Biedri pārmet tikai konkrētu interešu pārstāvību
Par izstāšanos no asociācijas uzņēmumi nolēmuši pēc ilgstošiem centieniem mainīt VEA nedemokrātisko un necaurspīdīgo pārvaldi, kas nav savienojama ar starptautisko investoru un Latvijas vadošo atjaunīgās enerģijas (AER) attīstītāju atbildību pret saviem investoriem un vides standartiem.
Uzņēmumi esot vairākkārt lūguši uzlabot VEA pārvaldību, iesaistot tajā biedrus un mazinot atsevišķu nozares spēlētāju nesamērīgo ietekmi uz visas vēja nozares attīstības jautājumiem.
“Šobrīd Vēja enerģijas asociācijā varu un nozares pārstāvniecību ir pārņēmusi padome, kas ievēl un atceļ pati sevi un kura var bloķēt jebkādus demokrātiskā procesā izvirzītus biedru ierosinājumus vai jaunu biedru uzņemšanu.
Tādā veidā atsevišķi uzņēmēji, kas darbojas asociācijas padomē, ir nodrošinājuši tikai savu interešu pārstāvību, darbojoties it kā visas nozares vārdā,” paskaidrojuši asociāciju pametušie uzņēmumu pārstāvji.
“Kopš 6. decembra asociācijas kopsapulces esam zaudējuši ticību asociācijas spējai mainīties, esošais asociācijas pārvaldības modelis nav savienojams ar mūsu izpratni par labu pārvaldību, tāpēc esam lēmuši izstāties no asociācijas no 16. decembra,” pavēstīja uzņēmumu pārstāvji.
“VEA ir realizējusi merkantilu un šauras komersantu grupas interešu pārstāvniecību gan valsts institūcijās, gan medijos. No savas puses esam VEA aicinājuši neradīt vienpusēju viedokli par būtiskiem asociācijas jautājumiem, rēķināties ar visu biedru iniciatīvām, kā arī nelikt šķēršļus jaunu biedru uzņemšanai organizācijā,” norādījusi AS “Latvenergo” attīstības direktore Ilvija Boreiko.
Spriedze vēja parku attīstītāju vidū Latvijā 9min
Asociācija: Pretrunas izraisījušas domstarpības par likumu
Savukārt VEA norāda, ka asociācija, kurā ir 30 biedru, vienmēr savā darbībā ir realizējusi atvērtu pieeju, ievērojot labas pārvaldības principus.
“Organizācijas padome darbojas saskaņā ar statūtiem, kuri tiek apstiprināti biedru kopsapulcē, un ir atvērta ikviena biedra iniciatīvām. VEA padomē patlaban darbojas pieci cilvēki – padomes priekšsēdētājs un četri padomes locekļi, taču ir vēl divas vakantas padomes locekļu vietas, kuras neviens no biedriem nav vēlējies ieņemt. Lai kļūtu par vienu no šiem VEA padomes locekļiem, pietiek ar piecu VEA biedru parakstītu atbalstu, tādēļ, ja kādam būtu patiesa vēlme padomē darboties, ceļš uz to ir atvērts,” paskaidroja asociācijā.
6. decembrī, notikušajā biedru kopsapulcē pieci biedri rosinājuši mainīt statūtus, taču priekšlikumu atbalstīja tikai trīs (SIA “Eolus”, SIA “EWE Neue Energien” un AS “Latvenergo”) no 20 balsojošajiem biedriem.
“Lielākās pretrunas biedru vidū izraisījušas izmaiņas būtiskākajā enerģētikas nozares dokumentā – Elektroenerģijas tirgus likumā (ETL) saistībā ar rezervētajām jaudām topošajiem enerģijas ražošanas projektiem.
Jāuzsver, ka esošā redakcija, kas tapusi, uzklausot visus asociācijas biedrus, ir kompromiss, kuru VEA tiecas meklēt visās situācijās. Vēja enerģijas nozare nav viendabīga, un ne vienmēr intereses visos jautājumos sakrīt, tomēr asociācija vienmēr ir meklējusi kopsaucēju un diskusijās to arī atradusi. Aizejošie biedri atteicās pieņemt šo kompromisa lēmumu,” paskaidroja asociācijā.
VEA uzskata tās virzienā raidītos pārmetumus par nepamatotiem, tomēr cer uz konstruktīvu turpmāko sadarbību arī ar tiem asociācijas biedriem, kas “pieņēmuši, iespējams, pārsteidzīgu lēmumu par izstāšanos no organizācijas”.