Kāpēc vienmēr pēc iepirkšanās ir jāvelk ar pirkstu pa čeku un jārēķina, vai esmu samaksājusi par pirkumu tik, cik domāju, ka samaksāšu? Šis ir lielais, kopējais un neērtais jautājums, ko uzdod pircēji, kas dažkārt veikalos jūtas apkrāpti. Savu sašutumu par situāciju vienā no “Rimi” lielveikaliem ir detalizēti aprakstījis “4. studijas” skatītājs Rolands:
“Skenējot preces pašapkalpošanās kasē, konstatēju, ka uz iepakojuma preces cena ir 5,61 eiro un nav norādes – ar PVN vai bez PVN? Uz “Rimi” pašapkalpošanās kases displeja un čeka preces cena ir 6,35 eiro, un nav īsti skaidrs, vai šī summa ir ar vai bez PVN? Un starpība starp 6,35 un 5,61 – 0.74 – kaut kā nesanāk, ka tā ir 21% PVN likme.”
Tālāk seko skrupulozi aprakstīta komunikācija ar pārdevējiem, kas tāpat Rolandu nav apmierinājusi, un detalizēti noraksturots abu darbinieču, ar ko bijusi saruna, ārējais izskats. Kā skaidroja “Rimi” veikalu pārstāve Inga Bite, sīkais situācijas izklāsts palīdzējis pārpratumu atrisināt. Ar savu klientu tirgotāji ir sazinājušies un cer, ka viņš tagad ir apmierināts.
“Tā ir gluži vienkārši cilvēciska kļūda mūsu veikalu darbinieku vidū, kur, beidzoties konkrētai akcijai uz preci (ja runājam par konkrētu preci, tad tā ir karbonāde), veikala darbinieki nebija paspējuši uz šīm precēm nomainīt aktuālo cenu, tāpēc veidojās šī cenu atšķirība,” norādīja Bite.
Lūk, vēl daži no skatītāju komentāriem, kur izklāstītas situācijas, ar kurām pircēji nereti sastopas veikalos.
“”Maximā” regulāri zem produkta, kam ir akcijas cena, tiek ielikti citi, dārgāki, bet ļoti līdzīgi produkti. Esmu vairākkārt par to veikalā aizrādījusi.”
“Ļoti bieži pie preces ir jau uzlikta akcijas cena, bet reāli tā sāk darboties tikai nākošajā vai aiznākošajā dienā. Tā, manuprāt, ir tīša pircēja maldināšana.”
“Maxima” veikalos ik nedēļu ir atlaides tūkstošiem preču, tādēļ kļūdas cenu zīmēs, kas gan esot ļoti retas, skaidrojamas ar cilvēcisko faktoru.
“Tas ir ļoti, ļoti niecīgs – procentuāli tas ir 0,0001 procents -, kas noteikti… es neteiktu, ka tā ir tāda tendence, ka cilvēkam ir jānāk uz veikalu kā uz darbu. Cilvēks nāk uz veikalu, lai iegādātos, ko vēlētos, un par atbilstošu cenu, tas par to, ko mēs rūpējamies,” sacīja “Maxima Latvija” komunikācijas vadītāja Liene Dupate-Ugule.
Dažreiz pircēji, kuri jau ir groziņā ielikuši kādu preci, nolemj to samainīt uz kādu citu preci, un, iespējams, nenoliek atpakaļ iepriekš izvēlēto preci pareizā vietā.
“Līdz ar to nākamais cilvēks paņem šo preci, ko mūsu darbinieks vēl nav nolicis korektajā vietā atpakaļ, un tad rodas šie atsevišķie pārpratumi,” teica “Maxima” pārstāve.
