Sadarbība ar «Nokia» un dronu attīstība – kā LMT izvēršas militāro tehnoloģiju industrijā

ĪSUMĀ

Sadarbojas ar Somijas “Nokia”

Militārās jaudas kalve

Ņemot vērā, ka valsts devusi skaidru signālu par to, ka aizsardzības industrijas attīstībai tagad visas durvis būs vaļā, bet vēstījumi par nozares stāvokli ir atšķirīgi, Latvijas Sabiedriskais medijs tuvākās nedēļas rakstu sērijā “Militārās jaudas kalve” pētīs militārās industrijas uzņēmumus, to redzējumu par lielākajiem izaicinājumiem un nozares attīstību. 

Kā stāstīja LMT Aizsardzības tehnoloģiju dienesta direktors Kaspars Pollaks, LMT darbību militārās industrijas produktu attīstībā sāka 2017. gadā. Šobrīd portfelī militārās industrijas vajadzībām ir kopumā četri dažādi produkti. Viens no tiem ir tā sauktais 5G taktiskais tīkls, kas tapis Somijas “Nokia” ciešā sadarbībā ar LMT.

“LMT spēlē būtisku lomu tanī ziņā, ka palīdzam “Nokia”, kas ir viens no vadošajiem uzņēmumiem vispār šajā jomā, saprast, kā šādus tīklus pielietot. Mēs kopā ar “Nokia” attīstām šīs lietas; ne tikai vienkārši viņus pārstāvam, bet arī dodam viņiem savu atgriezenisko saiti – kā šādus produktus attīstīt, kas tur ir papildus vajadzīgs un tā tālāk,” klāstīja LMT pārstāvis.

Militārpersona ar mugursomā pārnēsājamu “Nokia” iekārtu, kas ap sevi veido 5G taktisko tīklu Foto: Publicitātes attēls

Taktiskais 5G tīkls izskatās kā liela pārnēsājama mugursoma. “Šeit ir pilnīgi viss – gan nepieciešamās antenas, gan tīkla vadības bloks, gan iebūvēts dators. (..) Tas ir absolūti izolēts 5G privātais taktiskais tīkls, ko, vienkārši runājot, karavīrs var uzlikt uz muguras, neizmantot klasiskos radio sakarus – zaļās rācijas, bet pavisam citas paaudzes militāro tehnoloģiju – taktisko 5G burbuli jeb pārklājumu,” teica Pollaks.

Šo ierīci var izmatot dažādu militāro uzdevumu veikšanai, piemēram, dronu vadīšanai. “Tie ir tie paši 5G sakari kā telefoniem, tikai taktiskajā militārajā izpildījumā,” piebilda LMT pārstāvis.

“Viedsargs”, viedās brilles un droni

Cits jau LMT radīts produkts ir komandvadības sistēma “Viedsargs”, kas kā tādā datorspēlē dod iespēju datora ekrānā redzēt, kur atrodas pretinieks vai kur ir draudzīgie spēki, un šo informāciju attiecīgi pārraidīt tālāk, lai atvieglotu lēmumu pieņemšanu.

“Katrs drons, katra novērošanas kamera, katrs jebkāda veida sensors ir informācijas avots, lai šo informāciju apkopotu. Lai maksimāli automātiskā režīmā komandierim dotu informāciju, kā pārvietojas tie sarkanie kvadrātiņi [ienaidnieks], kur atrodas manas vienības, kādi lēmumi man būtu jāpieņem. Šis ir pilnībā Latvijā radīts LMT produkts “Viedsargs”,” atzina LMT Aizsardzības tehnoloģiju dienesta direktors.

Komandvadības sistēma “LMT Viedsargs” Foto: , Gatis Orlickis

Vēl viens LMT produkts ir tā sauktais paplašinātās realitātes risinājums – tādas kā viedās brilles, kur var redzēt vairākus ekrānus. “Lai nevajadzētu skatīties uz 100 monitoriem komandpunktā, ir iespējams izmantot šādus risinājumus, lai dronu video tīklus, dažādus kartes datus, komandvadības sistēmu datus attēlotu paplašinātās realitātes formātā, tādējādi uzlabojot informācijas uztveri.”

