Jaunās profesijas ieviešana īstenojusies vairāku gadu garumā “ar mērķi stiprināt dienesta personāla zināšanas un prasmes palīdzības sniegšanā ikdienā, tādējādi nostiprinot kopējo dienesta gatavību ārkārtas situācijās”.
Jaunā apmācību programma ļaus autovadītājiem turpmāk pilnvērtīgāk iekļauties NMPD brigādes komandas darbā, lai varētu sniegt lielāku atbalstu mediķiem izsaukumos. Proti, viņi vairs nebūs tikai šoferi. Jaunā profesija ļaus arī elastīgāk veidot brigādes, un tās būs arī spēcīgākas un gatavākas dažādām ārkārtas situācijām.
Izmaiņas notiek laikā, kad dienests plašāk ievieš tikai divu personu brigādes. Tomēr NMPD uzsvēra, ka šīm izmaiņām nav tiešas saistības, un tuvākajā laikā dienestā plāno pakāpeniski apmācīt visus šoferus neatkarīgi no tā, kādā brigādē un dežūrā viņi strādā. Nākotnē plānots, ka neviens šoferis nebūs bez šādas izglītības – autovadītājs beidzot kļūst pilnvērtīgs komandas biedrs ar spēju palīdzēt mediķiem.
NMPD vadītāju apmācības palīdzības sniegšanā Foto: Aija Kinca / Latvijas TelevīzijaNMPD vadītāju apmācības palīdzības sniegšanā Foto: Aija Kinca / Latvijas TelevīzijaNMPD vadītāju apmācības palīdzības sniegšanā Foto: Aija Kinca / Latvijas TelevīzijaNMPD vadītāju apmācības palīdzības sniegšanā Foto: Aija Kinca / Latvijas TelevīzijaNMPD vadītāju apmācības palīdzības sniegšanā Foto: Aija Kinca / Latvijas Televīzija
Ceturtdien notika šīs programmas pirmo 70 absolventu izlaidums, kur bija šoferi no visas Latvijas – Rīgas, Daugavpils, Ventspils, Kuldīgas, Valmieras, Jelgavas, Liepājas, Cēsīm, Jēkabpils, Rēzeknes un Gulbenes. Tas nozīmē, ka apmācības veic ne tikai Rīgā, bet arī reģionos.
Izglītības programmu nodrošina pats dienests, to izstrādājuši ārsti, ārsta palīgi un eksperti, un tā ir balstīta uz dienesta mediķu pieredzi un reālajām ikdienas vajadzībām.
Viens no absolventiem ir Normunds Nurks, kurš dienestā strādā jau desmit gadus. Viņš uzsvēra, ka jaunā profesija ļauj būt aktīvāk iesaistītam brigādes darbā, sniegt lielāku atbalstu kolēģiem un palīdzēt pacientiem tieši notikuma vietā.
Lai arī līdz ar jaunajām prasmēm pieaug arī atalgojums, Nurks atzina – galvenā motivācija bijusi vēlme būt daļai no komandas un palīdzēt vairāk nekā tikai vadīt operatīvo transportlīdzekli.
“Dažreiz varbūt problēmas sabiedrībai rodas ar to, ka viņi domā, ka nu, ja tas ir šoferis – vai un kā viņš tagad dakterēs un ko darīs? Nē, mēs nedakterēsim, noteikti. Par visu atbildīgi, un lēmumus pieņems, mūsu brigādes vadītāja. Viņa ir mediķis. Mēs esam atbalsta personāls, kas padod lietas, un ir labs atbalsts. Kaut gan es arī pats bieži jau jūtu, es zinu, kas viņai būs vajadzīgs. Man nav jāgaida no viņas: “Padod man katetru, padod man vatīti.” Es jau zinu to, kas man ir jāpadod. Tātad tas arī paātrina mums pacientu aprūpi,” skaidroja Nurks.
Arī NMPD brigādes vadītāja Anete Lukstiņa-Pīmane atzina, ka jaunā profesija būtiski atvieglos darbu gan divu, gan trīs cilvēku brigādēs – jo tagad papildu rokas būs vēl profesionālākas un zinošākas.
“Viņi vēl labāk pārzina aprīkojumu – kur kas somā atrodas.
Viņi ir spējīgi palīdzēt, un tā palīdzības sniegšana ir kļuvusi kvalitatīvāka, ātrāka, drošāka gan man kā brigādes vadītājai, gan, protams, arī pacientam,” stāstīja brigādes vadītāja.
Kā stāsta NMPD pieaugušo neformālās izglītības iestādes “Kompetenču attīstības centrs” vadītāja Antra Laumane, lai iegūtu jauno profesiju, dienesta autovadītājiem jāapgūst divas mācību programmas – par atbalstu neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšanai pirmsslimnīcas etapā un par pacientu datu aizsardzību.
Mācību programmas izstrādājuši NMPD ārsti, ārsta palīgi un eksperti, balstoties uz pieredzi un reālajām ikdienas vajadzībām.
“Mūsu 70 operatīvā medicīniskā transportlīdzekļa vadītāji mācījās kopumā piecās grupās: divas grupas bija šeit pat Rīgā, Kompetenču attīstības centrā, un tad mēs, protams, devāmies tuvāk pie saviem darbiniekiem gan Zemgalē, Jēkabpilī bija viena grupa, viena grupa bija Rēzeknē, tātad Latgalē, un viena grupa bija Kuldīgā. Visā nacionālā mērogā mūsu vadītāji varēja mācīties tuvāk savai darbavietai,” norādīja Laumane.
Tuvākajā laikā NMPD plānots pakāpeniski apmācīt visus autovadītājus, neatkarīgi no tā, kādā brigādē un dežūrā viņi strādā. Kā norāda dienesta direktore Liene Cipule, atsaucība no darbiniekiem ir ļoti liela.
“Pašlaik apmācām tos, kas visbiežāk tiek nodarbināti darbam divu cilvēku brigādēs. Šādas vietas ir visas jaunizveidotās vietas un lielajās pilsētās. Bet nākotnē tātad jāapmāca visi šie autovadītāji,” atklāja Cipule.
Savukārt veselības ministrs Hosams Abu Meri (“Jaunā Vienotība”) uzsvēra, ka šis ir arī viens no risinājumiem darbaspēka krīzei, kas medicīnā nu jau mērāma tūkstošos cilvēku.
“Mums jau trūkst vairāk nekā divi ar pusi tūkstoši veselības aprūpes darbinieku. Un šis ir viens modelis, ko varam darīt! Izmantot esošo personālu, kas jau strādā nozarē. Apmācītu. Lai viņi palīdz vairāk. Un otrais, šajā politiskajā situācijā, katram ir jāmāk, ko darīt X stundā, šie vadītāji varēs palīdzēt,” sacīja ministrs.
Kopumā NMPD ir ap 800 autovadītājiem, un aptuveni trīs gadu laikā plānots apmācīt arī visus pārējos. Lai to nodrošinātu, valdība šī gada sākumā pārdalīja vairāk nekā 112 tūkstošus eiro apmācību organizēšanai. Līdzīga summa būs nepieciešama arī turpmāk katru gadu.