Gulbenietes Elīnas Strodes uzņēmējdarbības ideja par interjera dizaina priekšmetu izgatavošanu ir viena tām, kura šogad tika pie atbalsta novada pašvaldības projektu konkursā “Uzņēmīgi Gulbenes novadā”. Viņas uzņēmumā top šūpuļkrēsli, lampas, kā arī dažādi citi dizaina priekšmeti.
“Esot dekrēta atvaļinājumā, domāju, ka prasmes un kaut daļa zināšanu, talants jāliek lietā un kaut ko savu gribas,” piebilst Elīna.
Jaunā uzņēmēja atzīst, ka konkursā gūtais atbalsts bija ļoti būtisks, lai varētu sākt uzņemējdarbību.
“Pirmie [darbi] tapa uz ļoti vienkāršas mājas šujmašīnas. Jau sākotnēji sapratu, ka ar šādu šujmašīnu es nekur tālu netikšu, ka vajag nopietnu aprīkojumu. Un šajā pieteikumā es uzreiz rakstīju, ka vajag nopietnas, rūpnieciskās šujmašīnas,” par iemeslu pieteikties konkursā stāsta uzņēmēja.
Viņa atzīst – pati par saviem līdzekļiem nemaz uzreiz nevarētu atļauties nopirkt tādas lietas kā programmatūru un grafisko planšeti. “Tas man ir no grantu līdzfinansējuma, tas ir ļoti būtiski,” piebilst Elīna.
Frizētava vīriešiem un stādu audzētava – dažas no idejām
Konkursā pieteiktās idejas ir ļoti dažādas, norāda novada domes priekšsēdētāja padomnieks attīstības, projektu un būvniecības jautājumos Jānis Barinskis.
“Bija arī beidzot Gulbenē specializēta frizētava vīriešiem – maza, lokāla ideja, bet vajadzīga. Mums ir gadījumi, kad tie, kas ir strādājuši ārzemēs un saredzējuši iespēju atgriezties, atnesuši uz Gulbenes pusi savu ideju un prasmes, ko ieguvuši ārzemēs. Tādā veidā šis grantu konkurss ir varbūt vēl papildu stimuls pārcelties uz dzīvi Latvijā,” uzskata Barinskis.
Idejas, kuras iepriekšējos gadus īstenojušās šajā konkursā, ir piemēram, pie stacijas atjaunotā šaursliežu dzelzceļa kravas vagoniņā ierīkotā kafejnīca. Savukārt novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis (Latvijas Reģionu apvienība) pa sava kabineta logu rāda domes ēkai blakus esošu konteineru, kas būtībā ir neliela stādu audzētava, kuru uzņēmēji iecerējuši kā prototipu, kas varētu kļūt nākotnē par eksportpreci.
“Ceru, ka aizies. Tā ideja ļoti laba, varbūt vieniem interesēs koku stādu audzēšana, varbūt kādam kādu citu stādu [audzēšana], lai labos apstākļos mazākā teritorijā, nevis lielā siltumnīcā visu cauru gadu var kaut ko audzēt. Svarīgākais jau ir, lai jauni cilvēki mēģina, lai nav tā, ka saka, ka nav, ko darīt un gaida, ka tikai kāds kaut ko piedāvās,” teic Caunītis.
Barinskis vēl piebilst, ka šis projektu konkurss ir būtisks uzņēmējdarbības uzsākšanai – kā pirmais grūdiens attīstībai.
Nākamgad nāksies taupīt
Šogad pašvaldībai kopējais pieejamais finansējums bija līdz 25 000 eiro, pērn – 50 000 eiro. “Viena ideja varēja pretendēt, ja tas ir vietēja mēroga projekts, tad līdz 5000 eiro, bet, ja vērsts uz eksportu, tad līdz pat 10 000 eiro,” pastāsta Barinskis.
Tā kā pašvaldībām nākas taupīt, nākamgad, visticamāk, būs jāsamazina projektam atvēlētā summa, apliecina Caunītis.
Kā kopumā Latvijas pašvaldībās turpmāk būs ar šo atbalstu, rīkojot projektu konkursus mazajiem un vidējiem uzņēmējiem, grūti spriest, jo katrā vietvarā ir sava situācija. Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Gints Kaminskis stāsta, ka informācija par šiem grantu konkursiem gan netiek apkopota, bet skaidrs ir viens, ka arī šajā ziņā, iespējams, nāksies taupīt.
“Ja bija pirms kāda laika lielāka iespēja atbalstīt, tad pašvaldības tā arī darīja, bet nu pašvaldības ļoti skatās uz nākamā gada budžetu, kurās jomās vēl varētu ietaupīt.
Atšķirībā no valsts, pašvaldības finansējuma samazinājumu ir izjutušas vairāk un pašvaldībām taupības režīms ir ieslēgts jau divus, trīs gadus,” norāda Kaminskis.
Gulbenes novadā nākamajā gadā projektu konkurss “Uzņēmīgi Gulbenes novadā” būs, un šobrīd tiek strādāts pie jaunā nolikuma, kas arī būs ar stingrākām prasībām projektu iesniedzējiem.