E. coli saslimšana: Noteiktas 900 kontaktpersonas; līdzīgs uzliesmojums arī Lielbritānijā (papildināts)

Sākotnējie mikrobioloģisko izmeklējumu rezultāti var liecināt par dažiem E. coli infekcijas uzliesmojumiem ar dažiem produktiem, iespējams arī kombinētais uzliesmojums, kad viens produkts ir piesārņots ar dažādiem patogēniem, informēja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC). Līdzīgs slimības uzliesmojums esot arī Lielbritānijā.

ĪSUMĀ:

Saslimšanas gadījumi konstatēti 28 izglītības iestādēs

Ceturtdienas pusdienlaikā ar E. coli infekciju BKUS kopumā ārstējas 16 bērni (trešdien – 22), no viņiem 12 – Infekciju nodaļā (dienu iepriekš 18), bet 4 – Intensīvās terapijas nodaļā (dienu iepriekš 4).

Visi bērni, kuri ārstējas BKUS, saņem ārstēšanu atbilstoši veselības stāvoklim, norādīja slimnīcā.

Ārstus visvairāk satrauc tas, ka tik lielā mērogā šī bīstamā infekcija uzliesmojusi pirmo reizi. 

Saslimšanas gadījumi konstatēti dažādās Rīgas priekšpilsētās, Liepājā, Jelgavas, Ropažu, Ķekavas, Salaspils, Ādažu, Siguldas, Cēsu, Liepājā un Dienvidkurzemes novados. Saslimšanas gadījumi reģistrēti 28 izglītības iestādēs, no tām 2 ir sākumskolas un pārējās – bērnudārzi.

Saslimšanas gadījumi ar E. coli Latvijā Foto: SPKC

Ģimenes ārste Katrīna Priede, kura strādā Siguldā, norādīja, ka galvenais būtu uzzināt infekcijas iemeslu, jo tas ļautu izprast slimības gaitu un, iespējams, novērst tālāku saslimšanu.

Tikmēr vienā no bērnudārziem, kurā tika atklāts bērns ar E. coli infekciju un kurā tika veiktas arī Pārtikas un veterinārā dienesta pārbaudes, norādīja, ka satraukumam pamata nav, taču jābūt piesardzīgiem.

“Satraukums vecāku pusē noteikti bija. Bet, tā kā mēs veicām visus pasākumus, gan arī skaidrojošo darbu ar vecākiem, tās grupiņas vecākiem, kuru bērniņš ir saslimis, vecāki ir saprotoši. Protams, viņi piesardzīgi noteikti izrunājas ar bērniem par roku tīrību, pastiprinātu roku mazgāšanu. Mēs arī par to runājām. Nav tā, ka vecāki nevestu bērnu uz bērnudārzu. Vecāki tāpat ved bērnus uz bērnudārzu. Analīzes virtuvē arī visas ir kārtībā, arī grupā noņemtās analīzes ir kārtībā,” apliecināja Rīgas 170. pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja Skaidrīte Gribute.

Joprojām meklē infekcijas cēloni

Šis jautājums ir gana aktuāls arī sociālajos medijos, kur virmo dažādas teorijas, no kurām daļu Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) un Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) vismaz pagaidām ir apgāzis. 

PVD ir saņēmis pirmos izmeklējumu rezultātus 55 pārtikas produktu paraugiem, kas noņemti pirmsskolas izglītības iestādēs, kurās iepriekš tika atklāti saslimšanas gadījumi ar zarnu nūjiņas infekciju, tomēr pagaidām nav izdevies atrast infekcijas cēloni.

SPKC ir nemitīgā saziņā ar ģimenes ārstiem un tām izglītības iestādēm, kurās ir atklāta E. coli infekcija. Arī sabiedrībā paustais viedoklis, ka E. coli infekcijas ierosinātājs varētu būt zemenes, kas ievestas no ārzemēm, nav guvis apstiprinājumu, PVD ir veicis pārbaudes vairākās tirdzniecības vietās, pārbaudot gan augļus, gan dārzeņus.

Saņemti pirmie rezultāti no laboratorijas, kur noteikti divi STEC (Šigas toksīnu vai verotoksīnu veidojošā E. coli) serotipi (0103 un 026).

Sākotnējie mikrobioloģisko izmeklējumu rezultāti var liecināt par dažiem uzliesmojumiem ar dažiem produktiem, iespējams arī kombinētais uzliesmojums – viens produkts, kas ir kontaminēts (apvienots, sajaukts) ar dažādiem patogēniem. 

