Ilgstoša deguna aerosolu lietošana var izraisīt tā sauktās medikamentozās iesnas – situāciju, kurā medikamentu lietošana, kas sākotnēji mazināja deguna aizlikumu, ilgtermiņā to pastiprina un pat izraisa atkarību.
Visbiežākais iesnu cēlonis ir dažādas vīrusu izraisītas infekcijas. “Līdz ar to iesnas mēs uzreiz neārstējam agresīvi un lielākai daļai specifiska ārstēšana nav nepieciešama,” atzīst otorinolaringoloģe Karīna Rapša.
Tomēr iesnu ārstēšanai aptiekās pieejams plašs medikamentu klāsts. Īpaši populāri ir dažādi bezrecepšu aerosoli, kurus var iegādāties ikviens. Taču svarīgi izvēlēties piemērotāko līdzekli, atbilstošu saviem simptomiem, un lietot to atbildīgi, jo arī iesnu aerosolu lietošana var izraisīt nopietnu atkarību.
Aerosolu darbības principa pamatā ir deguna asinsvadu sašaurināšana – tie ļoti ātri mazina tūsku deguna dobumā, un cilvēkam ir vieglāk elpot. Otorinolaringoloģe skaidro, ka pieņemami ir lietot deguna aerosolus 3-5, maksimums 7 dienas. Pārmērīgi lietojot deguna pilienus, var rasties tā saucamās medikamentozās iesnas, kad aerosola ilgstoša lietošana izraisa tādu pieradumu, ka medikaments vairs nepilda savu galveno funkciju. Tāpēc svarīgi pacientiem pretiesnu līdzekļu lietošanas ilgumu nepārsniegt. Tas ir norādīts arī zāļu lietošanas instrukcijās.
“Klienti mums sūdzas, ka bez šiem deguna pilieniem viņi vairs nevar normāli elpot, tātad viņi tos lieto nepārtraukti. Ir šis apburtais loks – neiepūšam aerosolu, nevaram paelpot, ir tūska.
Mēs sakām – principā jūs esat nonācis jau tajā stadijā, kur ir atkarība,” atklāj farmaceite Zane Melberga, uzsverot, ka tas nopietni ietekmē cilvēka dzīves kvalitāti.
Viens alternatīvs veids, ar ko aizstāt ierastos aerosolus, ir iesnu mazinoši līdzekļi ar dabisku sastāvu, piemēram, ēteriskās eļļas, kas palīdz uzlabot un atvieglot elpošanu.
“Ēterisko eļļu, ko smērējam degunā, sastāvā ir, piemēram, mīkstinošās vielas. Tā var būt smiltsērkšķu eļļa, kurai pievieno klāt kaut kādas eļļiņas, kas palīdz atvieglot elpošanu – eikaliptu, piparmētru visbiežāk,” skaidro farmaceite.
Ja no pretiesnu aerosoliem vai pilieniem jau ir izveidojusies atkarība – sajūta, ka to lietošanu nevar pārtraukt un ir nepārvarama vēlme tos lietot regulāri, vislabākais veids ir samazināt to koncentrāciju. Farmaceite iesaka vai nu pāriet uz bērniem piemērotu devu, kas ir divreiz vājāka, vai arī pāriet uz aerosoliem, kuru sastāvā ir dabiskās vielas, kas nav kaitīgas cilvēka organismam, piemēram, jūras ūdeni saturoši aerosoli.
“Ja pērkam, paskatāmies varbūt arī to bērna devu. It sevišķi, ja zinām, ka organismam ir bijusi jau kāda no šīm problēmām, tad var izvēlēties vājāku koncentrāciju un arī šos pilienus var mazliet atšķaidīt. Arī tāda iespēja ir, kā to risku mazināt,” norāda Melberga.
Iegādājoties medikamentus, ne vien jākonsultējas ar farmaceitu, bet arī jāizlasa un jāievēro zāļu lietošanas instrukcija.