To paredz Saeimā ceturtdien, 19. decembrī, galīgajā lasījumā apstiprinātie grozījumi Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām likumā, informēja Saeimas Preses dienests.
Ar grozījumiem palielināts ienākumu slieksnis, kas ļautu pieteikties parādu dzēšanai. Pašlaik iespēja pieteikties parādu dzēšanai, ja vidējie ienākumi mēnesī pēdējo 12 mēnešu laikā, neskaitot līdzekļus par katru apgādībā esošo bērnu valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā, nesasniedz valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas apmēru.
Turpmāk iespēja dzēst savas kredītsaistības būs arī tiem iedzīvotājiem, kuru vidējie ienākumi pēdējā gada laikā nepārsniedz valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas apmēru, piemērojot koeficientu 1,5.
Tāpat parādu dzēšanai varēs pieteikties personas, kurām pēdējo trīs gadu (nevis viena gada, kā tas ir pašlaik) laikā pirms pieteikuma iesniegšanas vismaz trīs mēnešus ir bijis trūcīgā vai maznodrošinātā mājsaimniecībā esošās personas statuss.
Visu parādsaistību pamatparāda un blakus saistību kopējais apmērs arī turpmāk nedrīkstēs pārsniegt 5000 eiro, kā tas bija noteikts līdz šim.
Piesakoties parādu dzēšanai, netiks ņemti vērā līdzekļi 15 procentu apmērā no valstīs noteiktās minimālās mēneša darba algas par katru apgādībā esošo bērnu. Tādējādi tiks paplašinātas sociālā riska grupas, ietverot arī personas, kam ir piešķirta invaliditātes pensija, vecuma pensija vai valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts, kā arī daudzbērnu ģimenes un personas, kuru apgādībā ir bērns ar invaliditāti.
Līdz šim iespēja dzēst savas parādsaistības bija tikai personām, kuru vidējie ienākumi nesasniedz valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas apmēru. Un tas attiecās tikai uz personām, kuras pēdējo 12 mēnešu laikā pirms pieteikuma iesniegšanas vismaz trīs mēnešus bijušas trūcīgas vai maznodrošinātas personas statusā.
Likums par fiziskās personas atbrīvošanu no parādsaistībām ir spēkā no 2022. gada, un grozījumi rosināti, jo līdzšinējais regulējums praksē nav bijis sekmīgs.
Latvijas Zvērinātu notāru padomes apkopotā informācija liecina, ka par parādsaistību atbrīvošanu kredītiem līdz 5000 eiro saņemti 18 pieteikumi – trīs gadījumos atbrīvošana atteikta, sešas lietas ir izskatīšanā un tikai deviņos gadījumos ir pieņemts lēmums dzēst kredītsaistības, akcentējuši likuma grozījumu autori, informēja Saeimas preses dienests.
Saeima arī noteikusi, ka iedzīvotājiem, kuri pieteiksies parādu dzēšanai, 2025. gadā nebūs jāmaksā par pieteikuma apliecināšanu pie zvērināta notāra.