SPKC epidemiologs pieļauj – kādam pārtikas piegādātāja darbiniekam varēja būt arī E. coli simptomi

SPKC epidemiologs skaidroja, ka uz piektdienas rītu aizvien zināms par septiņiem inficētajiem uzņēmumā. Taču izmeklēšanas turpinās, piektdien varētu būt zināmi jauni dati, par kuriem iedzīvotāji tiks informēti.

Perevoščikovs norādīja, ka šobrīd nav zināms, kāpēc uzņēmuma darbinieki inficējās. Viņš skaidroja, ka tagad galvenais ir saprast, kādi ir infekcijas izraisītāji jeb serotipi šajā gadījumā, lai tos salīdzinātu ar tiem, kas konstatēti bērniem.

Tāpat viņš uzsvēra, ka nav pieļaujams, ka pārtikas uzņēmumā strādā ar zarnu patogēnu inficēti cilvēki.

Epidemiologs norādīja, ka ne visiem inficētajiem būs simptomi. Tomēr arī cilvēks bez simptomiem izdala šo baktēriju apkārtējā vidē un pie noteiktiem apstākļiem tā var nokļūt pārtikas produktos.

Uzņēmumā “Straupe” ir pietiekami liels inficēto skaits, viņš atzīmēja. Tāpēc tiek pieļauts, ka kādam no darbiniekiem varēja būt simptomi.  

Vienlaikus epidemiologs atgādināja, ka ar E. coli infekciju visbiežāk slimo mazi bērni un veci cilvēki, kuriem ir novājināta imunitāte, tomēr katrs gadījums ir individuāls.

KONTEKSTS:

Kopš marta vidus Latvijā reģistrēti vairāki enterohemorāģiskās “Escherichia coli” (Šiga toksīnu/verotoksīnu producējošo “Escherichia coli”) jeb E. coli infekcijas gadījumi. Inficēšanās iemesli var būt dažādi – netīras rokas, termiski neapstrādāti produkti, ēdinātājs, kurš iepircis produktus, kuri nav pietiekami apstrādāti.

SPKC konstatējis vismaz divas inficēto grupas, un, iespējams, ir vēl trešā. Pirmais inficēšanās gadījums varētu būt noticis no 12. līdz 14. martam. Sākotnējais infekcijas avots bijis dzīvnieks, no kura baktērija pārnesta uz pārtiku.

SPKC atklāja, ka uzņēmumā “Straupe”, kurš apgādāja ar piena produktiem 14 bērnudārzus, kuros ir konstatēti E. coli gadījumi, vismaz trīs darbinieki ir inficēti ar šo baktēriju. Pagaidām gan vēl nevar apgalvot, ka tieši šī uzņēmuma produkcija izraisīja bērnu saslimšanu, bet piesardzības nolūkā ir apturēta vienas uzņēmuma fasēšanas līnijas darbība.

Epidemioloģiskā izmeklēšana turpinās.

2023. gadā Latvijā infekcija reģistrēta 37 gadījumos, 2024. gadā – 42 gadījumos. 

Inficēties ar E. coli iespējams, lietojot uzturā inficētu pārtiku (nepietiekami termiski apstrādātu liellopu gaļu, nevārītu pienu, nemazgātus vai neapstrādātus augļus vai dārzeņus). Iespējama arī infekcijas pārnešana tieši no cilvēka uz cilvēku.

Par E. coli infekciju

Lai novērstu inficēšanos, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) iesaka ievērot roku higiēnu, pirms lietošanas termiski apstrādāt visa veida gaļu, augļus un dārzeņus, pirms mizošanas un lietošanas uzturā noskalot zem tekoša dzeramā ūdens, izmantot atsevišķus dēlīšus jēlas gaļas un termiski apstrādātas gaļas vai svaigu dārzeņu griešanai, dēlīti rūpīgi pirms un pēc lietošanas nomazgāt.

Ja jums vai jūsu bērnam ir E. coli infekcijas pazīmes – krampjveida sāpes vēderā, asiņaina caureja – nekavējoties jāsazinās ar ārstu. 

Sīkāka informācija par E. coli infekciju pieejama SPKC mājaslapā.