Ministrija: Recepšu zāļu lietotājiem izmaksas mēnesī samazinājušās vidēji par 13 eiro

Līdz šim tieši zāļu cenu veidošanas mehānisma dēļ, kas ļāva noteikt lielākus uzcenojumus, Latvijā zāles maksāja dārgāk nekā kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā. To solīja novērst. Pagājuši trīs pilni mēneši kopš ražotāja zāļu cena, piesakot recepšu medikamentus tirgošanai Latvijā, nedrīkst būt augstāka, nekā tā ir attiecīgām zālēm Lietuvā vai Igaunijā. Ir spēkā fiksēti uzcenojumi lieltirgotavām un aptiekām.

Salīdzinot 50 izplatītāko recepšu zāļu cenas pagājušā gadā un šobrīd, amatpersonas secina, ka vidēji medikamentu cenas sarukušas par 13%. Cenu samazināšanās vairāk jūtama, pērkot dārgākas recepšu zāles. Lētākām zālēm līdz 5 eiro cenas esot pat nedaudz kāpušas.

“Es uzskatu, ka šī reforma ir veiksmīga. Es esmu teicis, ka medikamentiem līdz 5 eiro cenu nav iespējams samazināt. Mūsu dati rāda, ka medikamentiem līdz 5 eiro cena bija zemāka pie mums nekā Lietuvā vai Igaunijā. Ar šo modeli iznāk vairāk, un tāpēc no manas puses es gribētu kopā ar kolēģiem ministrijā strādāt pie tā, lai medikamenti līdz 5 eiro atkal kļūst lētāki,” sacīja veselības ministrs Hosams Abu Meri (“Jaunā Vienotība”).

Līdz ar cenu politikas izmaiņām esot kliedētas arī bažas par zāļu pieejamības problēmām. Tās visbiežāk izrādījušās nepamatotas.

Vienā gadījumā šogad Veselības inspekcija sodījusi kādu lieltirgotavu par to, ka tā radījusi mākslīgu zāļu nepieejamības situāciju.

Lieltirgotavai piemērots 5000 eiro sods.

Līdz ar to, ka ieviesta maksa par recepšu apkalpošanu un farmaceita konsultāciju, neesot arī piepildījušās raizes, ka reforma varētu skart mazāku aptieku darbību un pastāvēšanas nākotni. Tiks vērtēts arī, kā mazināt maksājumus pacientiem, kuriem katru mēnesi jāiegādājas daudzi recepšu medikamenti.

“Šaubu par to, ka aptiekas bankrotētu šīs reformas dēļ, vairs nav. Neeksistē! Mēs domāsim, kā griestus noteikt, lai atvieglotu to procesu iedzīvotājiem un lai būtu godīgi. Pašreiz dati rāda, ka viss ir kārtībā ar aptiekām un neietekmē viņu eksistēšanu,” pauda ministrs Abu Meri.

Trīs mēneši esot pārāk īss laiks, lai spētu izvērtēt patieso ietekmi, un vēl bijusi ziema, kad daudzi slimo, sacīja Aptieku biedrībā. Jā, ir zāles, kas ir lētākas un kādas, kas ir kļuvušas dārgākas.

“Mēs pa šiem trim mēnešiem nesteidzamies izdarīt lielus secinājumus, jo sezonas mainās. Tikko bija ziemas sezona ar lielām slimošanām, kad aptiekās recepšu skaits ir lielāks, izsniegto medikamentu skaits ir lielāks.

Tūlīt, vasaras sezonā, pavisam cita aina būs. Līdz ar to mēs nesteidzamies izdarīt secinājumus, kā tad mums iet,” vērtēja Aptieku biedrības valdes priekšsēdētājas vietniece Aiga Zariņa.

Tā kā pagājuši vien pirmie trīs pilni mēneši, kopš spēkā stājušās šīs izmaiņas, tālāko reformas ietekmi gan uz cenām, gan aptiekām vēl turpinās uzraudzīt un analizēt.

KONTEKSTS:

Šogad stājās spēkā izmaiņas zāļu cenu veidošanā. Recepšu medikamentu cenām, kas pārsniedz 5 eiro, no 2025. gada vajadzētu samazināties par 15 līdz 20 procentiem, paredz jaunais zāļu cenu veidošanas modelis. Nedaudz dārgākas gan varētu kļūt lētākās recepšu zāles.

Farmaceita pakalpojums izmaksā 1,50 eiro par recepti, no kuriem 75 centus samaksā klients un tikpat – valsts. Turpretī mazajās aptiekās receptes cena ir 2,50 eiro, bet samaksa, ko veikt pacientam, paliek nemainīga – 75 centi, bet valsts maksā 1,75 eiro.