Ministrs Melnis: Turpmāk elektroenerģijas kabeļus būvēs citādi – tie būs drošāki

Melnis skaidroja, ka laikā, kad projektēja esošos starpsavienojumus, piemēram, “EstLink 2”, ģeopolitiskā situācija bija citādāka.

“Neviens nevarēja iedomāties, ka kāds vilks enkuru pa jūras dibenu un bojās kabeļus. Turpmāk tos projektēs citādāk. Lielāka drošība – tie būs biezāki. Tas, protams, atstās iespaidu uz finansējumu. Būs dārgāk. Tāpat būs vairāk sensoru, kas ļaus ātrāk atrast bojājumu. Uzstājam arī uz to, ka ir jābūt rezerves daļām, lai var ātrāk kabeļus atgriezt ierindā,” uzsvēra ministrs.

Pēdējā laikā piedzīvotie starpsavienojumu bojājumi izraisa elektrības cenu svārstības. Tā, piemēram, marta beigās tika pārtraukta Lietuvas–Zviedrijas elektroenerģijas kabeļa “Nordbalt” darbība. Pēc tam elektrības cena”Nord Pool” biržā bija izteikti svārstīga. 

Melnis stāstīja, ka konkrētajam kabelim bija tehniskas problēmas Zviedrijas pusē un nu tas ir atpakaļ ierindā.

Vienlaikus pērnā gada beigās bojātajam “EstLink 2” kabelim remontdarbi plānoti līdz augustam.

“Pēdējā laika notikumi parāda, cik elektroenerģijas starpsavienojumi ir būtiski un cenu padara stabilāku,” teica ministrs.

KONTEKSTS:

Pēdējā laikā Baltijas jūrā vairākkārt konstatēta zemūdens infrastruktūras bojāšana.

Drošības analītiķi uzskata, ka NATO valstu kritiskās infrastruktūras objektu bojāšana ir Krievijas interesēs kā daļa no Maskavas īstenotā hibrīdkara pret Rietumiem.

2025. gada 14. janvārī NATO Baltijas jūras reģiona valstu vadītāju sanāksmē tika izziņota jauna NATO militārā operācija “Baltic Sentry” jeb “Baltijas sardze”, kuras mērķis būs aizsargāt kritisko infrastruktūru Baltijas jūrā.

Neskatoties uz šo paziņojumu, 2025. gada 26. janvārī tika saņemtas ziņas, ka bojāts telekomunikāciju kabelis, kas savieno Latviju un Zviedriju. Aizdomās par kabeļa bojāšanu tiek turēts kravas kuģis, kas bija ceļā no Krievijas uz Dāniju.

Iepriekš 2024. gada 25. decembrī sabojāts elektrokabelis “EstLink 2”, kas savieno Igauniju un Somiju. Aizdomās par kabeļa bojāšanu tiek turēts Krievijas “ēnu flotes” tankkuģis.

17. un 18. novembrī Baltijas jūrā Zviedrijas teritoriālajos ūdeņos tika pārrauti divi zemūdens sakaru kabeļi, no kuriem viens savieno Somiju un Vāciju, bet otrs – Zviedriju un Lietuvu. Šie kabeļi jau ir salaboti. Iespējams, ar kabeļu bojāšanu saistīts Ķīnas kravas kuģis “Yi Peng 3”.

2023. gadā Baltijas jūrā tika sabojāts Igauniju un Somiju savienojošais gāzesvads “Balticconnector”. Vēlāk izmeklēšanā tika noskaidrots, ka bojājumu radījis Honkongā reģistrētais konteinerkuģis “NewNew Polar Bear”, kura enkurs vilkts pār cauruļvadu Baltijas jūras dzelmē.

2023. gada oktobrī līdz ar “Balticconnector” Baltijas jūrā tika pārrauts arī elektrības kabelis starp Somiju un Igauniju. Aptuveni tajā pašā laikā Zviedrija paziņoja par atsevišķiem bojājumiem kabelim, kas savieno to ar Igauniju.

2022. gadā Baltijas jūrā tika saspridzināti Krievijas–Vācijas gāzesvadi “Nord Stream”.