Konstatē trīs jaunus E. coli saslimšanas gadījumus

Saslimušie ir divi pieaugušie un viens pusaudzis vecumā no 15 līdz 18 gadiem. Visi ārstējas ambulatori.

Pašlaik nav zināms, vai šiem gadījumiem ir kāda saistība ar līdz šim zināmajiem slimības uzliesmojumiem. 

Tikmēr Pārtikas un veterinārais dienests ziņo, ka līdz šim izmeklētajos 140 pārtikas produktu un 19 nomazgājumu paraugos nav konstatēta E. coli infekcija.

Tāpat dienests saņēmis atbildes par 84 nomazgājumu paraugiem, kas izmeklēti uz higiēnas kritērijiem. Visi paraugi bijuši atbilstoši normai. Kopējais paņemto paraugu skaits ir lielāks, taču tie vēl tiek analizēti. 

Par E. coli infekciju

Inficēties ar E. coli iespējams, lietojot uzturā inficētu pārtiku (nepietiekami termiski apstrādātu liellopu gaļu, nevārītu pienu, nemazgātus vai neapstrādātus augļus vai dārzeņus). Iespējama arī infekcijas pārnešana tieši no cilvēka uz cilvēku.

Lai novērstu inficēšanos, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) iesaka ievērot roku higiēnu, pirms lietošanas termiski apstrādāt visa veida gaļu, augļus un dārzeņus, pirms mizošanas un lietošanas uzturā noskalot zem tekoša dzeramā ūdens, izmantot atsevišķus dēlīšus jēlas gaļas un termiski apstrādātas gaļas vai svaigu dārzeņu griešanai, dēlīti rūpīgi pirms un pēc lietošanas nomazgāt.

Ja jums vai jūsu bērnam ir E. coli infekcijas pazīmes – krampjveida sāpes vēderā, asiņaina caureja – nekavējoties jāsazinās ar ārstu. 

Sīkāka informācija par E. coli infekciju pieejama SPKC mājaslapā.

KONTEKSTS:

Kopš marta vidus Latvijā reģistrēti vairāki enterohemorāģiskās “Escherichia coli” (Šiga toksīnu/verotoksīnu producējošo “Escherichia coli”) jeb E. coli infekcijas gadījumi. Inficēšanās iemesli var būt dažādi – netīras rokas, termiski neapstrādāti produkti, ēdinātājs, kurš iepircis produktus, kuri nav pietiekami apstrādāti.

SPKC konstatējis vismaz divas inficēto grupas, un, iespējams, ir vēl trešā. Pirmais inficēšanās gadījums varētu būt noticis no 12. līdz 14. martam. Sākotnējais infekcijas avots bijis dzīvnieks, no kura baktērija pārnesta uz pārtiku.

Epidemioloģiskā izmeklēšana turpinās.

2023. gadā Latvijā infekcija reģistrēta 37 gadījumos, 2024. gadā – 42 gadījumos.