Vēl daži pircēji rakstīja:
“”Lidl” veikalā, skenējot preces ar atlaidi, ekrānā neparādās, cik konkrētā prece ar samazināto cenu, ja tā ir sverama, man īsti maksās. Kases konsultante skaidro, ka tas būs redzams, veicot apmaksu – čekā. Es gribētu vēl pirms apmaksas pārbaudīt cenas, jo ir gadījies, kad nepiemēro lietotnē solītās atlaides, nācās skaidroties un prasīt.”
“Ir gadījies, kad pie kasieres pērku ūdens pudeļu iepakojumu, bet mājās čekā ieraugu, ka sarēķināti ir 2 iepakojumi. Tiesa, sazinājāmies ar “Lidl”, un naudu saņēmu atpakaļ.”
“Es neliegšos – dažubrīd šādas kļūdas gadās. Un tas gadās, jo skaneri ir 6 dimensiju jūtīgi un dažu brīdi viņš ir pabīdījis mazliet to preci turp un atpakaļ. Mēs parasti atvainojamies, mēs atgriežam naudu,” norādīja “Lidl Latvija” Komunikācijas departamenta vadītāja Dana Hasana.
“Lidl” pārstāve atzina, ka šis veikalu tīkls Latvijā ir salīdzinoši jauns un pircējiem ir jāpierod pie nelielajām atšķirībām, kas pastāv iepērkoties. Piemēram, akcijā “Pērc 3, maksā par 2” pircējam uzmanīgi jāseko līdzi, vai nesamaksā arī par 3. preci.
Visu trīs uzrunāto mazumtirgotāju veikalu tīklu pārstāvji apgalvoja – sazināties ar veikalu par vēlu nav nekad.
Jebkurā gadījumā – vai klients pamana nesakritību uzreiz, vai arī tikai, pārnākot mājās, tirgotāji izskata situāciju un liekos tēriņus atmaksā.
Visi veikali ir gatavi komunicēt ar pircējiem, atbildot uz telefonzvaniem, e-pastiem un vēstulēm. Protams, vislabāk, ja ar pretenzijām vēršas pie darbiniekiem turpat veikalā. Taču skaidrs diemžēl ir viens – arī pēc darba dienas skrējiena, iepērkoties veikalā, atslābt nedrīkst. Ir jāseko līdzi, ko ieliec grozā un cik beigās par to samaksā.
Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC) pircēju sūdzības par cenu nesakritību veikalos neesot retums.
“Ik gadu tie ir vairāki simti. Jāatzīst, ka gadu no gada šī līkne ir dažāda. Mēs redzam, ka ir bijuši periodi, kad mazumtirgotāji ir bijuši īpaši neuzmanīgi – ir bijuši vairāk šo signālu. Un ir gadi vai periodi, kad ir mazāk sūdzību. Kopumā šādu sūdzību ir diezgan daudz,” atzina PTAC pārstāve Sanita Gertmane.
Diez vai mūsu pircējiem kļūs vieglāk ap sirdi, uzzinot, ka Latvija nav vienīgā valsts, kur patērētāji sūdzas, ka cenas mēdz neatbilst solītajam. Latvijas patērētāju aizstāvji sarunās ar igauņu un lietuviešu kolēģiem secinājuši, ka šī sāpe mūsu visu trīs valstu pircējiem ir vienāda.
“Tas ir saistīts kopumā ar mazumtirgotāju tirdzniecības praksi, ka tiek piedāvātas kampaņas un atlaižu veidi. Katrā veikalā ik dienu ir tūkstošiem preču, no kurām lielai daļai ir kaut kāda akcija vai atlaide. Bieži vien tirgotājs nespēj pietiekami ātri noorganizēt šo cenu nomaiņu uz akcijas vai atlaižu beigām,” klāstīja PTAC pārstāve.
Nenoliedzot, ka cenas veikalos ir jānorāda korekti, PTAC aicina izkopt savas iepirkšanās tradīcijas – vislabāk pirms došanās uz veikalu ir sastādīt nepieciešamo preču sarakstu, jo tad sekot izdevumiem uz čeka būs daudz vieglāk.