«Telia» gatava pārpirkt «Tet» un LMT akcijas, ja Latvijas piedāvātā cena nebūs atbilstoša

Trešdien, 18. decembrī, ekonomikas ministrs Viktors Valainis (Zaļo un zemnieku savienība) preses konferencē pēc valdības sēdes paziņoja, ka Latvija plāno atpirkt telekomunikāciju uzņēmumu “Tet” un LMT akcijas no otra īpašnieka – zviedru kompānijas “Telia”. Oficiālu piedāvājumu gan Latvijas valdība vēl nav iesniegusi. Uz to norāda arī “Telia”.

“Šobrīd nekādu informāciju par iespējamo piedāvājumu neesam saņēmuši. Jau sen pienācis laiks rast risinājumu attiecībā uz abu uzņēmumu īpašumtiesībām. “Telia” ir skaidri norādījusi, ka abi uzņēmumi jāapvieno. Mēs esam gatavi pārdot akcijas, ja piedāvājums būs piemērots,” pauž uzņēmuma pārstāvis Tobias Gilenius.

Ja valdības piedāvājums zviedru kompāniju neapmierinās, tad tā ir gatava abu uzņēmumu akcijas pārpirkt no Latvijas. Uzņēmumā skaidro, ka situācija, kurā līdzīpašnieku statusu saglabā gan “Telia”, gan Latvijas valdība, nav izdevīga abiem akcionāriem.

Pašlaik nav zināms, kādu summu Latvija kompānijai piedāvās. To plāno publiskot pēc atbildes no “Telia”, kuru valdība sagaida mēneša laikā pēc piedāvājuma izteikšanas.  

Vienlaikus Latvijas Telekomunikāciju asociācijas izpilddirektors Jānis Lelis trešdien prognozēja, ka “Tet” un LMT izpirkšanas cena varētu būt vairāk nekā pusmiljards eiro.

KONTEKSTS: 

Valdība šogad 16. jūlijā slēgtā sēdē vienojās par tālākajiem scenārijiem sarunās ar telekomunikāciju uzņēmumu “Tet” un SIA “Latvijas Mobilais telefons” (LMT) otru akcionāru – “Telia”. Valdība uzdeva Ekonomikas ministrijai (EM) veikt šīs sarunas.

Latvijas Televīzijas raidījums “De facto” ziņoja, ka jau drīzumā uz valdības galda būtu jānonāk Ekonomikas ministrijas priekšlikumiem par to, kā atrisināt problēmām apvīto īpašumtiesību jautājumu valstij daļēji piederošajos uzņēmumos “Tet” un LMT.

Savulaik tika izveidota sarežģīta “Tet” un LMT pārvaldības shēma, par kuras maiņu abiem akcionāriem – Latvijas valstij un “Telia” – līdz šim tā arī nav izdevies vienoties.

Valstij SIA “Publisko aktīvu pārvaldītājs “Possessor”” (“Possessor”) personā pieder 51% “Tet” daļu, bet “Telia” meitasuzņēmumam “Tilts Communications” – 49% “Tet” daļu. Savukārt LMT kapitālā kopumā 49% pieder “Telia” un tās meitaskompānijai “Sonera Holding”, 28% – Latvijas valstij caur Latvijas Valsts radio un televīzijas centru (23%) un “Possessor” (5%), bet vēl 23% LMT daļu pieder “Tet”.

Tas teorētiski nozīmē, ka pašreiz ar “Tet” starpniecību “Telia” īpatsvars LMT kapitālā ir 60,3%, bet Latvijas valsts – 39,7%. Tomēr praksē tā nenotiek, un faktiski valstij ir izšķiroša kontrole arī LMT, jo tai ir vairākums “Tet”. Vienlaikus tas ir bremzējis vairākus stratēģiskus lēmumus, kuriem ir nepieciešama vienprātība.

“Telia” sākotnēji piedāvāja scenāriju, ka LMT par naudu iegādātos “Tet” telekomunikāciju biznesu, kas būtu izdalīts atsevišķā uzņēmumā (nosacīti “Tet Telco”), abiem esošajiem “Tet” akcionāriem tiktu izmaksātas speciālas dividendes un “Telia” valstij pārdotu savus 49% “Tet” daļu, savukārt no “Tet” iegūtu trūkstošo 1% LMT daļu, kā rezultātā abiem galvenajiem akcionāriem – valstij un “Telia” – piederētu pa 50% LMT. Tika piedāvāts vēlāk veikt akciju sākotnējo publisko piedāvājumu (IPO) un 20% vai lielāku apjomu LMT akciju kotēt biržā. Publiskajā piedāvājumā daļu savu akciju pārdotu abi akcionāri. Darījuma rezultātā tiktu mainīts arī kompāniju augstākais menedžments.