Šogad Ziemassvētkos īpaši pieprasīta Latvijas parastā eglīte

Pieaug konkurence

“Salīdzina un izvēlas, viens otrs pat stundu izvēlas. Tas ir notikums, jo tikai vienreiz gadā eglīti nopērkam. Vispirktākās, kas ir ap 50%, ir egles 1,75 līdz 2 metru augstumā, un, lai tādu augumu egle sasniegtu, vajadzīgi septiņi gadi,” stāsta “Egļu serviss” vadītājs Dainis Rācenis, Ziemassvētku egļu tirdzniecības placī Mežciemā rādot pašu audzētos un no Dānijas ievestos svētku kokus.

Rācenis lēš, ka aptuveni 70% pircēju izvēlas asās un smaržīgās Latvijas egles un pārējie pērk “Nordmann” egles ar mīkstajām skujām. Ievestās “Nordmann” egles tirgus cena vidēji ir 50-70 eiro, bet Latvijas egles – ap 35 eiro. Pieprasījums pagaidām ir tāds pats kā pērn, bet cilvēki šo pirkumu izdara rūpīgi.

“Mēs esam vaļā jau no 7. decembra, un tieši brīvdienās pērk, bet tagad tikai tā pa īstam sāksies, jo reāli 70% egļu nopērk pēdējā nedēļā, bet mēs pārdodam arī internetā, un tur tirdzniecība jau no novembra beigām notiek. Ofisi, bērnudārzi, skolas, iestādes – tie visi jau nopērk laicīgi. Pieprasījums ir līdzīgs kā iepriekš. Ir arī tā, ka pieprasītākās ir Latvijas egles, nezinu, varbūt tāpēc, ka smarža tām ir labāka. “Nordmann” egle smaržo, bet ne tik spēcīgi un citādāk,” stāsta Rācenis.

Viņa vadītais uzņēmums eglīšu cenu nav mainījis trīs gadus. Uzņēmums darbojas jau vairāk nekā 30 gadu, un daļu no pieaugošajām izmaksām var kompensēt ar ietaupījumiem citās pozīcijās, jo, piemēram, iepriekšējos gados uzkrāts iepakojuma materiāls.

Izaicinājumus rada arvien pieaugošā konkurence, īpaši ievesto egļu sektorā.

“Šis tirgus ir trausls. Ir zināms skaits, cik katru gadu tās egles ir vajadzīgas, un, ja ienāk jauni spēlētāji ar zināmu daudzumu egļu, tas ietekmē jebkuru. Tirgotāju kritiskā masa aug, aug, un tad ir plīsiens, un tad nevienam nav forši,” turpina uzņēmējs.

Svētku eglīte Foto: Sintija Ambote / Latvijas RadioFoto: Sintija Ambote / Latvijas RadioFoto: Sintija Ambote / Latvijas RadioFoto: Sintija Ambote / Latvijas RadioFoto: Sintija Ambote / Latvijas Radio

Cenu kāpums – neizbēgams

Savukārt Dobeles novadā egles ap 3 hektāru platībā audzē ģimenes uzņēmumā “Rudzīšu egles”. Saimniecības pārstāve Dace Birkmane saka, ka audzē tikai Latvijas eglītes un pieprasījums ir ilgstoši nemainīgs, jo svētku koku brauc izvēlēties pastāvīgie pircēji. Lai arī audzēšanas izmaksas pēdējos gados ir kāpušas, saimniecība cer attīstīties.

“Eglīšu audzēšanā ir diezgan arī liels darbs, lai skaisti augtu. Katra ir jāveido, jāgriež. Cenu kāpums ir neizbēgams, visas izmaksas ir augušas – gan degviela, gan minimālās algas, jebkurš serviss, kur jāremontē tehnika. Mums ir stabils tas pieprasījums, mēs gan to nedaudz arī regulējam, jo eglītes mums ir ierobežotā daudzumā,” stāsta Birkmane.

Uzņēmums pārsvarā piedāvā Latvijā veidotās eglītes, taču pircēji prasa arī ko citu.

“Šobrīd interesē eglītes podiņos – tās gan vienmēr ir prasītas, bet tur ir jāiemanās pareizi izaudzēt, jo daudzi diemžēl šīs eglītes podiņos piedāvā kā izraktās eglītes un ieliktas podiņā, nevis kā izaudzētas podiņā. Cilvēki vēlas eglīti pēc tam pavasarī iestādīt, bet diemžēl tas neizdodas,” pastāsta uzņēmēja.

Populārāka kļūst egļu piegāde

Savukārt Ogres novada Tomes pagasta stādu audzētavas “Paegles egles” saimnieks Armands Paegle stāsta, ka visvairāk uz audzētavu paši izvēlēties egles brauc rīdzinieki. Pieprasījums kopumā nav pieaudzis, bet viņš novērojis, ka pieprasītāka kļuvusi tieši egļu piegāde.

“Piegāžu apjoms noteikti ir krietni lielāks. Šogad ir dienas, kad pat divi pilni busi brauc uz Rīgu. Podus visu laiku pērk, varbūt katru gadu mazliet vairāk pienāk klāt. Bet šogad esmu ievērojis – ja kādreiz liekas uz to sudrabegli vairāk visi tiecas, tad šogad mazliet vairāk tomēr patīk Latvijas egle,” novērojis Paegle.

Viņš atzīst, ka “par dažiem procentiem” ir kāpusi cena, taču klients to nejūt.

Egļu audzētājs gan piebilda, ka pieaugošais sausums vasarās ietekmē arī šo nozari un daļai egļu, lai tās izaudzētu līdz realizācijas izmēram, jāliek klāt teju divi gadi. Tāpēc saimniecība prognozē, ka būs vajadzīgas lielas investīcijas 15 hektāru laistīšanā, kas egles sadārdzinās.