SPKC speciālisti ir saziņā ar Eiropas Slimību profilakses un kontroles centru (ECDC) ekspertiem par īstenotajiem epidemioloģiskajiem pasākumiem. Sadarbībā ar ECDC tiks aktualizēts algoritms ārstiem, kā rīkoties aizdomu gadījumā par pacienta saslimšanu ar E. coli izraisītu infekciju un kā savlaicīgi pamanīt hemolītiski urēmisko sindromu (HUS), kas ietekmē nieru darbību.

Noteiktas 900 kontaktpersonas

Līdz trešdienai kopumā reģistrēti 53 E. coli saslimšanas gadījumi, tai skaitā 7 gadījumos saslimuši pieaugušie.

Noteiktas aptuveni 900 kontaktpersonas izglītības iestādēs un dzīvesvietās. Izmeklētas 153 kontaktpersonas, izmeklēšana vēl turpinās, liecina informācija SPKC mājaslapā.

Veselības ministrijas valsts sekretāre Agnese Vaļuliene, atsaucoties uz SPKC ekspertiem, pavēstīja, ka līdzīgs uzliesmojums šobrīd ir Lielbritānijā.

“Šorīt eksperti ziņoja, ka pateikt konkrētu izcelsmi šobrīd vēl nav iespējams. Viens no secinājumiem, kas nav balstīts vēl noteiktos pierādījumos, ir, ka pirmšķietami tie varētu būt dažādi uzliesmojumi. Šobrīd notiek arī paraugu sekvencēšana, kas palīdzēs epidemioloģiskajā izmeklēšanā, lai izdarītu secinājumus par iespējamiem inficēšanās avotiem,” norādīja Vaļuliene.

Speciālisti vēlreiz uzsver, ka šajā situācijā nedrīkst aizmirst par personīgo higiēnu, jo īpaši bērniem. Obligāti jāmazgā rokas, augļi un dārzeņi, arī tie produkti, kas netiks cepti vai vārīti. Bet, ja ir kaut mazākās aizdomas, ka varētu būt E. coli infekcijas simptomi – krampjveida sāpes vēderā vai asiņaina caureja –, nekavējoties jāsazinās ar ārstu.

Par E. coli infekciju

Inficēties ar E. coli iespējams, lietojot uzturā inficētu pārtiku (nepietiekami termiski apstrādātu liellopu gaļu, nevārītu pienu, nemazgātus vai neapstrādātus augļus vai dārzeņus). Iespējama arī infekcijas pārnešana tieši no cilvēka uz cilvēku.

Lai novērstu inficēšanos, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) iesaka ievērot roku higiēnu, pirms lietošanas termiski apstrādāt visa veida gaļu, augļus un dārzeņus pirms mizošanas un lietošanas uzturā noskalot zem tekoša dzeramā ūdens, izmantot atsevišķus dēlīšus jēlas gaļas un termiski apstrādātas gaļas vai svaigu dārzeņu griešanai, dēlīti rūpīgi pirms un pēc lietošanas nomazgāt.

Ja jums vai jūsu bērnam ir E. coli infekcijas pazīmes – krampjveida sāpes vēderā, asiņaina caureja – nekavējoties jāsazinās ar ārstu. 

Sīkāka informācija par E. coli infekciju pieejama SPKC mājaslapā.

KONTEKSTS:

Dažu nedēļu laikā Latvijā reģistrēti vairāki enterohemorāģiskās “Escherichia coli” (Šiga toksīnu/verotoksīnu producējošo “Escherichia coli”) jeb E. coli infekcijas gadījumi. Inficēšanās iemesli var būt dažādi – netīras rokas, termiski neapstrādāti produkti, ēdinātājs, kurš iepircis produktus, kuri nav pietiekami apstrādāti. Saslimušo skaits turpina pieaugt.

Pašlaik gan nav skaidrs, kas izraisījis konkrēto inficēšanās vilni. Taču iepriekš ziņots, ka lielāko daļu inficēto bērnu izglītības iestādes vieno kopīgs ēdinātājs. Tā kā konkrētās zarnu nūjiņas ietekme uz veselību var būt postoša, turpinās epidemioloģiskā izmeklēšana. Tai pievienojušies arī Pārtikas un veterinārā dienesta inspektoru reidi, kuros tiek pārbaudītas izglītības iestādes, un, visticamāk, zem lupas nonāks arī pārtikas produktu piegādātāji. 

2023. gadā Latvijā infekcija reģistrēta 37 gadījumos, 2024. gadā – 42 gadījumos.