Ogļu patēriņš pasaulē šogad atkal sasniegs rekordaugstu līmeni, visvairāk patērē Ķīna

Neskatoties uz aicinājumiem apturēt visnetīrākā fosilā kurināmā dedzināšanu, kas izraisa klimata pārmaiņas, IEA paredz, ka pieprasījums pēc oglēm pasaulē šogad jau trešo gadu pēc kārtas sasniegs rekordaugstu līmeni.

After reaching a new high in 2024, global coal demand is set to plateau through 2027, as a surge in renewable power helps meet soaring electricity demand

But weather patterns & speed of electricity demand growth – particularly in China – are pivotal to short & medium term trends — International Energy Agency (@IEA) December 18, 2024

Vienlaikus aģentūra prognozē, ka ogļu patēriņš pasaulē savu maksimālo līmeni sasniegs 2027. gadā, taču tas būs atkarīgs no Ķīnas, kas pēdējos 25 gados patērējusi par 30% vairāk ogļu nekā pārējās pasaules valstis kopā.

Turklāt arī šogad ogļu patēriņa kāpumu galvenokārt veicinājusi Ķīna un tās aizvien pieaugošais pieprasījums pēc elektroenerģijas, jo šīs valsts spēkstacijās izmantota vairāk nekā trešdaļa no kopējā pasaulē patērētā ogļu apjoma, vēstī IEA.

Aplēses liecina, ka ogļu patēriņš Ķīnā šogad sasniegs 4,9 miljardus tonnu, kas arī būs rekordaugsts līmenis.

Tikmēr ogļu patēriņš Eiropas Savienībā (ES) un ASV samazinās, lai gan šis krituma temps ir palēninājies. Ogļu patēriņš ES un ASV šogad saruks par attiecīgi 12% un 5%, salīdzinot ar attiecīgi 23% un 17% kritumu pērn.

IEA arī vēsta, ka ogļu ieguve pasaulē šogad pirmo reizi sasniegusi deviņus miljardus tonnu, un lielākās ieguvējvalstis ir Ķīna, Indija un Indonēzija, kurās visās ieguves apjoms bijis visu laiku augstākais.

Aģentūra brīdina, ka lielu enerģiju patērējošu datu centru straujais pieaugums saistībā ar aizvien plašāku mākslīgā intelekta iespēju pielietošanu, visticamāk, veicinās pieprasījumu pēc elektroenerģijas ražošanas, un šī tendence palielinās pieprasījumu pēc elektroenerģijas Ķīnā.

Šajā jaunākajā IEA ziņojumā atspēkotas aģentūras pērn izteiktās prognozes, ka ogļu patēriņš pēc maksimālā līmeņa sasniegšanas 2023. gadā sāks samazināties.

Šis paziņojums publiskots neilgi pēc tam, kad ES Klimata pārmaiņu dienests “Copernicus” decembrī pavēstīja, ka 2024. gads būs siltākais gads vēsturē un pirmais kalendārais gads, kurā temperatūras pieaugums pārsniegs 1,5 grādus pēc Celsija.