Šādas viedās brilles vairāk izmanto komandvadībā, bet ne tikai. “Mūsdienās ar sensoru iegūto informāciju – vai tie ir sensori no droniem, vai tie ir stacionārie sensori – ar to strādā ne tikai komandieris, bet liela komanda ar cilvēkiem: analītiķi un citi, jebkurš var izmantot šādu risinājumu, lai labāk iegūtu informāciju. (..)”

Paplašinātās realitātes risinājums uz Jūras spēku kuģa Foto: LMT publicitātes attēls

Pēdējais LMT novirziens militāro tehnoloģiju jomā ir saistīts ar 5G iespējotu bezpilota sistēmu attīstību. Par tās attīstību Pollaks komentāros ir atturīgs, jo tā esot sensitīva informācija. 

Nākotnē LMT plāno ne tikai izvērst esošo produktu klāsta pārdošanu, bet arī attīstīt jaunus produktus, kas saistīti ar 5G tehnoloģijām, piebilda LMT pārstāvis. 

Militāro tehnoloģiju attīstībā pamatā inženieri

Pēc Pollaka teiktā, LMT ir viens no retajiem telekomunikāciju uzņēmumiem pasaulē, kas mācās izmantot 5G tehnoloģiju tieši militārajā jomā.

“Tādu uzņēmumu, kas tik dziļi rok 5G tehnoloģijā un mācās saprast, kā mēs varam šo tehnoloģiju pielietot, šādu uzņēmumu ir maz.

Tāpēc Latvijas 5G testa vide, kas ir tāds atsevišķs mūsu produkts un virziens, tā joprojām ir ļoti unikāla Eiropā, jo daudzi ar to nenodarbojas. Ir ļoti daudz dažādas testēšanas laboratorijas un vietas, kur attīstās tehnoloģija, bet mācīties izmantot tehnoloģiju taktiski tieši militārajā pielietojumā, mēs tiešām ar to esam unikāli.”

Lai attīstītu militārās industrijas tehnoloģijas, LMT ir atsevišķa struktūrvienība – Aizsardzības tehnoloģiju dienests, kas strādā tieši ar militāro jomā pielietojamām tehnoloģijām. Pollaks neatklāja, cik daudz cilvēku ir nodarbināti šajā struktūrvienībā, vien norādīja, ka tie pamatā ir inženieri un cilvēki, kas nāk arī no militārās vides.

“Mums ir ļoti liels inženieru daudzums, jo ir nepieciešami izglītoti un multifunkcionāli inženieri, kas var strādāt gan ar sakaru tehnoloģijām, gan bezpilota sistēmām un arī, protams, informācijas tehnoloģiju izstrādēm. Apmēram 70% no mūsu komandas ir inženieri. Otra sadaļa, ko mēs redzam arvien vairāk, ir nepieciešamība aizsardzības produktu attīstībā iesaistīt cilvēkus ar militāru pieredzi.”

Atalgojuma apmēru LMT Aizsardzības tehnoloģiju dienestā strādājošajiem Pollaks neatklāja, norādot, ka inženieri visās jomās Latvijā algā saņem krietni virs vidējā valstī.

Eiropas Aizsardzības fonda projekta demonstrācijas ietvaros nodrošināts mobils 5G tīkls transportlīdzeklī Foto: LMT publicitātes attēls

Aptuveni 70% produktu eksportē

LMT produktu galvenie klienti un sadarbības partneri militārās industrijas tehnoloģiju jomā ir publiskā sektora pārstāvji. Latvijā tā ir Aizsardzības ministrija un Nacionālie bruņotie spēli (NBS), ārvalstīs – arī NATO struktūrvienības un organizācijas. Pollaks nevarēja pateikt, cik liels ir militārās industrijas produktu pienesums kopējā LMT apgrozījumā, taču tas “ar katru gadu ir pieaugošs”.

“Ir grūti izdalīt, kurš produkts vairāk nes naudu. Es teiktu kopumā, kā nesošākais, skaļākais un redzamākais ir viss 5G stāsts.

