Antoņina Favorskaja un Artjoms Krīgers sadarbojās ar neatkarīgu Krievijas ziņu aģentūru, kas atspoguļoja protestus un politiskos tiesas procesus. Savukārt Kostantins Gabovs un Sergejs Kareļins darbojušies Rietumu medijos, tai skaitā aģentūrās “Reuters” un “The Associated Press”.
Visus žurnālistus apsūdzēja par sadarbību ar grupu, ko varas iestādes uzskata par ekstrēmistisku organizāciju. Tiesas process notika aiz slēgtām durvīm, taču mediji rīcībā nonāca trīs apsūdzēto paziņojums, kurā norādīts uz vajāšanu par profesionālo darbību.
Arī notiesāto advokāti spriedumu raksturoja kā nelikumīgu un negodīgu un solīja to pārsūdzēt. Žurnālista profesija neesot ekstrēmisms, un lietas materiāli liecinot, ka apsūdzētie nav izdarījuši noziegumus vai pat nelielus pārkāpumus. Savukārt neatkarīgi eksperti atgādina, ka Krievijas varas iestādes arī iepriekš darīja visu iespējamo, lai iznīcinātu pašu Navaļniju un viņa mantojumu.
KONTEKSTS:
Krievijas Ieslodzījuma lietu pārvalde pērn 16. februārī paziņoja, ka labošanas darbu kolonijā miris ieslodzītais Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs, kurš atradās ieslodzījumā kopš 2021. gada. Navaļnijs 2023. gada decembra beigās tika pārvests uz īpašā režīma koloniju, kas 1960. gados tika uzcelta bijušās Gulaga nometnes vietā.
Pēc ziņām par Navaļnija nāvi Latvijas prezidents un vairāku citu valstu līderi norādījuši uz Kremļa atbildību. Tikmēr Kremļa oponenti, kas pametuši Krieviju, ir tiešāki – Navaļnija nāvi sauc par slepkavību.