95% pakalpojumu eksportā un sava skola. Kā attīstās «Eksporta un inovācijas balvas» laureāts «TestDevLab»

Ar uzņēmuma “TestDevLab” biznesa attīstības vadītāju Ati Mertenu Latvijas Radio tiekas uzņēmuma jaunajā birojā Rīgas centrā. 10 gados uzņēmums ar filiālēm ne tikai Rīgā un lielākajās Latvijas reģionālajās pilsētās, bet arī Igaunijā, Lietuvā, Maķedonijā un Spānijā izaudzis līdz 500 darbiniekiem. Uzņēmuma pamatnodarbošanās ir programmatūras testēšana.

“Lielās kompānijas, kurām ir mobilās aplikācijas vai web aplikācijas, kuras izmanto diendienā ļoti daudz klientu, tas ir mūsu tipiskais klients, kuram mēs palīdzam šīs aplikācijas uzlabot tā, lai viņas būtu vienkārši lietojamas, strādātu dažādos apstākļos, sliktā tīkla pārklājuma zonās un tā tālāk.

Mēs esam aplēsuši potenciālo lietotāju skaitu, kas lieto mūsu testētās programmatūras – tas pārsniedz četrus miljardus cilvēku,” klāstīja Mertens.

95% no pakalpojumiem tiek eksportēti.

“Lielākā daļa klientu nāk no ASV, tad ir daudz klientu no Rietumeiropas, kur ir gan Francija, Spānija, protams, arī Lielbritānija, ir klienti Itālijā, ir Vācijā, diezgan daudz klientu ir Skandināvijā. Un, ja mēs kopumā vispār skatāmies, tad tikai 5% no mūsu kopējā pakalpojuma apjoma, ko mēs gada laikā sniedzam, ir Latvijas uzņēmumiem.”

Uzņēmuma “TestDevLab” biznesa attīstības vadītājs Mertens stāstīja – lai konkurētu citās valstīs, jāiegulda nauda pētniecībā.

“Mums ir pētniecības daļa, kur ir cilvēki, kuri strādā tikai un vienīgi uz to, lai radītu jaunus risinājumus, kas būtu interesanti mūsu klientiem. Tev visu laiku ir jāatrod kaut kas jauns, tev jābūt tehnoloģiski attīstītam, jābūt frontes priekšgalā un, jā, mēs varam tiešām lepoties ar to, ka, ieguldot šajās inovācijās šeit pat Latvijā, mēs konkurējam ar globāliem lielajiem informācijas tehnoloģiju (IT) spēlētājiem.”

Uzņēmums arī izveidojis savu skolu, kur apmāca darbiniekus.

“Mūsu pieredzējušie speciālisti pasniedz kursus jaunajiem darbiniekiem, arī citu kompāniju darbiniekiem.

Mēs ļoti daudz nodarbojamies ar personāla attīstīšanu, lai mums nebūtu jāpērk dārgi speciālisti no citām valstīm; mēs ieguldām Latvijas talantos,

un, protams, ka tur dominē jaunieši, kas ir jau studējuši kaut ko saistītu ar IT, bet tajā pašā laikā mums arī ir cilvēki, kas ir pārkvalificējušies no citām nozarēm.”

Pagājušajā nedēļā tika paziņoti “Eksporta un inovācijas balvas” ieguvēji, un žūrijas komisijas pārstāve, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Ārējās tirdzniecības veicināšanas departamenta direktore Aija Jaunzeme vērtēja – lai gan pasaulē situācija ir sarežģīta, katrā atsevišķā uzņēmumā tā atšķiras.

“Runājot tieši konkrēti uzņēmumu līmenī, aktivitātes notiek, ražošanas attīstās, meklē jaunas iespējas, kļūst arvien inovatīvāki. Katrā gadījumā, īpaši pēc uzņēmuma apmeklējuma, tā sajūta ir pavisam laba un absolūti ne pesimistiska, kā varbūt rāda kopējie eksporta rādītāji. Šie uzņēmumi, kas ir eksporta čempioni, šai gadījumā “Knauf” un arī mazo un vidējo uzņēmumu grupā, – uzņēmumi domā par jautājumiem, kas saistīti ar ilgtspēju, inovācijām, un tās arī ir viņu stiprās puses, kas ļauj viņiem attīstīties un augt, un kļūt arvien stiprākiem gan savā jomā, gan arī kopumā.”

Balvu par ieguldījumu inovācijās un pētniecībā saņēma divi uzņēmumi – par “Inovācijas čempionu” kļuva “SAF tehnika” un speciālbalvu saņēma uzņēmums “TestDevLab”.