5G stāsts apvieno sevī visas šīs lietas, jo, lai šo dažādu tehnoloģiju un lietu vienlaicīgai darbināšanai nodrošinātu sakarus, 5G ir ļoti pateicīga tehnoloģija. Tas pēc būtības ir vienīgais, kas šobrīd var atrisināt ļoti daudz izaicinājumus kaujas laukā. Tāpēc es teiktu, ka 5G un sakari – tas šobrīd ir centrālais virziens, ņemot vērā, ka lielākais drauds frontē šobrīd ir palikšana bez sakariem.”

Pēc LMT Aizsardzības tehnoloģiju dienesta direktora sacītā, LMT militāro tehnoloģiju attīstības jomā eksporta ieņēmumi veido aptuveni 70%, pārējos nodrošina vietējais tirgus – Aizsardzības ministrija, NBS.

Pollaks sacīja, ka LMT ir aktīvs arī Eiropas Savienības Aizsardzības fonda projektu attīstībā. Līdz šim divi šā fonda projekti ir noslēgti, trīs procesā un vēl vairāki ir pieteikumu stadijā. “Kopumā tie projekti ir ļoti dažādi – gan ar kibedrošību, gan sakariem saistīti, tostarp, kā izmantot 5G sakarus militārajām un sabiedriskās drošības vajadzībām.”

Bezpilota sistēmu izmantošana NATO digitālās savietojamības eksperimenta laikā, 2024. gadā, 5G testa vidē Militārajā bāzē “Ādaži” Foto: LMT publicitātes attēls

Pozitīvi vērtē militārās industrijas attīstības plānus

Runājot par aizsardzības un militārās industrijas kopējo attīstību Latvijā, LMT Aizsardzības tehnoloģiju dienesta direktors sacīja, ka tā sāka attīstīties 2012. un 2013. gadā, un nav korekti teikt, ka Latvijā nav militārās un aizsardzības industrijas. 

“Militārā ražotāja sertifikāts, [kas ir diviem uzņēmumiem], arī nav rādītājs tam, vai uzņēmums nodarbojas ar militāra rakstura preču attīstību vai nenodarbojas. Militārā ražotāja sertifikāts pamatā Latvijā ir nepieciešams munīcijas ražotājiem, smagās tehnikas ražotājiem un tādiem spēlētājiem.

Aizsardzības ministrijas licence darbam ar militārajām un stratēģiskajām precēm ir izsniegta daudz vairāk uzņēmumiem nekā diviem. (..)

Kopumā mums ir ļoti laba bāze, no kuras turpināt aizsardzības industrijas attīstību, jo mums pamatspēju blokos ir gan militārās tehnikas ražotāji kā “Patria” klasteris, kur ir iesaistīti gandrīz 30 Latvijas uzņēmumi. Mums ir ekselences centrs LMT veidolā, kas ir saistīts tieši ar militārajiem sakariem, 5G un komandvadību. Mums ir reāli esoši munīcijas ražotāji Latvijā. Mums ir ļoti liela ekosistēma ar militārās robotikas ražotājiem – gan jūras laivas, sauszemes roboti, lidojoši roboti. Tā ka nevarētu teikt, ka mums šīs industrijas nav. Tā industrija ir.”

To, ka Latvijas valsts apņēmusies strauji attīstīt militāro industriju, Pollaks vērtēja pozitīvi.

“Tie ir ļoti ambiciozi un, iespējams, ļoti izaicinoši [plāni], bet industrijai tās ir patīkamās problēmas, ko risināt, jo šai industrijai beidzot ir pievērsta ļoti liela uzmanība.

Būs pieejams finansējums. Jautājums ir par ātrumu – cik ātri šīs visas lietas darbosies. Tāpēc ir svarīgs gan stratēģiskais atbalsts industrijai, kas šobrīd ir, gan “zaļais koridors”, gan arī tāda vilkme industrijā. Šobrīd ir sajūta, ka šī vilkme ir. Skatīsimies, kā mums ies.”

Paplašinātās realitātes risinājums NATO digitālās savietojamības eksperimentā 2023. gadā 5G testa vidē Foto: , Gatis Orlickis