ASV izvietos Japānā tālas darbības izlūkošanas dronus (papildināts)

Izvietoti tiks bezpilota lidaparāti “MQ-4C Triton”, kas spēj darboties ilgāk nekā 24 stundas un nolidot līdz 13 700 kilometriem, liecina ražotāja “Northrop Grumman” publiskotā informācija.

Pekina pēdējos gados ir pastiprinājusi spiedienu uz Taivānu un regulāri izvieto iznīcinātājus, karakuģus un krasta apsardzes kuģus Taivānas tuvumā, kā arī organizē militārās mācības salas tuvumā.

“Drošības vide ap mūsu valsti kļūst arvien skarbāka,” norādīja Nakatani. Viņš atklāja, ka tuvākajās nedēļās vairāki “Triton” droni tiks izvietoti ASV Kadenas aviobāzē Okinavas salā, lai pastiprinātu izlūkošanas un novērošanas darbības ap Japānu.

Japānā ir izvietoti aptuveni 54 000 ASV militārpersonu, no kuriem lielākā daļa bāzējas Okinavā.

Pagājušajā gadā Japānas bruņotie spēki 30 reizes pacēla gaisā savus iznīcinātājus, lai pārtvertu dronus valsts dienvidu ūdeņos. Tie, visticamāk, bija Ķīnas droni.

Japānas laikraksts “Yomiuri Shimbun” norādīja, ka tas ir krietni vairāk nekā 2023. gadā, kad iznīcinātāji dronu dēļ tika pacelti gaisā tikai deviņas reizes.

Japānas bruņotie spēki, kuriem pašiem arī ir droni, kas spēj lidot lielā augstumā, plāno iegādāties arī mazākus uzbrukuma lidrobotus.

Arī NATO ir būtiski pastiprināt sadarbību ar Japānu, lai spētu stāties pretī Ķīnas un Krievijas radītajiem globālajiem draudiem.

To otrdien paziņoja NATO ģenerālsekretārs Marks Rute, kurš ir ieradies vizītē Japānā. Rute piebilda, ka NATO un Japāna nedrīkst būt naivas.

“Krievijas karš pret Ukrainu parāda, ka mēs nevaram uztvert savu drošību par pašsaprotamu. Ķīna, Ziemeļkoreja un Krievija pastiprina militārās mācības un sadarbību, apdraudot globālo stabilitāti, un tas nozīmē, ka notiekošais Eiroatlantiskajā telpā, ir būtiski arī Indijas un Klusā okeāna reģionā un otrādi. Tāpēc mūsu drošība, manuprāt, ir nesaraujama. Es atzinīgi vērtēju jūsu plānus palielināt aizsardzības izdevumus un padarīt Japānas pašaizsardzības spēkus, kas jau ir spējīgi, vēl spēcīgākus,” sacīja Rute.