Paragvajā (tas saistīts ar vēlmi pieminēt pašu pirmo Pasaules kausu futbolā, kas 1930. gadā notika Urugvajā). Ņemot vērā, ka par šī Pasaules kausa rīkotājiem nozīmētas divas valstis no Eiropas – Portugāle un Spānija, bet viena no Āfrikas – Maroka –, tas radīšot lieku piesārņojumu dabai no lidmašīnu izmešiem.

Treškārt, – skaļākais no iebildumiem – tiek celta trauksme par situāciju Saūda Arābijā, kas jau gadiem saskaras ar milzu pretenzijām cilvēktiesību jautājumos. Nevalstiskā organizācija “Amnesty International” novembrī pieprasīja FIFA un tās prezidentam Džanni Infantino apturēt tās pieteikumu, iekams netiks veikt krasi soļi un reformas. Tāpat dāņu organizācijas “Play the Game” pētījumā atklājies, ka Saūda Arābija noslēgusi vairāk nekā 900 sponsorēšanas sadarbības, kā arī desmitiem līgumu ar citām futbola federācijām, lai pastiprinātu savu ieteikmi.

Turnīra rīkotāju noteikšanas laikā FIFA ir akceptējusi vien ierobežotu Saūda Arābijas cilvēktiesību stāvokļa pārbaudi, kas šogad tika kritizēta Apvienoto Nāciju Organizācijā.

Rīkošanas tiesības piešķiršana šai Tuvo Austrumu valstij tiek nosaukta par lielāko valsts tēla atmazgāšanu FIFA pastāvēšanas un, iespējams, visa sporta vēsturē.

Cilvēktiesību pārkāpumi, represijas pret sievietēm, valstī ir noteikts krimināllikums pret homoseksuāliem cilvēkiem, vārda brīvības apspiešana, nāves soda spēkā esamība, valsts iesaiste asiņainajā Jemenas konfliktā, –

šie ir tikai daži punktiem, kas tika likti galdā kā argumenti pret Saūda Arābijas pieteikumu rīkot vienu lielākajiem sporta notikumiem pasaulē.

Taču par spīti visam, līdzīgi kā Katarai, pret kuru tika celti iebildumi līdz pat atklāšanas mačam 2022. gada decembrī, arī Saūda Arābijai šīs tiesības tika piešķirtas. Tas tikai nozīmē to, ka valstij būs jāsaskaras ar desmit gadus ilgu visas pasaules uzmanību darba likumdošanas un attieksmes jomā pret strādniekiem, kas galvenokārt ir no Dienvidāzijas. Strādniekiem būs jābūvē un jāmodernizē 15 stadioni, kā arī viesnīcas un transporta tīkli.