NATO vēl nekad nav bijusi tik spējīga, kāda tā ir tagad, – tādiem vārdiem Polijas aizsardzības ministrs sveica karavīrus no Polijas, Latvijas un citām sabiedrotajām valstīm.
Polijas karaspēka atrašanās Latvijā ir solidaritāte ar Baltijas valstīm, kā arī atbildība pret NATO sabiedrotajiem, tāpēc Latvijā ir ne tikai jaunāka un daudzpusīgāka militārā tehnika, bet drīzumā gaidāms arī lielāks karaspēks.
“Mēs palielinām savu klātbūtni Latvijā, mēs palielinām savu kvotu. Nesen esam nomainījuši tehniku. Tagad ir “Leopard” tanki. Tie aizstāja “T-72″ tankus. Abi ir bijuši noderīgi, bet es domāju, ka šī tehnoloģiju attīstība, operatīvās spējas, kas mums ir šeit, ir ļoti nepieciešamas,” norāda Kosiņaks-Kamišs.
“Latvijā atradīsies arī specializēta ķīmiskās armijas vienība, kas pastiprinās visu kontingentu. Šobrīd te ir aptuveni 190 cilvēku. To papildinās aptuveni 40 karavīru, kas saistīti tikai ar ķīmiskajiem spēkiem.”
Kopumā Polijas kontingents Latvijā potenciāli varētu sasniegt 300 karavīru.
Latvijas aizsardzības ministrs Andris Sprūds (“Progresīvie”) uzsvēra, cik svarīgi ir palielināt ne tikai karavīru skaitu, bet arī tehnikas apmērus un specializāciju.
“Tiek pastiprinātas papildus specifiskas funkcijas. Jo, ja mēs veidojam daudznacionālo brigādi, kādu mēs arī aktīvi veidojam, tad protams, šajā gadījumā ir ļoti svarīgi, lai visas funkcijas, visas spējas tiktu nosegtas. Šīs ķīmiskās un ķīmiskās pretdarbības spējas ir ļoti svarīgas, lai tādas šeit būtu, lai būtu specializācija, lai varam savstarpēji mācīties.”
Pagājušajā mēnesī Baltijas valstis un Polija arī sāka procesu, lai izstātos no Otavas konvencijas. Latvija ir pirmā, kas lēmusi par izstāšanos, un Polijas aizsardzības ministrs uzsvēra, ka Polija drīz sekos.
“Es gribētu, lai darbs Polijas līmenī tiktu pabeigts pirms NATO samita Hāgā, un mēs varētu kopīgi iesniegt šo deklarāciju. Jebkurā gadījumā vēl seši mēneši ir nepieciešami, lai lēmums stātos spēkā. Tas ir labs laiks, kas arī būtu lietderīgi jāizmanto, lai sāktu ražošanu,” spriež Kosiņaks-Kamišs.
Abas valstis ir gatavas stiprināt arī saites militārās industrijas nozarē, uzsvēra ministri.