HIV paštestu Latvijā trūkst; aptiekām un HIV atbalsta centram pretēji viedokļi par to pieprasījumu

No 22 līdz 38 eiro. Tik maksā viens HIV paštests Latvijas Radio apskatīto aptieku internetveikalos un kādā testu tirdzniecības vietnē. Salīdzinot, piemēram, ar Covid-19 un grūtniecības testiem, HIV paštestu cena ir vairākas reizes lielāka. Latvijas Farmaceitiskās aprūpes asociācijas izpilddirektore Kristīne Jučkoviča teica, ka HIV testi aptiekās nav īpaši pieprasīti.

“Tāpēc arī aptieku sortimentā bieži vien šādu testu nav, līdz ar to saskaņā ar pieprasījumu arī cenas visdrīzāk tiek veidotas pēc pieprasījuma.

Kopumā pieprasījums pēc dažādiem paštestiem, izņemot grūtniecības un Covid, aptiekās nav augsts. Vairāki biedri pat ir norādījuši, ka tieši HIV paštestu viņu sortimentā nav vispār tieši šī pieprasījuma trūkuma dēļ.”

Turpretim biedrībā “Dia+logs”, kur atbalsta HIV un AIDS slimniekus, novēro, ka interese pēc paštestiem ir. Tie ir noderīgi gadījumos, kad pāris, piemēram, vēlā vakarā pirms dzimumakta vēlas pārliecināties, ka ir veseli, sacīja biedrības valdes locekle Agita Sēja.

“Es domāju, ka viens no šķēršļiem ir diezgan augstā cena. Otrkārt, droši vien tas ir informācijas trūkums, jo mums arī bieži jautā par paštestiem un jautā, kurās aptiekās var nopirkt, un ir neapmierināti par to, ka nav tik brīvi pieejami, kā viņi vēlētos.

Joprojām arī saskaramies, ka tāds cilvēks parastais neiedomājas, ka tas arī uz viņu attiecas, jo šobrīd HIV izplatās visbiežāk tieši dzimumakta laikā.

Man ļoti gribētos, lai aptiekas aktīvāk iesaistītos, jo šobrīd es kā tāds cilvēks, kurš vairāk pievērš uzmanību šīm lietām, neredzu aptiekās tādas informācijas.”

Par iespēju veikt HIV paštestu zina vien 20% iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 50 gadiem. Savukārt vairāk nekā trešdaļa apgalvo, ka iespēja veikt paštestu mudinātu viņus veikt pārbaudi. To šoruden pētījumā noskaidroja Slimību profilakses un kontroles centrs, kur novēro, ka pērn laboratorijās cilvēki testējās aktīvāk nekā iepriekšējos gados. Turklāt jaunatklāto gadījumu skaits pakāpeniski sarūk. Vai tas ir saistīts ar HIV paštestu ienākšanu tirgū, centrā nezina, vien norādot, ka inficēšanās gadījumu skaits samazinās visā Eiropas Savienībā.

“Protams, katra informācija, kas parādās par jauna testa veida pieejamību, atgādina cilvēkam, ka šāds tests ir un ka nepieciešams to veikt.

Tā kā tā informācija varbūt ir tas pozitīvais aspekts, ka cilvēks pamana, ierauga, un varbūt arī tas viņu vairāk mudina veikt testu,” sacīja Slimību profilakses nodaļas pārstāve Kristīne Ozoliņa. Jautāta, vai ir atdeve no paštestiem aptiekās, viņa sacīja: “To mēs nevaram pateikt. Nav tādu indikatoru, kā mēs to šobrīd varam izmērīt. Mēs uzskatām, ka testēšana joprojām nav pietiekama un testēšanas aptvere būtu jāpalielina. Tāpēc arī noteikti pozitīvi ir uzskatāms tas, ka dažādi testa veidi ir pieejami.”

HIV testu speciālisti ikvienam iesaka veikt reizi gadā.