Tiesībsargs: Amatpersonu algu publiskošana katru mēnesi ir nesamērīga un neatbilst Satversmei

Prasība katru mēnesi publiskot iestādes tīmekļa vietnē amatpersonas vārdu, uzvārdu, amatu un viņai aprēķināto atalgojumu stājās spēkā šī gada februārī. Tas jādara par tiem ierēdņiem, kuri ir pilnvaroti pieņemt lēmumus.

Kā norādīja tiesībsargs, sabiedrībai ir tiesības saņemt informāciju par valsts budžeta līdzekļu izlietojumu,

taču jaunais amatpersonu atalgojuma publiskošanas regulējums ir pretrunā Satversmē garantētajām ikviena tiesībām uz privātās dzīves neaizskaramību.

“Fakts, ka iestādes amatpersonas saņem ienākumus no valsts budžeta, nepadara informāciju par konkrēta cilvēka atalgojumu mazāk vērtīgu personas privātuma aizsardzības izpratnē,” uzskata Tiesībsarga birojā.

Satversmes tiesa un Eiropas Cilvēktiesību tiesa ir atzinušas, ka privātās dzīves tiesību saturā ietilpst arī cilvēkam aprēķinātais atalgojums, norādīja tiesībsargs.

Tiesībsargs vērsa uzmanību, ka jau šobrīd informāciju par konkrētai amatpersonai aprēķināto atalgojumu noteiktā mēnesī cilvēks var saņemt, iesniedzot informācijas pieprasījumu, turklāt ieņēmumus kalendārajā gadā atklāj arī valsts amatpersonas deklarācija. Tāpat tiesībsargs jaunajā regulējumā saskata būtiskus riskus amatpersonu privātumam un tam, kādiem mērķiem publicētie dati tiks apstrādāti. Jaunais regulējums esot arī saturiski neskaidrs, jo nevar precīzi identificēt, par kurām amatpersonām jaunais regulējums būtu piemērojams, kā arī cik plaša informācija par atalgojumu ir publicējama.

Lai aicinātu novērst regulējuma neatbilstību Satversmei, tiesībsargs vērsies Saeimā ar lūgumu likumdevēju līdz 2025. gada 25. augustam lemt par jaunā amatpersonu atalgojuma publiskošanas regulējuma izslēgšanu no Valsts pārvaldes iekārtas likuma.

KONTEKSTS:

Saeima novembrī galīgajā lasījumā atbalstīja “Progresīvo” deputātes Skaidrītes Ābramas iesniegtos grozījumus Valsts pārvaldes iekārtas likumā, kas paredz atjaunot normu par amatpersonu atalgojuma publicēšanu iestāžu mājaslapās. Tādējādi tiek atjaunota līdzīga tiesību normas redakcija, kāda šajā likumā pastāvēja jau līdz 2017. gada 11. novembrim.

Ābrama norādījusi, ka nepieciešamība ik mēnesi publiskot iestāžu amatpersonām aprēķināto atalgojumu izriet no sabiedrības – tostarp žurnālistu, korupcijas pētnieku, citu iestāžu darbinieku – tiesībām regulāri, nevis tikai reizi gadā, ērti piekļūt informācijai par publiskai amatpersonai no valsts budžeta aprēķinātām atlīdzībām.

Saeimas Juridiskais birojs norādījis, ka no priekšlikuma iesniedzējas skaidrojuma varot saprast, ka prasība par atalgojuma publiskošanu attiektos tikai uz tām amatpersonām, kuras iestādē ir pilnvarotas pieņemt pārvaldes lēmumus.

Ābrama gan nav mierā ar šādu interpretāciju un sola panākt sava priekšlikuma spēkā stāšanos.