Pneimokoku vakcinācija ne tikai būtiski samazina saslimšanas gadījumu un hospitalizāciju skaitu, bet arī samazina kopējās izmaksas, kas saistītas ar pneimokoku infekciju ārstēšanu, jo vakcinācijas izmaksas ir krietni zemākas par ārstēšanas un hospitalizācijas izmaksām, teikts paziņojumā.
“Pneimokoku infekcijas, ko izraisa baktērija Streptococcus pneumoniae jeb pneimokoks, ir aktuāla globāla sabiedrības veselības problēma, kas ik gadu izraisa nopietnas slimības un nāves gadījumus visā pasaulē.
Šī baktērija ir atbildīga par dažādām smagām slimībām, tostarp pneimoniju, meningītu un sepsi, savukārt vidusauss iekaisums, sinusīts un bronhīts ir biežākas, bet mazāk nopietnas izpausmes.
Pneimokoka infekcija ir īpaši bīstama maziem bērniem, gados vecākiem cilvēkiem un personām ar novājinātu imūnsistēmu,” brīdināja Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs, profesors Alvils Krams.
“Ir pierādīts, ka vakcinācija ir efektīva pneimokoku infekciju novēršanā pieaugušo riska grupās un vecāka gadagājuma cilvēkiem. Pētījumi, kuros analizētas vakcīnas, norāda uz ievērojamu invazīvu pneimokoku infekciju gadījumu samazināšanos vakcinēto personu vidū,” akcentēja Latvijas Invazīvās pneimonoloģijas un respiratorās medicīnas asociācijas valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Purenkovs.
Aicina sekot citu Eiropas valstu piemēram
Vairākās Eiropas valstīs, piemēram, Lielbritānijā, Francijā, Spānijā, Vācijā, Zviedrijā, Dānijā, Norvēģijā jau ir ieviestas valsts apmaksātas pneimokoku vakcinācijas programmas pieaugušajiem, norādījuši vēstules autori. Šajās valstīs programma aptver riska grupas un/vai personas vecumā virs 65 gadiem, kas palīdz efektīvi samazināt pneimokoku izraisītu saslimšanu izplatību.
Arī Lietuvā ir ieviesta pieaugušo vakcinācijas programma pret pneimokoku infekciju.
No 2023. gada ne tikai bērni un pieaugušie riska grupās var saņemt vakcīnu pret pneimokoku, bet arī pieaugušie, kas vecāki par 75 gadiem.
Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem, Latvijā laika posmā no 2020. gada līdz 2023. gadam invazīvo pneimokoku infekcijas gadījumu skaits ir palielinājies 2,12 reizes, sasniedzot astoņus gadījumus uz 100 000 iedzīvotājiem. Visā Eiropā 2022. gadā reģistrēti 17 700 invazīvā pneimokoka gadījumi, no kuriem lielākā daļa tika reģistrēta cilvēkiem virs 65 gadiem.
Līdz šim par valsts budžeta līdzekļiem vakcināciju pret pneimokoku infekciju veic bērniem trīs reizes – divu mēnešu vecumā, četru mēnešu vecumā un 12–15 mēnešu vecumā.
Ārstu un pacientu organizācijas aicina rast iespēju iekļaut valsts imunizācijas programmā vakcīnu pret pneimokoku infekciju, lai nodrošinātu riska grupu pacientiem un senioriem no 65 gadiem (ieskaitot) vakcināciju ar konjugētu pneimokoku vakcīnu jeb PCV (pneumococcus conjugated vaccine) par valsts budžeta līdzekļiem.
Minēto vēstuli parakstījuši un iesnieguši sekojošu organizāciju pārstāvji – Latvijas Invazīvās pneimonoloģijas un respiratorās medicīnas asociācijas valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Purenkovs; Latvijas Kardiologu biedrības valdes sekretārs Vilnis Dzērve-Tāluts; Latvijas Hipertensijas un aterosklerozes biedrības prezidents, asoc. prof. Kārlis Trušinskis; Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas viceprezidents Ainis Dzalbs; Latvijas Reto slimību speciālistu asociācijas vadītājs, profesors Andris Skride; Latvijas Nefrologu asociācijas prezidente, asoc. prof. Ieva Ziediņa; Latvijas Reto hematoloģisko slimību asociācijas valdes priekšsēdētāja Kristīne Bernāte; Latvijas Onkologu asociācijas valdes priekšsēdētāja, asoc. prof. Alinta Hegmane; Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācijas valdes priekšsēdētāja Aija Geriņa; Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību asociācijas valdes priekšsēdētājs, profesors Alvils Krams; Latvijas Diabēta asociācijas valdes priekšsēdētāja Gunta Freimane; Pulmonālās hipertensijas biedrības valdes priekšsēdētāja Ieva Plūme; biedrības “Parsirdi.lv” valdes locekle Inese Mauriņa; Latvijas Reto slimību alianses valdes priekšsēdētājs Juris Beikmanis; biedrības ģenētiski pārmantoto slimību pacientiem un līdzcilvēkiem “Saknes” valdes locekle Laura Zvirbule.