Krieviju ar mikroshēmām apgādājušo Daugavpils uzņēmumu pārraksta Latvijas pilsonim

Sergejs Hvaļko, Sergejs Sajavecs un Maksims Bugošs – šie trīs baltkrievu uzņēmēji kopš 5. decembra vairs nav Latgales speciālās ekonomiskās zonas zvaigznes – uzņēmuma “SMD Baltic” – īpašnieku sarakstā.

Uzņēmumu reģistra dati rāda, ka šobrīd kā vienīgais īpašnieks palicis Dmitrijs Radkevičs, kurš ir tā ilggadējs darbinieks un vienīgais, kam bija Latvijas pase.

Baltkrievi no saraksta pazuda mēnesi pēc neatkarīgā medija “Buro Media” un “Re:Baltica” kopdarba “Spēle divās frontēs. Kā Daugavpils uzņēmuma īpašnieki palīdz apgādāt karojošo Krieviju ar mikroshēmām” publicēšanas.

Tajā tika parādīts, kā mikroshēmu un citas elektronikas ražošanas uzņēmums “SMD Baltic” pēc Krievijas lielā iebrukuma Ukrainā ar vienu roku to nosodīja un pārtrauc sadarbību ar pasūtītājiem Krievijā un Baltkrievijā, bet ar otru īpašnieki ar citu savu (ārpus Eiropas Savienības reģistrētu) biznesu starpniecību apgādāja Krievijas militāro rūpniecību. Tostarp arī uzņēmumu, kurā daļas pieder Kremļa saimnieka Vladimira Putina meitai.

“Buro Media” bija izpētījis, ka minētie baltkrievu biznesmeņi bija autori apjomīgai shēmai, kā, apejot sankcijas, apgādāt Krieviju ar amerikāņu mikroshēmām. 

Ne uzņēmums, ne tā īpašnieki nav iekļauti Eiropas Savienības (ES) vai Latvijas sankciju sarakstos. 

“Tagad baltkrievi ir sliktāki par jebkuru cilvēku, īpaši Baltijas valstīs. Banka slēdz kontus un pat neko nepaskaidro – politika,” žurnālistiem lēmumu atstāt uzņēmumu skaidroja bijušais īpašnieks Hvalko. 

Baltkrievu pazušana no īpašnieku saraksta atgādina jau redzētu shēmu, kurā krievu oligarhi uzreiz pēc iekļūšanas sankciju sarakstos uz papīra mainīja īpašnieku sarakstu, lai to bizness nenonāktu grūtībās saskarsmē ar bankām un vietējām iestādēm.

To sarunā ar “Re:Baltica” saka Finanšu izlūkošanas dienesta vadītāja vietnieks Paulis Iļjenkovs, uzreiz piebilstot, ka nav tiesīgs komentēt konkrēto situāciju.

“Ja pie mums nonāk informācija, ka kāds darījums ir ekonomiski vai juridiski nepamatots un tam ir fikcijas pazīmes, lai, piemēram, apietu sankcijas, tad mums šī informācija būtu jāpārbauda un jānodod izmeklēšanas iestādēm,” viņš sacīja.

Tiesa, diez vai šajā gadījumā tas notiks, jo īpašnieki nav sankciju sarakstos.

Valsts drošības dienests (VDD) “Buro Media” norādīja, ka situāciju “vērtē savas kompetences ietvaros”, bet plašāk komentēt atteicās. 

Pats uzņēmums uz publikāciju reaģēja ne tikai ar īpašnieku saraksta saīsināšanu, bet arī publikāciju savā tīmekļa vietnē, noliedzot sankciju pārkāpšanu. “Mūsu uzņēmums pārtrauca visas piegādes uz Krieviju 2022. gada rudenī, tūlīt pēc ierobežojumu ieviešanas. “SMD Baltic” apstiprina, kā pēc sankciju ieviešanas visa saražotā “SMD Baltic” produkcija, kā arī komponentes netiek piegādātas, eksportētas vai reeksportētas tieši vai netieši uz Krieviju, kā arī uz Baltkrieviju,” teikts paziņojumā. Tajā nav ne vārda par īpašnieku uzņēmumiem un darījumiem citās valstīs.

Tikmēr Eiropas Komisija (EK) pagājušajā nedēļā ES valstīm nodeva gandrīz 500 augsta riska uzņēmumu sarakstu, kuri 2023. gadā lielos apjomos piegādājuši Krievijai mikroshēmas, izmantojot trešās valstis, un aicināja vietējās iestādes tos izmeklēt. Latvijas diplomāti “Re:Baltica” sacīja, ka pie mums strādā 4–5 no šiem uzņēmumiem. Ar visiem VDD, Ārlietu ministrija vai muita esot organizējuši pārrunas. Uzņēmumi paši esot pārsteigti, un sakoties to nezinām. “Re:Baltica” noskaidroja, ka “SMD Baltic” nav šajā sarakstā.