Pagājušajā gadā Valsts policijā (VP) reģistrētas gandrīz 1500 velosipēdu zādzības. Tas ir par 153 gadījumiem vairāk nekā gadu iepriekš. Policijā to pamato ar velobraucēju un viņu transportlīdzekļu skaita palielināšanos un aktīvāku ziņošanu par zādzībām.
Šī gada pirmajos trīs mēnešos saņemti iesniegumi par 217 nozagtiem velosipēdiem un aptuveni trešdaļā lietu ierosināti kriminālprocesi.
“Paši īpašnieki nav tik apzinīgi un bieži vien savus transportlīdzekļus novieto tādās nepārskatāmās vietās, nepieslēgtus, nedrošās vietās un uz ilgāku laiku,” norādīja VP Galvenās kārtības policijas pārvaldes pārstāve Vita Vīlistere. “Ņem gan pieslēgtus, gan nepieslēgtus. Ir ļoti vienkāršas slēdzenes, kur tikai dažas sekundes zaglim ir nepieciešamas, lai to pārkniebtu, atlauztu un velosipēdu paņemtu.”
Policijā nevarēja precīzi pateikt to, cik liela daļa velosipēdu tiek atgūta.
Atrast izdodas mazāko daļu nozagto divriteņu. Izmeklēšana bieži esot sarežģīta, jo īpašnieks nespēj nosaukt nekādus savu divriteni raksturojošos datus – ne ražotāju, ne veidu.
Velobraucēji aicināti savus transportlīdzekļus reģistrēt CSDD, lai zaudēšanas gadījumā būtu lielāka iespēja tos atgūt.
“Galvenā lieta, kāpēc mēs iesakām brīvprātīgi reģistrēt velosipēdus, ir īpašumtiesības un to noskaidrošana, ja attiecīgais velosipēds tiek nozaudēts, vai arī tam “pieaug kājas” un kāds to ir nozadzis. Lai tad Valsts policijas kolēģi, atrodot šādus velosipēdus, varētu tos identificēt un atrast īstos saimniekus,” skaidroja CSDD pārstāvis Mārtiņš Mālmeisters.
Līdz šim reģistrēts aptuveni 31 000 velosipēdu. Lai zādzības gadījumā mazinātu finansiālos zaudējumus, velosipēdu iesaka arī apdrošināt. Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins pastāstīja, ka pamazām velosipēdu apdrošināšanas gadījumi pieaug.
Policija atgādināja, ka divriteņu īpašniekiem ir jāpiedomā, lai savu transportlīdzekli turētu drošībā. Svarīgi to novietot slēgtā vietā, videonovērošanas kameru redzeslokā un izmantot drošu slēdzeni.