Taču cilvēktiesību organizācijas nosoda FIFA lēmumu, norādot uz sistemātiskiem un plašiem cilvēktiesību pārkāpumiem un vārda brīvības ierobežošanu Saūda Arābijā.
Kritizē sieviešu tiesību ierobežojumus
Galvenais kritikas iemesls ir cilvēktiesību stāvoklis Saūda Arābijā. Šajā valstī ir spēkā bargi likumi, kas būtiski ierobežo cilvēktiesības, it sevišķi sieviešu tiesības.
Piemēram, joprojām ir spēkā noteikums, ka sievietēm, izejot ārpus mājām, ir pilnībā jānosedz galva.
Sievietes nekur nedrīkst doties bez vīriešu kārtas aizbildņa, kas parasti ir kāds no ģimenes locekļiem. Sievietes, kuras iestājas pret šiem ierobežojumiem, nonāk cietumā.
Saūda Arābijas varasiestādes ir neiecietīgas arī pret seksuālajām minoritātēm.
Karalistē nepastāv brīvi mediji. Starptautiskā organizācija “Reportieri bez robežām” raksta, ka visi mediji karalistē ir pakļauti stingrai valdības uzraudzībai un cenzūrai.
Neatkarīgie žurnālisti un blogeri, kuri atļaujas kritizēt valdību, var tikt apsūdzēti “zaimošanā”, “kūdīšanā uz nemieriem”, “valsts vienotības apdraudēšanā” vai par “kaitējumu karaļa un valsts tēlam un reputācijai”.
Pēdējos gados Saūda Arābijas valdība ir ierobežojusi arī sociālos medijus.
Saūda Arābijā ir spēkā drakoniski sodi pat par maznozīmīgiem likumpārkāpumiem. Šogad vien valstī ir izpildīti jau vairāk nekā 300 nāvessodi. Šajā rādītājā Saūda Arābija atpaliek tikai no Ķīnas un Irānas.
Bažas par viesstrādnieku ekspluatāciju
Tāpat tiek norādīts uz to, ka Saūda Arābijā netiek ievērotas viesstrādnieku tiesības. Visticamāk, ka Saūda Arābijai nāksies piesaistīt desmitiem tūkstošiem strādnieku no ārzemēm, lai uzbūvētu futbola čempionātam nepieciešamos stadionus un citus infrastruktūras objektus.
Vairāk nekā 20 cilvēktiesību organizācijas un arodbiedrības ir nākušas klajā ar kopīgu paziņojumu, kurā nosoda FIFA lēmumu piešķirt Saūda Arābijai tiesības rīkot 2034. gada pasaules čempionātu futbolā.
Organizācijas brīdina, ka FIFA būs līdzatbildīga par daudzajiem cilvēktiesību pārkāpumiem, kas Saūda Arābijā tiks pastrādāti, gatavojoties lielajam sporta notikumam. Tās arī aicina FIFA izdarīt spiedienu uz karaļnamu, lai panāktu būtiskas reformas Saūda Arābijā.
Saūda Arābijas kroņprincis un faktiskais vadītājs Muhammeds bin Selmāns pēdējos gados ir daudz darījis, lai sekmētu karalistes atpazīstamību un uzlabotu tās tēlu.
Karaļnams ar sportu spodrinājis savu tēlu
Tieši populāri sporta pasākumi ir viens no veidiem, kā Saūda Arābija cenšas sevi izcelt pozitīvā gaismā.
FIFA has confirmed that Saudi Arabia will be the host of the 2034 World Cup.
Here’s what you need to know about Saudi Arabia’s history of sportswashing ⬇️ pic.twitter.com/o0NL67cNuM — Amnesty International (@amnesty) December 11, 2024
Kopš 2021. gada Saūda Arābija ar valdībai piederoša fonda starpniecību ir iztērējusi 6,2 miljardus dolāru (5,9 miljardus eiro), lai pie sevis uzņemtu “Formula 1” autosacīkšu posmu un vairākas augstākā līmeņa boksa cīņas, kā arī ir iegādājusies tiesības rīkot vīriešu profesionālā golfa tūri un nopirkusi vienu no Anglijas pazīstamākajiem futbola klubiem Ņūkāslas “United”.
Savukārt Saūda Arābijas futbola klubi ir piesaistījuši tādas pasaules zvaigznes kā Krištjanu Ronaldu, Neimāru un Karimu Benzemā.
Congratulations to all my friends in Saudi, I know how proud you all are today and I am sure @Saudi2034 will be historic 🇸🇦🏆#WelcomeToSaudi34 pic.twitter.com/m0GB1O2R4w — Cristiano Ronaldo (@Cristiano) December 11, 2024
Tā bija daļa no plāna, lai Saūda Arābija iegūtu tiesības rīkot pasaules čempionātu futbolā, kas piesaistīs miljardiem cilvēku lielu auditoriju.