Indijā izstrādātas antibiotikas palīdz cīnīties ar superbaktērijām

Saskaņā ar prestižā medicīnas žurnāla “The Lancet” datiem, 2021. gadā multirezistentās superbaktērijas pasaulē nogalinājušas 1,14 miljonus cilvēku.

Viena no valstīm, kur antibiotiku rezistence ir sevišķi izplatīta, ir Indija: 2019. gadā vien pret antibiotikām rezistentas infekcijas izraisīja aptuveni 300 000 nāves gadījumu, rezistences dēļ katru gadu mirst arī ap 60 tūkstošiem jaundzimušo.

Tāpēc ne tikai Indijā, bet visā pasaulē jau sen gaida, ka kādai zāļu firmai izdosies radīt jaunas antibiotikas, kas tiktu galā ar superbaktērijām. Un te ir parādījies kārtējais cerību stariņš. 

BBC vēsta, ka jaunās antibiotikas – nemetazobaktāms, ko izstrādājusi Indijas zāļu firma “Orchid Pharma”, – ir pirmais šajā valstī izgudrotais pretmikrobu līdzeklis, ko jau apstiprinājusi ASV Pārtikas un zāļu pārvalde (FDA). Šīs injicējamās zāles ārstē smagas slimības, piemēram, urīnceļu infekcijas, pneimoniju un asinsrites infekcijas.

Interesanti, ka tās iedarbojas nevis uz pašām baktērijām, bet gan uz to aizsargmehānismiem. Tādējādi šis medikaments baktērijas var padarīt atkal jutīgas pret noteiktām jau zināmām antibiotikām. Klīniskie pētījumi 19 valstīs ar vairāk nekā 1000 pacientiem ir pierādījuši to efektivitāti.

Šīs jaunās zāles ir izstrādātas 25 gadu garumā, un pašlaik norit trešās fāzes pētījumi. Paredzēts, ka tirgū tās varētu nonākt nākamgad.

Tas gan nenozīmē, ka līdz ar to tiks atrisinātas visas ar superbaktērijām saistītās problēmas, kā intrahospitālās infekcijas vai neapdomīga antibiotiku lietošana.

Baktēriju rezistence attīstās daudz straujāk par farmaceitiskās industrijas spējām pret to cīnīties. Dažkārt nejutība pret kādām zālēm izveidojas ne gados vai mēnešos, bet tikai dažās stundās, vēsta BBC.