Pārtikas piegādes kurjeriem līdz 1. februārim jāreģistrējas PVD, pagaidām atsaucība neliela

Iespēja ar pāris klikšķiem telefonā pasūtīt uz mājām pārtikas preces vai ēdienu, ko ātri piegādā kurjers, ir viena no dzīves ērtībām. Savukārt kurjeram tā ir iespēja papildus nopelnīt sev ērtā laikā. Platformas “Bolt Food” un “Wolt” darbu uzsāka pandēmijas laikā, bizness aug, un, kā stāstīja “Bolt Food” kurjeru operāciju nodaļas vadītājs Emīls Mamedovs, uzņēmums nodrošina pārtikas piegādes jau 12 Latvijas pilsētās. Līdz šim kurjeri reģistrējās Valsts ieņēmumu dienestā (VID).

“Visiem, kuriem ir reģistrēta saimnieciskā darbība VID – pašnodarbinātā persona, tātad viņi ir neatkarīgi pakalpojumu sniedzēji.

Starp mums nepastāv darba tiesiskās attiecības. Es nevaru atklāt precīzu skaitli, varu vienīgi teikt, kad runa iet par virs 10000 partnerkurjeru. Kārtīgi strādājot, 10 eiro stundā kurjers var nopelnīt,” sprieda Mamedovs.

Mamedovs no “Bolt Food” stāstīja, ka pasūtījumus vienmēr iepako restorāns vai pārtikas veikals un kurjeri piegādes laikā pasūtījumam nepieskaras, bet nenoliedz, ka ar pārtikas piegādēm mēdz gadīties arī ķibeles.

“Teiksim, kāds kurjers vedot ir sakratījis somu, un, teiksim, tā zupa ir izlijusi, bet līdz ar to arī ir nepieciešams rakstīt uz atbalsta dienestu, mēs izskatīsim pilnīgi visas ziņas,” norādīja Mamedovs.

PVD Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vadītāja Vineta Grīnberga teica – tā kā kurjeri piegādā fasētu pārtiku un ēdienus, dienests līdz šim veicis pārbaudes tikai ēdiena un pārtikas izsniegšanas vietās. Par to, ka kurjeriem jāreģistrējas PVD, nolemts pēc tam, kad sociālajos tīklos sabiedrības sašutumu izsaucis video, kurā redzams, kā viens no kurjeriem atplēš pasūtījuma iepakojumu un daļu tā satura atdod kolēģim. Kurjeriem ir jāreģistrējas PVD mājaslapā un jāaizpilda pieteikuma veidlapa.

“To var izdarīt vai nu klātienē, vai elektroniski, iesniedzot PVD šo pieteikuma veidlapu. Veidlapā tātad norāda informāciju par personu un kurjera faktisko adresi un norāda šo te darbības kodu. Kad veidojas problēmsituācijas, lai dienests var sazināties, tālrunis un e-pasts. Pieteikuma veidlapā bieži vien ir tā, ka nav pareizi iesniegti šie dokumenti, tātad viņi ir kopēti, kad lai iesniedz oriģinālu vai arī iesniedz bez elektroniskā paraksta,” klāstīja Grīnberga.

Mamedovs no “Bolt Food” norādīja, ka uzņēmums atbalsta kurjeru reģistrāciju PVD, tomēr atzina, ka ikvienam kurjeram var izsekot arī šobrīd un reģistrācijas process PVD prasa laiku.

“Ja tev nav e-paraksts, tev nepieciešams braukt uz PVD biroju, otrs – ja tava esošā dzīvesvieta atšķiras no deklarētās, nepieciešams pievienot līgumu, nu, un, protams, trešais – tas arī ir tas izskatīšanas laiks, kas paredz līdz divām nedēļām. Tātad šobrīd tas process ir bez tās reģistrācijas, protams, daudz ātrāks, un tas arī būs tas primārais, un tas var novest pie viņa darbības apturēšanas.”

PVD šobrīd reģistrējušies ap 200 kurjeri.

“Ļoti aktīvi kurjeri – apmēram dienā tiek pieņemti līdz 20 iesniegumiem no personām, kas vēlas kļūt par kurjeriem. To grūti prognozēt, cik būs. Nu šobrīd, jā, reģistrējās tie, kas ir mūsu pašu pilsoņi, tiem nav nekādu problēmu, bet ir arī citu valstu – ir ukraiņu un trešo valstu pilsoņi,” atzīmēja Grīnberga.

Tehnoloģiju uzņēmums “Wolt”, kas Latvijā sadarbojas ar 3500 aktīviem kurjeriem, rakstiskā atbildē norādīja, ka jau šobrīd ieviesti vairāki kontroles pasākumi, kas nodrošina pārtikas drošību, piemēram, vidējais pasūtījuma izpildes laiks ir 13 minūtes. Vienlaikus uzsvēra, ka jebkurš jauns regulējums attiecībā uz nodarbinātību ir rūpīgi jāizvērtē, lai tas neradītu negatīvas sekas iedzīvotājiem, īpaši tiem, kam papildu ienākumi ir būtiski.