Pieredze ārzemēs ļāva iepazīt un salīdzināt finanšu pakalpojumus
“Stāsts sākās 2019. gadā. “Jeff” ideja radās no iepriekšējās pieredzes,” stāsta Latvijas finanšu tehnoloģiju jaunuzņēmuma “Jeff” līdzdibinātājs Toms Niparts, kurš pirms tam strādāja finanšu tehnoloģiju nozarē un vairākus gadus dzīvoja Spānijā.
“Man bija iespēja pastrādāt daudzās interesantās pasaules vietās – Dienvidaustrumāzijā un nedaudz valstīs Latīņamerikā un citviet,” atklāj Toms Niparts.
Šī darba pieredze ļāva Tomam Nipartam iepazīt, salīdzināt un analizēt to, kā citviet darbojas finanšu pakalpojumu nozare un kādu pakalpojumu tajā pietrūkst.
Viņš kopā ar “Jeff” līdzdibinātāju Reini Teni nolēma veidot savu jaunuzņēmumu un pakalpojumu eksportēt. Toms Niparts stāsta, ka “Jeff” būtībā ir virtuāla vieta, kur klienti satiekas ar finanšu sektora uzņēmumiem.
Latvijas finanšu tehnoloģiju jaunuzņēmuma “Jeff” līdzdibinātājs Toms Niparts Foto: Linda Zalāne / Latvijas Radio
“Mēs jums palīdzam augt”
“Tur ir bankas, finanšu pakalpojumu iestādes, arī cita veida finanšu tehnoloģiju uzņēmumi. Mūsu vienkāršākais veids, kā sākt sarunu – mēs ejam pie bankas vai cita šī pakalpojuma sniedzēja un sakām: “Sveiki! Mēs esam finanšu pakalpojumu salīdzināšanas platforma. Mēs jums varam palīdzēt augt. Mēs varam palīdzēt atnest vairāk klientu.”,” skaidro Toms Niparts.
Viņš “Jeff” aplikāciju salīdzina ar daudziem pazīstamo naktsmītņu rezervēšanas platformu booking.com.
“Es kā patērētājs, kurš meklē naktsmītni, ieeju šajā mājaslapā, ievadu visu sev nepieciešamo informāciju un detaļas, un man tiek atspoguļoti potenciāli saistoši piedāvājumi. Mēs pēc būtības nodrošinām to pašu pakalpojumu, tikai finanšu sfērā. Tas, ar ko mēs sākām, pamatā bija aizdevumi patērētājiem. Nu jau spektrs ir paplašinājies, un mēs piedāvājam bankām arī kredītkaršu interesentus, jau lielāka mēroga potenciālos aizņēmējus,” stāsta Niparts.
“Jeff” komanda ne vien piedāvā salīdzināt dažādus finanšu pakalpojumus, bet arī ievāc, apkopo un analizē datus par klientiem, lai pēc tam mērķtiecīgāk piedāvātu produktus.
Pirmais mēģinājums biznesa attīstīšanai – Vjetnamā
Jaunuzņēmums 2020. gadā pirmo starta šāvienu biznesa attīstīšanā nolēma veikt Vjetnamā.
“Tad mēs pāris gadus vēlāk sākām darboties Filipīnās, kad jau Vjetnama bija izaugusi no nekā uz pāris simtiem tūkstošu mēnesī apgrozījumu. Tālāk mēs atvērām darbību Šrilankā un Indonēzijā. Un visbeidzot pagājušajā gadā mēs paplašinājāmies uz Meksiku. Tagad mums ir aktīvā darbība Indijā, Kolumbijā un tad vēl pāris valstīs,” atklāj uzņēmuma pārstāvis.
“Jeff” komandas kodols strādā Latvijā, un uzņēmums teju piecos gados vairākkārt kāpinājis apgrozījumu.
“Ja mēs paņemam 2020. gadu, tad mums bija zem 200 000. Es tagad runāju par ASV dolāriem, jo tā mums notiek visa rēķinu atmaksa. Šogad mums būs vairāk nekā 50 reizes lielāks šis skaitlis – ap 10 miljoniem dolāru. Dienas beigās mēs lielāko daļu no šīs naudas nesam mājās uz Latviju.
Esam pa šiem nepilniem pieciem gadiem virs diviem miljoniem eiro nomaksājuši dažādos nodokļos tepat mājās,” saka Toms Niparts.
“Jeff” birojs Rīgā Foto: Linda Zalāne / Latvijas RadioFoto: Linda Zalāne / Latvijas RadioFoto: Linda Zalāne / Latvijas Radio
Izaugsme nepaliek nepamanīta
Fakts, ka uzņēmums ir strauji augošs, nav palicis nepamanīts arī dažādu reitingu veidotājiem. Uzņēmuma “Jeff” vārds šogad gozējies vairākos to tiem, piemēram, jaunuzņēmumu medija “Sifted” reitingā, kas izceļ 250 straujāk augošos jaunuzņēmumus visā Eiropā, – pamatojoties uz uzņēmumu apgrozījuma pieaugumu pēdējo trīs gadu laikā, “Jeff ieņēma 9. vietu.
“Deloitte” reitingā “Jeff” ierindojās trešajā vietā. Tāpat uzņēmums šogad atzīts par Rīgas gada jaunuzņēmumu.
“”Deloitte” reitingā pirmo reizi 25 gadu vēsturē Latvijas uzņēmums ir topa trijniekā straujāk augošo tehnoloģijas uzņēmumu vidū.
Emocionāli tas, protams, visiem komandā ir patīkami. Papildu naudu tas mūsu kontā neieliek,” nosaka Toms Niparts.
Viņš stāsta, ka galvenā pievienotā vērtība ir tā, ka uzņēmums kļūst atpazīstamāks un arī pievilcīgāks potenciālajiem darbiniekiem.
Par to, ka šāda atzinība uzņēmumam nesīs pienesumu arī nākotnē, ir pārliecināta arī bezpeļņas nodibinājuma “Techchill” vadītāja Annija Mežgaile, sakot, ka jaunuzņēmumiem ir svarīgi ātri augt un attīstīties.
“Ir svarīgi laikus, ātri piesaistīt nākamo investoru uzmanību vai potenciālo partneru uzmanību. Tas arī ir galvenais pluss. Tās ir tīklošanās iespējas, piemēram, ļoti bieži viņš kāpj uz skatuves, vai viņi tiek filmēti, un tas veicina atpazīstamību,” saka Annija Mežgaile.
Par iegūto Rīgas balvu Annija Mežgaile pauž: “Ir ļoti svarīgi izcelt savus veiksmes stāstus, jo tas iedrošina pārējos.”
Un, no otras puses, arī sabiedrība uzzina ko vairāk par šādiem uzņēmumiem un to, cik lielu pienesumu tie dod valsts ekonomikai.