Latvijas futbola izlasi ielozē iespaidīgā kvalifikācijas grupā pie Anglijas un Serbijas (papildināts)

(papildināts ar Kaspara Gorkša un Riharda Matrevica teikto)
Nekad iepriekš oficiālos kvalifikācijas turnīros latvieši nav spēlējuši ar Anglijas izlasi, kas kļuvusi slavena ne tikai ar izciliem futbolistiem, bet arī ar saviem nevaldāmajiem līdzjutējiem. Angļi izlozē bija izlikti pirmajā grozā, līdz ar to grupā ir galveno favorītu lomā. 

Izlozē Latvijas izlases vietu kvalifikācijas grupā

Pasaules kausa kvalifikācijas izloze 1min

Otrajā grozā izliktie serbi spēlēja iepriekšējos divos Pasaules kausa finālturnīros, kur gan netika tālāk par grupu kārtu. Savukārt trešā groza komanda Albānija 2024. gada vasarā otro reizi spēlēja Eiropas čempionāta finālturnīrā, kur spilgtus panākumus neguva, bet cīnījās neizšķirti ar Horvātiju. Latviju grupā ielozēja no ceturtā groza, bet Andoru – no piektā groza.

Latvijas izlases vārtsargs Rihards Matrevics sarunā Latvijas Televīzijā atzina, ka nonākšana vienā grupā ar Angliju nozīmē visaugstāko motivāciju. Lielākā daļa futbolistu visvairāk gribētu spēlēt pret Angliju un tās zvaigznēm fanu pilnā Vemblija stadionā. 

Rihards Matrevics par Anglijas izlases nonākšanu Latvijas grupā

Rihards Matrevics par Pasaules kausa kvalifikācijas izlozi 1min

“Tā ir liela motivācija mums visiem [Latvijas izlasē] šogad smagāk strādāt, lai varētu sevi labi parādīt uz tās lielās futbola skatuves, kāda mums ir piešķirta,” teica Matrevics.

Savukārt klubu līmenī Anglijā spēlējušais bijušais valstsvienības kapteinis Kaspars Gorkšs izlozes rezultātus salīdzināja ar iespēju aktierim nospēlēt lomu Holivudas filmā. Svarīgi būs pienācīgi izmantot to, ko spēles pret Angliju var dot Latvijas futbolam, jo spēlētājiem tas paver iespēju parādīt sevi uz futbola vislielākās skatuves, paskaidroja Gorkšs. 

Kaspars Gorkšs par Anglijas izlases nonākšanu Latvijas grupā

Kaspars Gorkšs par Pasaules kausa kvalifikācijas izlozi 2min

“Vemblija stadiona ģērbtuves ir lielākas par dažu labu Latvijas stadionu, fanu apjoms krietni pārsniedz lielāko daļu mūsu pilsētu izmērus, ažiotāža, interese par futbolu ir laikam nesalīdzināma. Neko nevar salīdzināt ar Angliju,” uzsvēra Gorkšs. “Jebkura valsts, ierodoties pēc Anglijas, ir kā paģiras, un mēģini saprast, kāpēc kaut kas nav tā kā Anglijā.”

Precīzs visu grupu sastāvs kļūs zināms pēc Nāciju līgas ceturtdaļfināla spēļu noslēguma. Grupās ielozēja četru komandu pārus, kuru vieta grupā būs atkarīga no savstarpējās cīņas iznākuma. 

Latvijas futbolisti kvalifikāciju sāks izbraukumā ar spēlēm 21. martā Andorā un 24. martā Anglijā, bet 6. jūnijā mājās tiksies ar Albāniju. Savukārt 6. septembrī Latvijai mājās jāspēlē pret Serbiju un trīs dienas vēlāk viesos Albānijā. Divas mājas spēles sekos 11. oktobrī ar Andoru un 14. oktobrī ar Angliju, līdz 16. novembrī kvalifikācijas noslēgumā izbraukumā būs jāspēlē pret Serbiju.

Izlozē Eiropas valstu izlases sadalīja 12 grupās pa piecām vai četrām komandām. Pirms izlozes komandas sadalīja piecos grozos – katrā grupā ielozēja pa vienai komandai no pirmajām četrām grupām, un sešās grupās pievienojās vēl pa vienai nacionālajai izlasei no vājākā piektā groza. Kvalifikācijas grupā katra komanda ar katru tiksies pa reizei mājās un viesos.

Latvijas valstsvienība bija iekļauta ceturtajā grozā un ar sava groza komandām nevarēja tikt salozēta kopā. Tas garantēja izvairīšanos no nonākšanas vienā kvalifikācijas grupā ar agresorvalsts atbalstītāju Baltkrieviju, kam Eiropas Futbola federāciju savienība (UEFA) nav noteikusi dalības ierobežojumus. Agresorei Krievijai ceļš uz UEFA turnīriem ir liegts.

Pasaules kausa finālturnīrā piedalīsies 16 Eiropas valstu izlases.

Uz finālturnīru Ziemeļamerikā varēs posties kvalifikācijas grupu uzvarētāji, bet atlikušās četras ceļazīmes izspēlēs izslēgšanas turnīrā, kur startēs otro vietu ieguvēji un pēc UEFA Nāciju līgas rezultātiem vēl četras labākās izlases, kas grupā neaizsniegsies līdz 2. vietai. 

Kvalifikācijas izlozē UEFA ieviesa arī daudz papildu nosacījumu gan politisku aspektu un ģeogrāfiskā izvietojuma dēļ, gan pēc komandu panākumiem vēl nenoslēgtajā Nāciju līgas turnīrā.

Eiropas zonā kvalifikācija sāksies 2025. gada martā un noslēgsies ar izslēgšanas cīņām 2026. gada martā. Tiesa, 2025. gada martā kvalifikācijas spēles sāksies tikai grupās ar piecām komandām. Četru komandu grupās pirmās cīņas risināsies septembrī. 

Pirmo reizi Pasaules kausa finālturnīrā 2026. gadā piedalīsies 48 valstsvienības, 39 dienās spēles aizvadot ASV, Kanādā un Meksikā.

Pasaules kausa Eiropas zonas kvalifikācijas grupas

A grupa: Vācija/Itālija (uzvarētāji), Slovākija, Ziemeļīrija, Luksemburga

B grupa: Šveice, Zviedrija, Slovēnija, Kosova

C grupa: Portugāle/Dānija (zaudētāji), Grieķija, Skotija, Baltkrievija

D grupa: Francija/Horvātija (uzvarētāji), Ukraina, Islande, Azerbaidžāna

E grupa: Spānija/Nīderlande (uzvarētāji), Turcija, Gruzija, Bulgārija

F grupa: Portugāle/Dānija (uzvarētāji), Ungārija, Īrija, Armēnija

G grupa: Spānija/Nīderlande (zaudētāji), Polija, Somija, Lietuva, Malta

H grupa: Austrija, Rumānija, Bosnija un Hercegovina, Kipra, Sanmarīno

I grupa: Vācija/Itālija (zaudētāji), Norvēģija, Izraēla, Igaunija, Moldova

J grupa: Beļģija, Velsa, Ziemeļmaķedonija, Kazahstāna

K grupa: Anglija, Serbija, Albānija, Latvija, Andora

L grupa: Francija/Horvātija (zaudētāji), Čehija, Melnkalne, Fēru salas