Bankas “Citadele” galvenais ekonomists Kārlis Purgailis norādīja, ka, ņemot vērā ieilgušo situāciju, kur abu uzņēmumu galvenie akcionāri nespēj rast vienotu redzējumu par uzņēmumu tālāko attīstību, valdības lēmums ir likumsakarīgs un pareizs. Ja sadarbības partneri vairs nav motivēti sasniegt vienotu mērķi, tad ir pienācis laiks pārtraukt sadarbību un katram iet savā virzienā.
“Abi uzņēmumi ir uzskatāmi par Latvijas valsts interesēm nozīmīgiem, gan pārvaldot kritiskas infrastruktūras elementus, gan spējot nodrošināt vērā ņemamu attīstību ar nacionālo drošību saistītā inovācijā,” pauda Purgailis.
Viņam šobrīd nav informācijas par lēmuma detaļām, un tās viennozīmīgi ir svarīgākais, lai vērtētu pieņemto lēmumu. Tāpat Purgailis uzskata, ka būtiski abu uzņēmumu attīstībai būs pieņemtie lēmumi, ja “Telia” piekritīs izteiktajam piedāvājumam. Iespējamie lēmumi un attīstības scenāriji ir dažādi, uzskata ekonomists.
Purgailis saskata lielu potenciālu, apvienojot abus uzņēmumus, izmantojot sinerģijas, lai efektivizētu pamatdarbību, un sagatavojot apvienoto uzņēmumu daļējai kotēšanai publiskajā tirgū caur akciju sākotnējā publiskā piedāvājuma (IPO) procesu.
Savukārt “Signet Bank” valdes priekšsēdētājs Roberts Idelsons norādīja, ka valdības pieņemtais lēmums ir viens no iespējamiem risinājumiem, bet šobrīd Idelsonam ir grūti komentēt, vai tas ir optimāls.
Idelsonam ir skaidrs, ka, ņemot vērā, ka gan LMT, gan “Tet” būtisks akcionārs ir Latvijas valsts, to atsevišķa pastāvēšana no Latvijas valsts kā akcionāra interesēm nav loģiska, līdz ar to ir jāmeklē risinājumi šīs situācijas novēršanai. Idelsons noprot, ka tiek izskatīti vairāki risinājuma varianti – gan “Telia” daļu izpirkšana, gan abu kompāniju apvienošana.