ĪSUMĀ:
Magdeburgas policija svētdienas, 22. decembra, rītā apstiprināja, ka uzbrukumā bojā gājušās sievietes ir 45, 52, 67 un 75 gadus vecas.
Tāpat vīrietim izvirzītas apsūdzības slepkavības mēģinājumā un miesas bojājumu nodarīšanā. Viņa vadītā automašīna ievainoja vairāk nekā 200 cilvēku.
Motīvi – neskaidri
Saskaņā ar vairāku vācu mediju vēstīto, apcietinātais ir Saūda Arābijas pilsonis Talebs al Abdulmohsens, kurš Vācijā dzīvoja kopš 2006. gada. Abdulmohsens ir ārsts, kuram Vācijā tika piešķirta ilgtermiņa uzturēšanās atļauja. Pēc Vācijas Federālās kriminālpolicijas biroja (BKA) šefa Holgera Munha teiktā, uzbrucēja motīvs vēl neesot noskaidrots.
Neraugoties uz nozieguma pastrādāšanas metodi, pagaidām nav pazīmju, ka runa ir par islāmistu teroraktu.
Par uzbrukuma motīvu arī izteicies Magdeburgas prokuratūras priekšnieks Horsts Valters Nopens.
“Pašreizējā izmeklēšanas stadijā mēs uzskatām, ka
nozieguma pamatā varētu būt neapmierinātība ar to, kā Vācijā izturas pret bēgļiem no Saūda Arābijas.
Bet neko vairāk nevaru pateikt, mums vēl dziļāk jāpapēta informāciju par uzbrucēju,” sacīja Nopens.
Saskaņā ar Vācijas laikraksta “Der Spiegel” vēstīto, Abdulmohsens iepriekš publiski paudis simpātijas Vācijas galēji labējai partijai “Alternatīva Vācijai” (AfD). Bet Vācijas iekšlietu ministre Nensija Fēzere norādīja uz viņa islamofobiskiem uzskatiem.
Magdeburgas policija paziņoja, ka izmeklēšana turpinās un aicināja aculieciniekus iesūtīt notikuma fotogrāfijas vai video.
Medijs: Saūda Arābija brīdinājusi Vāciju par uzbrucēju
Fēzerei arī nācies komentēt ziņu aģentūras “Reuters” avotu sniegto informāciju, ka Saūda Arābijas varas iestādes iepriekš brīdināja Berlīni par uzbrucēju saistībā ar viņa publikācijām sociālajos tīklos, kuras Rijāda vērtēja kā apdraudējumu “mieram un drošībai”. Uz Vācijas telekanāla “ZDF” žurnālistu jautājumu, kāpēc pēc Saūda Arābijas sniegtās informācijas saņemšanas Vācijas varasiestādēm nepievērsa Abdulmohsenam pastiprinātu uzmanību, Fēzere atbildēja šādi:
“Es tagad nevaru atbildēt uz šo jautājumu, ir par agru. Bet kā jau tika minēts – bija informācija, un tagad mums ir jānoskaidro, kas to sniedza, kad un kurām iestādēm, kā tā tika izvērtēta. Tikai tad varēsim pateikt, vai tas tika izmeklēts vai nē, vai vajadzēja vēlreiz to izskatīt, vai veiktie pasākumi bija pietiekami. Taču šobrīd vēl nav iespējams sniegt galīgo vērtējumu,” Vācijas telekanālam “ZDF” sacīja Fēzere.
Kāds vārdā nenosaukts Saūda Arābijas valdībai pietuvināts avots sacīja raidorganizācijai “BBC”, ka Rijāda nosūtīja četras oficiālas vēstules Vācijas varas iestādēm ar detalizētu informāciju par Talebu al Abdulmohsenu un viņa “ļoti ekstrēmiskiem uzskatiem”.
Vēstules tika nosūtītas Vācijas Ārlietu ministrijai un valsts drošības dienestiem, bet tās visas tika ignorētas, apgalvoja avots. “BBC” norāda, ka uzskatus, ko Saūda Arābija varētu definēt kā ekstrēmiskus, demokrātiskās iekārtās ne vienmēr varētu uzskatīt par tādiem.
Iepriekš jau tiesāts
Par uzbrukumā aizturēto Saūda Arābijas pilsoni mediji atklāj arvien jaunas detaļas. Jau 2013. gadā tiesa Rostokā bija viņu notiesājusi par draudiem policijai un likumsargu darba traucēšanu, par ko viņam piesprieda naudassodu.
Par viņa ekstrēmistkajiem uzskatiem Vāciju vairākkārt brīdināja arī Saūda Arābija. Pirms gada pret uzbrucēju tika iesniegta arī sūdzība, bet tolaik varasiestādes neesot secinājušas, ka persona rada draudus.
Uzbrukums licis aktualizēt arī migrācijas tematu Eiropas valstu amatpersonu vidū. Polijas premjers Donalds Tusks aicinājis valstī ieviest stingrākus vīzu un patvēruma piešķiršanas noteikumus.
Savukārt Magdeburgas katedrālē sestdienas vakarā notika uzbrukuma upuru piemiņas pasākums. Dievkalpojumā piedalījās upuru ģimenes, neatliekamās palīdzības darbinieki un federālās valdības amatpersonas, tostarp Vācijas kanclers Olafs Šolcs.